Trump opět pod palbou. Impeachment vstoupil do další fáze

Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se dnes přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, zkritizoval počínání hlavy státu. Donald Trump "byl ochoten ohrozit bezpečnost" Spojených států, aby získal osobní prospěch, prohlásil Jerrold Nadler na úvod dnešního veřejného jednání.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Když Trump naléhal na Kyjev, aby vyšetřoval jeho možného soupeře v prezidentských volbách v příštím roce Joea Bidena, "přímo a výslovně vyzval k zahraničnímu vměšování do našich voleb", zdůraznil Nadler. "Byl připraven ohrozit naši bezpečnost a své funkce pro svůj osobní a politický prospěch," řekl podle agentury AFP.

Právní výbor přebral sérii slyšení po sněmovním výboru pro tajné služby, na pořadu má dnes výslech právních expertů o ústavních základech impeachmentu, který může vést až k Trumpovu sesazení.

Tématem dnešního sezení se stal výklad ústavní části věnující se impeachmentu. Druhý článek americké ústavy uvádí, že prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštění funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů. Co přesně to znamená, je dlouhodobým předmětem diskuzí, poznamenala BBC.

Podle předem poskytnutých poznámek se tři odborníci, povolaní demokraty, kloní k názoru, že se prezident v ukrajinském případě dopustil deliktů, za které by měl být obžalován. Čtvrtý profesor, vybraný republikány, naopak tvrdí, že jde o "lajdácký impeachment", opírající se o svědectví z druhé ruky, přičemž přímá svědectví chybějí a dosavadní důkazy neprokazují jasně, že by se Trump dopustil trestných činů.

Noah Feldman z právnické fakulty Harvardovy univerzity se na základě dosavadních svědectví v Kongresu domnívá, že prezident svůj úřad zneužil k osobnímu politickému zisku. "Chování prezidenta Trumpa popsané ve svědectvích a důkazech jasně představuje těžký zločin, který k odvolání z funkce stanovuje ústava," sdělil.

Stejný názor zastávají i Feldmanovi kolegové Michael Gerhardt z Univerzity v Severní Karolíně a Pamela Karlanová ze Stanfordovy univerzity. Gerhardt i Karlanová se domnívají, že žádný jiný americký prezident v historii takovým způsobem jako Trump úřad hlavy státu nezneužil.

Trumpa se jako jediný zastal právní expert Jonathan Turley z Univerzity George Washingtona. "Pokud sněmovna bude postupovat výhradně na základě ukrajinských obvinění, bude tento impeachment mezi těmi v moderní době vynikat jako ten s nejméně důkazními materiály," poznamenal.

Otázky expertům vedle kongresmanů kladou i právníci, které si republikánští a demokratičtí zákonodárci najali. Jedním z právníků, kterého do svých služeb přijali demokraté, je odborník na politickou etiku a bývalý velvyslanec v České republice z let 2011-14 Norman Eisen.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí znovu důrazně popřel, že by se svým americkým protějškem jednal podle zásady "něco za něco". Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu "špínu" na Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě.

Demokraté z výboru pro tajné služby v úterý zveřejnili zprávu pro právní výbor, ve které Trumpa obvinili ze zneužití úřadu k tomu, aby přinutil Ukrajinu pomoci mu v prezidentských volbách v roce 2020. Pondělní zpráva republikánů z výboru pro tajné služby naopak tvrdí, že k impeachmentu není důvod. Sám Trump označuje počínání demokratů ve sněmovně za hon na čarodějnice. Ze summitu NATO v Londýně vzkázal, že shledává úsilí o prezidentovo odvolání jako "nevlastenecké".

Po jednání právního výboru by podle amerických médií mohlo formální rozhodnutí o ústavní žalobě na prezidenta padnout během několika týdnů. Pokud sněmovna skutečně prezidenta zažaluje, povede proces Senát. Ten ale ovládají republikáni, proto se nepředpokládá, že by Trumpa senátoři sesadili.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 19:47 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

07.12.2019 22:10 Aktualizováno NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama