Trump opět útočil na na aktéry v kauze svého exporadce Stonea

Americký prezident Donald Trump dnes pokračoval v útocích na aktéry soudního procesu se svým bývalým poradcem Rogerem Stonem. Zatímco ve středu kritizoval soudkyni a státní zástupce v případu, dnes veřejně vyjádřil pochyby o nestrannosti předsedkyně 12členné poroty, která loni rozhodla o Stoneově vině v sedmi bodech obžaloby, k nimž patří lhaní v Kongresu, ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Trumpův postup dnes ostře kritizovala nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Trump se ve svém příspěvku na twitteru odvolával na zprávu jemu nakloněné zpravodajské stanice Fox News, jež některé členy poroty obviňovala z politické předpojatosti vůči Stoneovi. "Tohle pro ministerstvo ´spravedlnosti´ nevypadá dobře," napsal Trump, který svou poznámkou zastává postoj obhajoby, jež se napadáním nestrannosti poroty snažila dosáhnout nového soudního procesu. Tuto její žádost však ve středu soudkyně odmítla.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Pelosiová dnes v reakci na prezidentovy poslední poznámky prohlásila, že Trumpovy komentáře ke Stoneově případu jsou vměšováním do záležitostí soudní moci. "Toto je zneužití pravomoci - prezident se znovu snaží zmanipulovat federální soudní orgány, aby sloužily jeho zájmům," řekla Pelosiová. "Taková Amerika není. Je to velice špatné," dodala.

Trump v úterý veřejně kritizoval rozhodnutí státních zástupců, kteří soudu doporučili udělit Stoneovi sedmi až devítiletý trest vězení. Krátce nato se do případu vložilo ministerstvo spravedlnosti, které doporučení obžaloby rovněž kritizovalo a řeklo soudkyni, ať jej ignoruje. V reakci na tuto nevídanou intervenci ministerstva všichni čtyři prokurátoři na protest z případu odstoupili.

Prezident následně pochválil ministra spravedlnosti Williama Barra, že se v soudním procesu "ujal velení". Prezident i ministerstvo spravedlnosti přitom tvrdí, že spolu o případu nekomunikovali a že rozhodnutí úřadu do procesu vstoupit přišlo krátce po Trumpových poznámkách jen "nevhodnou náhodou".

Barr dnes v rozhovoru s televizí ABC News prohlásil, že jej Trump nikdy nepožádal o to, aby zasáhl do jakékoliv kriminální kauzy. Dodal však, že prezidentovy příspěvky na twitteru "pro mě činí nemožným dělat mou práci". "Myslím, že je načase přestat tweetovat o kriminálních případech ministerstva spravedlnosti," dodal Barr s tím, že se nenechá od prezidenta ovlivňovat. Ministr má ohledně aféry vypovídat v březnu před komisí demokraty kontrolované Sněmovny reprezentantů.

Nejmenovaný zdroj dnes agentuře Reuters potvrdil, že z funkce odstoupila i státní zástupkyně Jessie Liuová, jež měla Stoneův případ na starosti. Učinila tak poté, co Bílý dům stáhnul její nominaci na pozici na ministerstvu financí.

Jeden ze Stoneových právníků uvedl, že obhajoba na sociálních sítích prověřuje příspěvky všech členů poroty, včetně její předsedkyně. Trumpův právník Rudy Guiliany rovněž vyzval k zahájení vyšetřování nezaujatosti předsedkyně. Spor o složení poroty přitom vypuknul již v začátcích procesu. Soudkyně tehdy vyhověla některým námitkám obhajoby ohledně určitých porotců, v jiných případech však výhrady Stoneových právníků nevzala v potaz.

Ministerstvo spravedlnosti zatím záležitost nekomentovalo. Barr má však ohledně aféry vypovídat v březnu před komisí demokraty kontrolované Sněmovny reprezentantů.

Obvinění proti Stoneovi vzešla z práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž střílel na bleším trhu v Houstonu, sedm zraněných

24.02.2020 07:48 Nejméně sedm lidí zranil střelec, který v neděli místního času spustil palbu na bleším trhu v…

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 18:45 Aktualizováno Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Trump hodlá osobně podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

23.02.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump osobně podepíše plánovanou mírovou dohodu mezi Spojenými státy a…

Sanders s přehledem vyhrál primárky v Nevadě, slušný výsledek má Biden

23.02.2020 11:15 Aktualizováno Vermontský senátor Bernie Sanders podle předběžných výsledků s výrazným náskokem zvítězil ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama