Trump opět sdílel zavádějící video s Bidenem

Americký prezident Donald Trump ve středu na twitteru dvakrát sdílel video se svým rivalem Joem Bidenem, které sociální síť označila jako nepravé. Klip z nedávného Bidenova projevu vytváří dojem, že prezidentský kandidát Demokratické strany při nedávném vystoupení pouštěl hip hopovou skladbu kritizující policii.

Donald Trump
doporučujeme

Nový klip s Bidenem na Trumpově účtu zůstává i poté, co byl označen popiskem "manipulovaná média", a už nasbíral více než pět milionů zhlédnutí. Využívá záběry z úterní Bidenovy předvolební akce na Floridě, kde bývalého viceprezidenta na podium uvedl portorický zpěvák Luis Fonsi. Biden pak přistoupil k řečnickému pultíku a řekl "mám pro vás jediný vzkaz", načež z mobilního telefonu pustil Fonsiho hit z roku 2017 "Despacito".

V upraveném videu sdíleném Trumpem ovšem místo tohoto songu začne skladba "Fuck the Police" ("do prdele s policií") od legendárního hip hopového uskupení N.W.A. Klip na twitter přidal účet s názvem The United Spot, který se označuje za zdroj satirických videí.

Trump, který se v rámci předvolební kampaně prezentuje jako bojovník za "právo a pořádek", zatímco Bidena vykresluje jako nepřítele policie, nejdříve video sdílel v noci na středu s komentářem: "Co má tohle znamenat?". Později jej svým desítkám milionů sledujících předložil znovu, tentokrát s popiskem: "Čína slintá. Nemůžou tomu uvěřit!".

Twitter k příspěvku přidal výstražný popisek na základě svých stále relativně nových pravidel o šíření "syntetických a manipulovaných médií", která by mohla uživatele uvádět v omyl. Platforma tak pokračuje v poměrně rázném postupu vůči příspěvkům na prezidentově profilu, Bidenův tým nicméně nové opatření kritizoval jako příliš mírné. "Toto je druhý Trumpův tweet s tímto falešným videem. Jediné upozornění, které dostanete, je ten malilinký štítek dole, že jde o 'manipulovaná média', kterého si sotva všimnete," citovala agentura Reuters zástupce Bidenova volebního štábu Roba Flahertyho.

K této kritice se přikláněli i někteří analytici, přičemž také podotýkali, že popisek "manipulovaná média" nemusí být pro všechny srozumitelný.

Twitter toto označení v souvislosti s příspěvky prezidenta Trumpa a jeho spojenců použil už poněkolikáté. Poprvé se tak stalo v březnu kvůli jinému zavádějícímu videu s Bidenem, který figuroval i v dalších problémových klipech propagovaných na konci srpna republikánským kongresmanem Stevem Scalisem a manažerem sociálních sítí v Bílém domě Danem Scavinem.

Jak popisuje web Politico, problémy mají Trump a lidé v jeho okolí i s dalšími pravidly Twitteru. Sociální síť nedávno opatřila upozorněními prezidentova prohlášení nabádající voliče k dvojitému hlasování v nadcházejících volbách, v květnu zase přidávala kontext k jeho nepodloženým tvrzením o korespondenčním hlasování. Prezidentovu nejstaršímu synovi v červenci Twitter krátkodobě zablokoval účet, když vyhodnotil, že Donald Trump mladší porušil pravidla proti šíření dezinformací o koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 11:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů.…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovanému násilí.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama