Trump prý čelí lynčování, schytal za to dávku kritiky

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů USA vyšetřují Trumpa kvůli jeho možnému nátlaku na Kyjev, na který upozornil nejmenovaný pracovník amerických zpravodajských služeb. Podle něj měl Trump ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vybízet, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě. Trump navíc zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž se prý měl snažit Zelenského přinutit ke spolupráci.

Trump obvinění opakovaně odmítá a demokraty za přípravu impeachmentu kritizuje. Tématu se věnoval i dnes na twitteru, kde poznamenal, že pokud se v budoucnu stane demokrat prezidentem a republikáni ovládnou sněmovnu, tak mohou šéfa Bílého domu sesadit bez jakéhokoli spravedlivého řízení. "Všichni republikáni si musí pamatovat, čeho jsou svědky - lynčování," napsal Trump.

Kongresman Jim Clyburn, který je mezi demokraty nejvýše postaveným černošským zákonodárcem, Trumpovi vzkázal, že by měl ve svých přirovnáních lépe volit slova. U slova lynč je podle Clyburna nutné velice pečlivě zvážit, kdy a jak ho použít, prezident by ho pak ve vztahu ke své osobě užívat vůbec neměl.

AP poznamenala, že k případům lynčování docházelo především na americkém jihu v druhé polovině 19. století, kdy vzrostlo rasové napětí ve společnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování Trumpa v Kongresu baví. Řešil se i rapper A$AP Rocky

21.11.2019 21:22 Jedním z témat dnešního veřejného slyšení v Kongresu k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa se…

Jako Nikulin. V USA odsoudili ruského hackera, kterého vydalo Španělsko

21.11.2019 20:45 Americký federální soud poslal na čtyři roky do vězení ruského programátora Stanislava Lisova.…

Bloomberg udělal další krok vstříc Bílému domu. Přihlásil se do voleb

21.11.2019 19:52 Americký miliardář Michael Bloomberg se dnes formálně přihlásil do prezidentských voleb v USA jako…

Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?

21.11.2019 19:44 Pokud se Číně a Spojeným státům nepodaří ukončit své obchodní neshody, mohl by jejich střet přerůst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama