Trump podle úřadu blokací pomoci Kyjevu porušil zákon

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa porušila federální zákon, když loni blokovala vojenskou pomoc Ukrajině schválenou Kongresem USA. V právním rozboru to dnes oznámil Vládní kontrolní úřad (GAO), který je nadstranickým vyšetřovacím orgánem Kongresu.

Donald Trump
doporučujeme

Kvůli této kauze vznesla Sněmovna reprezentantů na prezidenta ústavní žalobu, příslušný proces začne v nadcházejícím týdnu a povede ho Senát. Očekává se, že Trumpa, kterému hrozí sesazení, senátoři osvobodí.

"Prezident má na základě konfiskačního zákona z roku 1974 úzké a omezené pravomoci zadržet vyhrazené částky. Rozpočtový a správní úřad Bílého domu (OMB) sdělil GAO, že fondy zadržel, aby zajistil, že nejsou vynakládány ´způsobem, který by mohl být v rozporu s prezidentovou zahraniční politikou´. Zákon nepovoluje OMB zadržovat fondy z politických důvodů," uvedl GAO v právním rozboru.

"GAO vydal právní hodnocení se závěrem, že Rozpočtový a správní úřad porušil zákon, když ministerstvu obrany zadržel přibližně 214 milionů dolarů (4,8 miliardy korun) pro bezpečnostní pomoc Ukrajině," konstatoval kongresový Vládní kontrolní úřad.

Poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová dnes v reakci na zprávu podle agentury Reuters uvedla, že právní rozbor ještě nečetla, ale že je ráda, že Ukrajina pomoc dostala.

S postojem kontrolního úřadu OMB nesouhlasí. "S názorem GAO nesouhlasíme. OMB využívá své pravomoci k přerozdělování peněz, aby zajistil, že dolary daňových poplatníků jsou vynakládány řádně, ve shodě s prezidentovými prioritami a podle zákona," uvedla mluvčí OMB Rachel Semmelová.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová je přesvědčená, že právní postoj GAO dokládá nutnost v senátním procesu s Trumpem předložit dokumenty a předvolat svědky.

Ještě před Vánocemi vznesla sněmovna na Trumpa žalobu, ve které ho viní ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Žaloba se týká ukrajinské kauzy, kdy americký prezident podle kongresmanů naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev výměnou za pozvání do Bílého domu a za vojenskou pomoc vyšetřoval Trumpova volebního soka Joea Bidena a jeho syna. Trump případ označuje za hon na čarodějnice a tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml chce pokračovat v jednání s USA o odzbrojovací dohodě

19.10.2020 16:32 Rusko doufá, že jednání s USA o poslední odzbrojovací dohodě, jejíž platnost brzy vyprší, budou…

CNN: Česko zvládlo první vlnu díky rouškám, teď to zkazilo a patří k…

19.10.2020 16:10 Za neskutečný označuje americká televize CNN vývoj pandemie covidu-19 v České republice, která…

Novým prezidentem Bolívie bude patrně socialita Luis Arce. Vrátí se…

19.10.2020 13:26 Aktualizováno Nedělní prezidentské volby v Bolívii patrně vyhrál už v prvním kole exministr hospodářství Luis…

Demonstrace v Santiagu de Chile přerostly v násilnosti, radikálové…

19.10.2020 10:27 Demonstrace desetitisíců Chilanů, které se konaly v neděli u příležitosti prvního výročí vypuknutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama