Trump opět pod palbou. Impeachment vstoupil do další fáze

Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se dnes přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, zkritizoval počínání hlavy státu. Donald Trump "byl ochoten ohrozit bezpečnost" Spojených států, aby získal osobní prospěch, prohlásil Jerrold Nadler na úvod dnešního veřejného jednání.

Donald Trump
doporučujeme

Když Trump naléhal na Kyjev, aby vyšetřoval jeho možného soupeře v prezidentských volbách v příštím roce Joea Bidena, "přímo a výslovně vyzval k zahraničnímu vměšování do našich voleb", zdůraznil Nadler. "Byl připraven ohrozit naši bezpečnost a své funkce pro svůj osobní a politický prospěch," řekl podle agentury AFP.

Právní výbor přebral sérii slyšení po sněmovním výboru pro tajné služby, na pořadu má dnes výslech právních expertů o ústavních základech impeachmentu, který může vést až k Trumpovu sesazení.

Tématem dnešního sezení se stal výklad ústavní části věnující se impeachmentu. Druhý článek americké ústavy uvádí, že prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštění funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů. Co přesně to znamená, je dlouhodobým předmětem diskuzí, poznamenala BBC.

Podle předem poskytnutých poznámek se tři odborníci, povolaní demokraty, kloní k názoru, že se prezident v ukrajinském případě dopustil deliktů, za které by měl být obžalován. Čtvrtý profesor, vybraný republikány, naopak tvrdí, že jde o "lajdácký impeachment", opírající se o svědectví z druhé ruky, přičemž přímá svědectví chybějí a dosavadní důkazy neprokazují jasně, že by se Trump dopustil trestných činů.

Noah Feldman z právnické fakulty Harvardovy univerzity se na základě dosavadních svědectví v Kongresu domnívá, že prezident svůj úřad zneužil k osobnímu politickému zisku. "Chování prezidenta Trumpa popsané ve svědectvích a důkazech jasně představuje těžký zločin, který k odvolání z funkce stanovuje ústava," sdělil.

Stejný názor zastávají i Feldmanovi kolegové Michael Gerhardt z Univerzity v Severní Karolíně a Pamela Karlanová ze Stanfordovy univerzity. Gerhardt i Karlanová se domnívají, že žádný jiný americký prezident v historii takovým způsobem jako Trump úřad hlavy státu nezneužil.

Trumpa se jako jediný zastal právní expert Jonathan Turley z Univerzity George Washingtona. "Pokud sněmovna bude postupovat výhradně na základě ukrajinských obvinění, bude tento impeachment mezi těmi v moderní době vynikat jako ten s nejméně důkazními materiály," poznamenal.

Otázky expertům vedle kongresmanů kladou i právníci, které si republikánští a demokratičtí zákonodárci najali. Jedním z právníků, kterého do svých služeb přijali demokraté, je odborník na politickou etiku a bývalý velvyslanec v České republice z let 2011-14 Norman Eisen.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí znovu důrazně popřel, že by se svým americkým protějškem jednal podle zásady "něco za něco". Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu "špínu" na Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě.

Demokraté z výboru pro tajné služby v úterý zveřejnili zprávu pro právní výbor, ve které Trumpa obvinili ze zneužití úřadu k tomu, aby přinutil Ukrajinu pomoci mu v prezidentských volbách v roce 2020. Pondělní zpráva republikánů z výboru pro tajné služby naopak tvrdí, že k impeachmentu není důvod. Sám Trump označuje počínání demokratů ve sněmovně za hon na čarodějnice. Ze summitu NATO v Londýně vzkázal, že shledává úsilí o prezidentovo odvolání jako "nevlastenecké".

Po jednání právního výboru by podle amerických médií mohlo formální rozhodnutí o ústavní žalobě na prezidenta padnout během několika týdnů. Pokud sněmovna skutečně prezidenta zažaluje, povede proces Senát. Ten ale ovládají republikáni, proto se nepředpokládá, že by Trumpa senátoři sesadili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bílý dům zpochybnil schopnost šéfa FBI odhalit volební podvody

25.09.2020 18:08 Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes zpochybnil schopnost šéfa Federálního úřadu pro…

Maduro ignoruje lidská práva. Venezuelské bezpečnostní složky letos zabily…

25.09.2020 17:01 Venezuelské bezpečnostní složky letos při operacích v chudších čtvrtích měst zabily přes 2000 lidí,…

Volby v USA budou napínavé. Biden vede celostátně, v klíčových státech…

25.09.2020 14:13 Ačkoliv si demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden udržuje stabilní náskok na prezidentem…

Trump se snaží podrýt demokracii. Média musí zakročit proti dezinformacím,…

25.09.2020 13:22 Demokratický senátor a neúspěšný uchazeč o nominaci na prezidenta Bernie Sanders ve čtvrtek ve svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama