Trump přišel o šanci vrátit se do Bílého domu, tvrdí muž z Pentagonu

NÁZOR - Jako podněcovatel nejhoršího útoku na americké demokratické instituce za více než století Donald Trump zřejmě zničil své vyhlídky na návrat do Bílého domu za čtyři roky. V komentáři pro server National Interest to píše Dov S. Zakheim, bývalý náměstek amerického ministra obrany a současný místopředseda think tanku Center for National Interest.

Trumpovi blázni

Příslušníci americké 173. výsadkové brigády, stejně jako dalších brigád spadajících pod 82. výsadkovou divizi, mohou být nasazeni kdekoliv na světě do pouhých 18 hodin, poukazuje autor komentáře. Dodává, že jednotky Národní gardy v District of Columbia, které věděly alespoň 18 hodin, že u Kapitolu v hlavním městě Spojených států sílí problémy, měly několikahodinové zpoždění, když demonstranti pobízeni americkým prezidentem obléhali sídlo zákonodárné moci, vytloukli okna budovy, pronikli jimi dovnitř a libovolně se zde pohybovali.

"Washington nezažil takto násilný útok na své federální instituce od roku 1814, kdy Britové budovu zapálili během války z roku 1812," píše Zakheim. Upozorňuje přitom, že Národní garda spadající pod District of Columbia není podřízena žádnému guvernérovi jako v případě dalších amerických států, ale podléhá přímo úřadu ministra obrany.

Politici, kteří jsou momentálně v tomto úřadu, ale představují nedávno jmenované prozatímní činitele, vyzdvihuje bývalý muž z Pentagonu. Označuje je za "Trumpovy blázny" a připomíná, že prozatímní ministr obrany Christopher Miller a jeho spolupracovníci se neodhodlali mobilizovat Národní gardu bez přímého příkazu z Bílého domu a dokonce nebyli připraveni ani navrhnout rozmístění jednotek v očekávání problémů, které se nakonec naplnily způsobem, který nikdo - snad jen s výjimkou Donalda Trumpa - nikdo nepředvídal.

Ve skutečnosti kolují zprávy, že Pentagon odbyl washingtonskou starostku Muriel Bowserová, která žádala o mobilizaci Národní gardy k zabránění možných nepokojů, ne-li krveprolití, upozorňuje autor komentáře. Připomíná, že na přímo na půdě Kapitolu byla následně zastřelena žena, která zraněním podlehla.   

Reakce Pentagonu se výrazně lišila od spěchu, s jakým dostala Národní garda pokyn chránit Kapitol před demonstranty z hnutí Black Lives Matter a čelit jim v okolí Lafayette Park, aby umožnila Trumpovi pořídit si směšné fotografie před tamním kostelem Sv. Jana, vyzdvihuje Zakheim. Vysvětluje, že při absenci Národní gardy se policie u Kapitolu ocitla v početní nevýhodě a prakticky nikterak nebránila demonstrantům proniknout do budovy a pohybovat se v jejích halách a kancelářích.

Do uší bijící mlčení

"Ve skutečnosti nebylo zcela zřejmé, na čí straně alespoň část policie stojí," pokračuje bývalý náměstek ministra obrany. Připomíná, že někteří policisté si fotili snímky s těmi, kterým měli čelit, a navzdory násilí nedošlo k žádnému zatýkání až do šesté hodiny večerní, kdy začal platit zákaz vycházení vyhlášený starostkou.

Koordinace reakce federálních bezpečnostních složek na události, které lze podle autora komentáře označit pouze jako povstání, tak připadla viceprezidentu Mikeu Pencovi, který byl z Kapitolu evakuován a převezen na "tajné místo". Proti tomu Donald Trump, který vyburcoval dav svých stoupenců k pochodu na Kapitol a dokonce naznačoval, že by se k nim mohl sám přidat, doslova dezertoval, deklaruje Zakheim. Konstatuje, že prezidentovo mlčení během prvních hodin nepokojů bylo "do uší bijící".

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Když se Trump konečně vynořil z ústraní, zveřejnil na síti Twitter video, v němž vyzval demonstranty, které oslovil "milovaní", k rozchodu, ale pochopitelně nezapomněl dodat, že volby mu byly ukradeny, uvádí někdejší muž z Pentagonu. Poukazuje, že tím umožnil demonstrantům ospravedlňovat jejich výtržnické aktivity.

Mnoho politiků ze spojeneckých zemí Spojených států vyjadřuje šok z událostí v centru Washingtonu, ale například Vladimir Putin, Si Ťin-pching a ajatolláhové se radují z amerického neštěstí, tvrdí Zakheim. To podle něj ale Trumpa nezajímá, jelikož se pouze snaží jakýmkoliv dostupným způsobem zvrátit výsledek prezidentských voleb.

"Nejenže neuspěje, ale jako podněcovatel nejhoršího útoku na americké demokratické instituce za více než století, zřejmě zničil svůj výhled na návrat do Bílého domu za čtyři roky," píše autor komentáře. Dodává, že pokud tomu tak bude, Americe se povede lépe.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.
Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy