Trump pořádá "koronavirové briefingy". Šíří na nich nesmysly o nákaze, protestují média

Epidemie koronaviru, která Spojené státy tvrdě zasáhla, vymazala z prezidentského programu veřejná shromáždění, na nichž Donald Trump davům stoupenců objasňoval výhody svého vládnutí a odhaloval údajné intriky svých politických soků. Šéf Bílého domu místo toho vzkřísil někdejší tradicí pravidelných tiskových konferencí, od které si washingtonský tisk prakticky od počátku Trumpovy éry musel odvyknout.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

"Koronavirové briefingy", jak setkání prezidenta s novináři v Bílém domě nazvala agentura AP, přenáší celostátní televize a trvají někdy i několik hodin. Věrný svým zvyklostem na nich Trump málokdy vynechá rozhořčené útoky proti novinářům, demokratické opozici a kritikům jakéhokoli druhu. Atmosféra nadšení a často až fanatického obdivu, která zdobí Trumpovy propagační výjezdy do amerických států, na tiskovkách v Bílém domě ovšem chybí.

Trump má před sebou perspektivu obhajoby mandátu, která ho čeká při listopadových volbách. Scénář kampaně pandemie převrátila naruby. Plán B počítá s vytvořením obrazu rozhodného prezidenta, který krizi vehementně čelí a myslí na blaho svých občanů, napsal list The Washington Post. Trumpova prohlášení se tak občas dostanou do rozporu s nekompromisními statistikami zdravotníků a s popisem často zoufalé situace v nemocnicích.

zdroj: YouTube

Briefingy v Bílém domě nejprve vedl viceprezident Mike Pence, ale jeho suchý, uměřený styl se k dramatické situaci nehodil. "Trump, který nikdy nepustí šanci dostat se do záře reflektorů, se rychle rozhodl stát se hvězdou denních briefingových show," uvedla agentura AP.

Prezident tak každý den předstupuje před novináře, aby je operativně seznámil se situací obklopen vládními činiteli a experty. Ti dostávají slovo až po něm.

Někteří poradci Bílého domu prezidenta nabádají, že méně je v nynější situaci více, že by měl k tisku promluvit jen v situaci, kdy má po ruce důležité sdělení. Trump ale takových rad nedbá a nechce vyklidit pole. Polední briefingy mají v televizích vysokou sledovanost, ve srovnání se stejným časovým úsekem z loňska až čtyřnásobnou. Trumpův pravděpodobný volební sok, demokrat Joe Biden se navíc v době krize spíš odmlčel.

Některá americká média se bouří, protože z úst prezidenta na tiskových konferencích občas zaznívají nepřesné, ba zcela mylné informace. Sílí hlasy vyzývající televize, aby přímé přenosy zastavily. "Všichni bychom s tím (s přenosy) měli přestat, může to stát lidské životy," řekla AP moderátorka televize MSNBC Rachel Maddowová.

Trump se ale nové role vzdá nehodlá. "Uvidíme se zítra," řekl divákům na závěr úterního briefingu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reportáž CNN: Den v newyorské nemocnici, kde se bojuje s covid-19

06.04.2020 14:32 Jen za 40 minut mělo na pohotovosti v nemocnici v newyorské čtvrti Brooklyn zástavu srdce šest lidí…

Šéf OSN Guterres varoval před růstem domácího násilí v době pandemie

06.04.2020 13:00 Generální tajemník OSN António Guterres vyzval vlády jednotlivých zemí světa, aby zakročily proti …

Trump doufá, že USA vidí světlo na konci tunelu

06.04.2020 10:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že Spojené státy "začínají vidět světlo na konci…

Tygr v newyorské zoo měl pozitivní test na koronavirus

06.04.2020 09:13 Tygr v zoologické zahradě v newyorském Bronxu měl pozitivní test na přítomnost koronaviru, uvedl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy