Trump pohrozil státům Michigan a Nevada pozastavením financování

Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil státům Michigan a Nevada, že jim pozastaví financování z federální pokladny kvůli tomu, že tamní vlády chtějí voličům ulehčit korespondenční hlasování ve volbách. Prezident i další republikáni dlouhodobě tvrdí, že hlasování poštou vede k volebním podvodům. Podle řady odborných studií jsou však volební nesrovnalosti v USA vzácné.

Donald Trump
doporučujeme

Trump na twitteru napsal, že Michigan zaslal všem voličům korespondenční hlasovací lístky, což označil za nelegální. Tamní úřady přitom podle Reuters zaslaly občanům jen formuláře, jejichž pomocí se mohou k hlasování poštou v podzimních volbách hlavy státu zaregistrovat. Prezident neupřesnil, kterému zákonu takový krok odporuje.

V obdobném příspěvku ohledně situace ve státu Nevada pak uvedl: "Stát Nevada si ´myslí´ že může rozesílat nelegální korespondenční hlasovací lístky, vytvořit scénář velkého volebního podvodu pro stát i USA. To nemůžou! Pokud to udělají, ´myslím´, že tomuto státu mohu pozastavit financování. Omlouvám se, ale ve volbách nemůžete podvádět."

Ve vedení Nevady i Michiganu jsou demokratičtí guvernéři. Demokraté obecně podporují korespondenční hlasování, protože podle nich umožňuje účast ve volbách většímu počtu lidí. V posledních měsících navíc tuto možnost prosazují také z bezpečnostních ohledů vzhledem k pandemii covidu-19, která USA tvrdě zasáhla.

Republikáni nejčastěji argumentují obavami z volebních podvodů, Trump však v minulosti otevřeně řekl, že korespondenční hlasování nesvědčí jejich volebním výsledkům. Mladí a chudí lidé či příslušníci etnických menšin, kteří obecně straní spíše demokratům, totiž chodí k urnám v menší míře než převážně bělošští starší Američané, kteří se častěji kloní na stranu republikánů.

Ačkoliv volební podvody v USA existují, jejich dopad je podle expertů minimální. Výzkumná organizace Brennanovo centrum pro spravedlnost například ve své studii uvedla, že falešných hlasů je v amerických volbách 0.00004 až 0.0009 procenta.

Sám Trump přitom podle zpráv médií volil v posledních dvou volbách korespondenčně. Trvalé bydliště má totiž na Floridě. Na dotaz ohledně tohoto rozporu odpověděl, že on hlasovat na dálku může, protože žije mimo území státu.

Michigan je jedním z takzvaných bitevních států, u nichž není jednoduše předvídatelný výsledek souboje mezi demokraty a republikány v prezidentských volbách. Nevada se v posledních volbách kloní spíše na stranu demokratů.

V Michiganu by přitom podle Reuters mohlo mít pozastavení federálního financování katastrofické dopady. Asi desetimilionový stát byl pandemií silně zasažen, úřady tam evidují přes 50.000 lidí s koronavirem, z nichž asi 5000 zemřelo. V částech státu navíc tamní guvernérka Gretchen Whitmerová vyhlásila stav nouze poté, co se tam po dnech silných dešťů protrhly dvě přehrady, což donutilo k evakuaci na 10.000 lidí.

Trump se k povodním v Michiganu zatím nevyjádřil. Whitmerová je podle médií jednou z kandidátek, které zvažuje pravděpodobný vyzyvatel Trumpa v listopadových volbách Joe Biden na post své viceprezidentky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook zakázal politické reklamy odkazující na zfalšování voleb v USA

01.10.2020 09:22 Americká technologická společnost Facebook zakázala na své vlajkové sociální síti a rovněž aplikaci…

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama