Trump opouští Pařížskou dohodu. Co to znamená pro svět?

Vláda Spojených států odstupuje od Pařížského klimatického ujednání. Experti analyzují Trumpovo rozhodnutí a předjímají, co bude znamenat pro USA a zbytek světa. Mluví se zejména o dopadech na klima a ekonomiku.

Donald Trump
doporučujeme

„Tento krok je veliká chyba. Odstoupení USA poškodí schopnost globální komunity dosáhnout jejích o vědu opřených cílů v rámci snížení emisí na bezpečnější úroveň. Prezidentovo rozhodnutí zemi vrací zpět k energetické ekonomice 19. století,“ napsal profesor univerzity v Marylandu Nate Hultman.

V podobném duchu hovoří drtivá většina enviromentalistů, kteří Trumpovo rozhodnutí považují za škodlivé nejen pro světové klima, ale i pro ekonomiku Spojených států. Na druhé straně stojí analytici, kteří naopak zpochybňují význam samotné dohody.

„Pařížská klimatická dohoda by poškodila americké hospodářství, přičemž životnímu prostředí nepomůže,“ řekl člen konzervativního think-tanku The Heritage, Jack Spencer.

„Odstoupení USA bude mít minimální okamžitý dopad na ekonomiku. Společnosti, které se zabývají obnovitelnými zdroji energie, se ale bojí, že odcizení Spojených států od celosvětové klimatické strategie poškodí jejich prodej,“ napsal web Financial Times.

Důvody odstoupení jsou ekonomické

Americký prezident se podle svých slov od dohody o celosvětové ochraně klimatu z roku 2015 rozhodl odstoupit v zájmu blaha americké společnosti. Pařížská dohoda je podle jeho názorů pro USA silně nevýhodná a nahrává ostatním zemím.

Za přímý důsledek Pařížské dohody Trump označil pokles počtu pracovních míst, snížení platů a zavírání továren. Americká vláda však v minulosti uvedla, že se bude snažit vyjednat výhodnější dohodu. Část americké veřejnosti také doufá, že pokud bude zvolen jiný prezident, zemi k dohodě opět připojí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

"Zastavte toto monstrum." Konference OSN k výročí konce války v Bosně…

25.11.2020 14:44 Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama