Trump oznámil vyslání federálních agentů do Chicaga, mají zakročit proti rostoucímu násilí

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že federální bezpečnostní síly budou vyslány do dalších amerických měst, která čelí násilí, včetně Chicaga ve státě Illinois a Albuquerque v Novém Mexiku. Informovala o tom agentura Reuters.

Chicago
doporučujeme

V úterý večer si přestřelka na pohřbu v jižní části Chicaga vyžádala 15 zraněných. Policie uvedla, že střelbu považuje za součást boje mezi dvěma znepřátelenými gangy. Pohřbívaný patřil k jednomu z nich. Chicago má se střeleckými útoky problémy dlouhodobě, v posledních týdnech se ale situace zhoršila.

"Tyto násilné projevy šokují svědomí našeho národa," prohlásil Trump při vystoupení v Bílém domě.

zdroj: YouTube

Nárůst násilí přitom přičetl levicově orientovaným hnutím, která se podle něj po smrti černocha George Floyda v rukou policie v Minneapolisu snaží "rozpustit" místní policejní sbory.

Starostka Chicaga Lori Lightfootová nasazení federálních bezpečnostních složek zpočátku odmítala, hlavně kvůli dění v západoamerickém Portlandu, kde agresivní taktika federálních agentů jen rozdmýchala vášně kolem pokračujících protestů za reformu policie.

V úterý nicméně starostka podle agentury AP uvedla, že společně s federálními úřady dospěla k dohodě. "Vítáme skutečnou spolupráci, nevítáme ale diktaturu, autoritářství a nezákonné zatýkání a zadržování našich obyvatel. To nebudeme tolerovat," řekla.

Ministr spravedlnosti William Barr upřesnil, že do Chicaga by se mělo vydat 200 federálních agentů a do Albuquerque 30. Další 200 se jich již nyní nachází v Kansas City ve státě Missouri, kde probíhá rozsáhlá bezpečnostní operace. Barr zdůraznil, že tito federální agenti by neměli být zaměňováni s těmi, kteří se podílejí na potlačování násilných demonstrací.

Demokratičtí starostové Portlandu, Seattlu, Chicaga, Atlanty, Kansas City a Washingtonu poslali na ministerstvo spravedlnosti dopis, v němž vyjadřují nesouhlas s "jednostranným nasazením" federálních sil v jejich městech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch plynu v Baltimoru zničil několik domů, jeden mrtvý

10.08.2020 22:06 Výbuch plynu v Baltimoru v americkém státě Maryland dnes srovnal se zemí tři domy, usmrtil jednu…

Maas telefonoval do USA, stěžoval si u Pompea na hrozbu sankcemi kvůli…

10.08.2020 17:09 Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem…

Trump svými dekrety obešel Kongres. Nastal legislativní chaos, píše New…

10.08.2020 13:59 Exekutivní příkazy na pomoc Američanům zasaženým pandemií covidu-19, které v sobotu podepsal…

Čína uvalila sankce na významné politiky USA, včetně pěti senátorů

10.08.2020 13:28 Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že počínaje dneškem zavádí sankce proti americkým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama