Trump opouští Pařížskou dohodu. Co to znamená pro svět?

Vláda Spojených států odstupuje od Pařížského klimatického ujednání. Experti analyzují Trumpovo rozhodnutí a předjímají, co bude znamenat pro USA a zbytek světa. Mluví se zejména o dopadech na klima a ekonomiku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

„Tento krok je veliká chyba. Odstoupení USA poškodí schopnost globální komunity dosáhnout jejích o vědu opřených cílů v rámci snížení emisí na bezpečnější úroveň. Prezidentovo rozhodnutí zemi vrací zpět k energetické ekonomice 19. století,“ napsal profesor univerzity v Marylandu Nate Hultman.

V podobném duchu hovoří drtivá většina enviromentalistů, kteří Trumpovo rozhodnutí považují za škodlivé nejen pro světové klima, ale i pro ekonomiku Spojených států. Na druhé straně stojí analytici, kteří naopak zpochybňují význam samotné dohody.

„Pařížská klimatická dohoda by poškodila americké hospodářství, přičemž životnímu prostředí nepomůže,“ řekl člen konzervativního think-tanku The Heritage, Jack Spencer.

„Odstoupení USA bude mít minimální okamžitý dopad na ekonomiku. Společnosti, které se zabývají obnovitelnými zdroji energie, se ale bojí, že odcizení Spojených států od celosvětové klimatické strategie poškodí jejich prodej,“ napsal web Financial Times.

Důvody odstoupení jsou ekonomické

Americký prezident se podle svých slov od dohody o celosvětové ochraně klimatu z roku 2015 rozhodl odstoupit v zájmu blaha americké společnosti. Pařížská dohoda je podle jeho názorů pro USA silně nevýhodná a nahrává ostatním zemím.

Za přímý důsledek Pařížské dohody Trump označil pokles počtu pracovních míst, snížení platů a zavírání továren. Americká vláda však v minulosti uvedla, že se bude snažit vyjednat výhodnější dohodu. Část americké veřejnosti také doufá, že pokud bude zvolen jiný prezident, zemi k dohodě opět připojí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres zahájil veřejné slyšení ve věci Trumpovy ukrajinské kauzy

13.11.2019 21:24 Aktualizováno Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze…

Pentagon může upravit vojenské aktivity v Koreji

13.11.2019 21:09 Pentagon je připraven upravit své vojenské aktivity na Korejském poloostrově, pokud to diplomatům…

Bolívie se dál zmítá v násilí a chaosu. Sedm mrtvých, stovky zraněných

13.11.2019 20:37 Aktualizováno Nepokoje v Bolívii, které vypukly 20. října kvůli výsledkům prezidentských voleb, si už vyžádaly…

Konec masakrů v USA? Ministr Barr představil plán kontroly prodeje zbraní

13.11.2019 20:34 Americký ministr spravedlnosti William Barr dnes předložil veřejnosti nový vládní program kontroly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama