Trump před koncem mandátu zrychluje tempo federálních poprav

Dosluhující americký prezident Donald Trump v posledních týdnech svého mandátu zrychluje tempo poprav federálních vězňů. Do 20. ledna, kdy místo v Bílém domě zaujme demokrat Joe Biden, plánuje Trumpova vláda vykonat ještě pět trestů smrti.

Donald Trump

Pokud by se uskutečnily podle plánu, stal by se Trump prezidentem dohlížejícím na největší počet vykonaných poprav federálních vězňů za posledních 130 let, napsal dnes server televize ABC News.

Federální vláda letos v červenci oznámila, že po 17leté pauze hodlá znovu začít s vykonáváním poprav federálních vězňů odsouzených k trestu smrti. Úřady jich od té doby vykonaly osm. Pokud by naplnily nově zveřejněný plán, zvýšil by se tento údaj na celkových 13. Trump by se tak stal prezidentem, za jehož vlády byla vykonána asi čtvrtina všech poprav federálních vězňů v historii USA.

Rozhodnutí jeho administrativy přitom odporuje zvykům, podle nichž odcházející prezident nepřijímá před předáním moci rozhodnutí, s nimiž otevřeně nesouhlasí jeho nástupce, řekl Robert Durham z nestranické organizace Informační centrum pro tresty smrti (DPIC). Biden se v poslední době staví proti trestu smrti a prohlásil, že jej na federální úrovni hodlá zrušit.

"Jen těžko lze porozumět tomu, jak by kdokoliv v této fázi prezidentství mohl být přesvědčený, že by měl zabít tolik lidí. Zvláště když americká veřejnost zvolila někoho jiného, aby vás nahradil, a ta osoba tvrdí, že je odpůrcem trestu smrti," pokračoval Durham. "Je to naprostá historická odchylka," dodal.

V mezidobí mezi volbami a inaugurací nového prezidenta nařídil popravu federálních vězňů naposledy prezident Grover Cleveland ke konci 19. století. Jeho administrativa byla rovněž poslední, jež popravila dvouciferný počet vězňů, a to 14 v roce 1896.

Pro Bidena je toto téma podle ABC nepříjemné, protože byl jedním ze spoluautorů kontroverzní reformy trestního práva z roku 1994, která nově určila dalších 60 federálních zločinů, za něž soudy mohou udělovat trest smrti. Ačkoliv byl Biden před lety zastáncem poprav, svůj postoj časem změnil. Nyní se očekává, že popravy naplánované Trumpem zastaví tak rychle, jak bude moci. Jeho dlouhodobý plán je však nejasný. Mohl by se snažit přesvědčit Kongres k prosazení reformy, jež by trest smrti na federální úrovni zrušila. Mohl by ale také například využít své právo milosti a změnit všem odsouzeným k popravě jejich tresty na doživotí.

Federální vláda letos vykonala všechny popravy smrtící injekcí ve věznici ve městě Terre Haute Indianě. Látky užívané k uplatnění trestu smrti však přestávají být k dispozici, a tak ministerstvo spravedlnosti nedávno umožnilo popravy provádět rovněž zastřelením nebo jedovatým plynem. Podle ABC však není jasné, zda úřady v následujících týdnech některou z těchto metod použijí.

Ministr spravedlnosti William Barr oznámil znovuzahájení federálních poprav letos v červenci, ačkoliv velká podpora trestu smrti nepanuje ani u demokratů, ani u republikánů. Podle kritiků chtěl prezident krokem stvrdit svůj postoj prezidenta "zákona a pořádku", který deklaroval v reakci na rozsáhlé protesty proti rasismu a policejní brutalitě z letošního jara a léta, které na mnoha místech přerostly v rabování a nepokoje. Trump je podle ABC dlouhodobým podporovatelem trestu smrti.

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Související:

Právě se děje

reklama