Trump opět sdílel zavádějící video s Bidenem

Americký prezident Donald Trump ve středu na twitteru dvakrát sdílel video se svým rivalem Joem Bidenem, které sociální síť označila jako nepravé. Klip z nedávného Bidenova projevu vytváří dojem, že prezidentský kandidát Demokratické strany při nedávném vystoupení pouštěl hip hopovou skladbu kritizující policii.

Donald Trump

Nový klip s Bidenem na Trumpově účtu zůstává i poté, co byl označen popiskem "manipulovaná média", a už nasbíral více než pět milionů zhlédnutí. Využívá záběry z úterní Bidenovy předvolební akce na Floridě, kde bývalého viceprezidenta na podium uvedl portorický zpěvák Luis Fonsi. Biden pak přistoupil k řečnickému pultíku a řekl "mám pro vás jediný vzkaz", načež z mobilního telefonu pustil Fonsiho hit z roku 2017 "Despacito".

V upraveném videu sdíleném Trumpem ovšem místo tohoto songu začne skladba "Fuck the Police" ("do prdele s policií") od legendárního hip hopového uskupení N.W.A. Klip na twitter přidal účet s názvem The United Spot, který se označuje za zdroj satirických videí.

Trump, který se v rámci předvolební kampaně prezentuje jako bojovník za "právo a pořádek", zatímco Bidena vykresluje jako nepřítele policie, nejdříve video sdílel v noci na středu s komentářem: "Co má tohle znamenat?". Později jej svým desítkám milionů sledujících předložil znovu, tentokrát s popiskem: "Čína slintá. Nemůžou tomu uvěřit!".

Twitter k příspěvku přidal výstražný popisek na základě svých stále relativně nových pravidel o šíření "syntetických a manipulovaných médií", která by mohla uživatele uvádět v omyl. Platforma tak pokračuje v poměrně rázném postupu vůči příspěvkům na prezidentově profilu, Bidenův tým nicméně nové opatření kritizoval jako příliš mírné. "Toto je druhý Trumpův tweet s tímto falešným videem. Jediné upozornění, které dostanete, je ten malilinký štítek dole, že jde o 'manipulovaná média', kterého si sotva všimnete," citovala agentura Reuters zástupce Bidenova volebního štábu Roba Flahertyho.

K této kritice se přikláněli i někteří analytici, přičemž také podotýkali, že popisek "manipulovaná média" nemusí být pro všechny srozumitelný.

Twitter toto označení v souvislosti s příspěvky prezidenta Trumpa a jeho spojenců použil už poněkolikáté. Poprvé se tak stalo v březnu kvůli jinému zavádějícímu videu s Bidenem, který figuroval i v dalších problémových klipech propagovaných na konci srpna republikánským kongresmanem Stevem Scalisem a manažerem sociálních sítí v Bílém domě Danem Scavinem.

Jak popisuje web Politico, problémy mají Trump a lidé v jeho okolí i s dalšími pravidly Twitteru. Sociální síť nedávno opatřila upozorněními prezidentova prohlášení nabádající voliče k dvojitému hlasování v nadcházejících volbách, v květnu zase přidávala kontext k jeho nepodloženým tvrzením o korespondenčním hlasování. Prezidentovu nejstaršímu synovi v červenci Twitter krátkodobě zablokoval účet, když vyhodnotil, že Donald Trump mladší porušil pravidla proti šíření dezinformací o koronaviru.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama