Trump reaguje na íránský útok. Mluvil o obětech a odstrašující síle USA

Írán v noci na dnešek zaútočil v Iráku na dvě základny, na nichž působí i američtí vojáci. Íránské zdroje tvrdily, že zahynulo osm desítek lidí, ale americký prezident Donald Trump v prohlášení v Bílém domě řekl, že nikdo z Američanů ani Iráčanů nepřišel o život.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Teherán odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území a útok označil za odvetu za smrt íránského generála Kásema Solejmáního, jehož v pátek v Bagdádu na Trumpův rozkaz zabil americký dron. Irák se v obou případech ohradil proti porušování své suverenity.

Podle českého ministerstva obrany jsou čeští vojáci v Iráku po íránských útocích v pořádku a zůstávají na základnách. Mimo ohrožení jsou i čeští policisté na výcvikové misi.

Íránská státní televize informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad "desítky" raket země-země. Podle irácké armády zemi zasáhlo 22 raket. Z nich 17 dopadlo na základnu Ajn al-Asad a zbylých pět na sídlo sil mezinárodní koalice vedené USA v Irbílu. Stanice CNN získala satelitové snímky, z nichž je patrné, že rakety zasáhly čtyři budovy základny Ajn al-Asad a jedna dopadla na ranvej. Analytici z načasování i zaměření útoku soudí, že Íránci se chtěli vyhnout příliš mnoha americkým obětem, což by naznačovalo, že nemají zájem konflikt dále vyhrocovat.

Íránská státní tisková agentura nicméně uvedla, že zemřelo 80 "amerických teroristů", podle expertů je ale takový počet nepravděpodobný.

Americký prezident ve svém vystoupení kritizoval politiku Teheránu, kterou podle něj svět toleroval příliš dlouho. Je připraven uvalit na Írán nové sankce, když Teherán své chování nezmění. Hodlá také požádat Severoatlantickou alianci o větší angažovanost na Blízkém východě.

"To, že máme tak skvělou armádu a vybavení, neznamená, že to musíme použít. Nechceme to použít. Síla Ameriky, a to jak vojenská, tak ekonomická, je nejlepším odstrašujícím prostředkem," prohlásil Trump.

Tiskové agentury si všímají toho, že prezident nepřipojil žádnou další konkrétní hrozbu na adresu Íránu.

Trump si přeje, aby zbývající signatářské země dohody o íránském jaderném programu následovaly USA a od tohoto ujednání s Teheránem odstoupily. "Musíme spolupracovat a vyjednat s Íránem dohodu, která světu zajistí větší bezpečnost a díky níž bude svět místem míru," prohlásil prezident. USA od dohody odstoupily v roce 2018 a obnovily pak protiíránské sankce. Zejména evropští signatáři se snaží dohodu udržet při životě, i když Írán ji už přestává dodržovat. Trump přitom dnes zopakoval svá tvrzení z minulosti a řekl, že "Íránu nebude dovoleno mít jadernou zbraň".

Írán v noci na dnešek zaútočil v Iráku na dvě základny používané americkými vojáky. Íránci tvrdí, že útok zabil 80 Američanů, ale ničím to nepodložili. Raketový útok označili za odvetu za likvidaci Solejmáního, jehož zabil americký dron v pátek v Bagdádu. Irák protestoval jak proti tomuto americkému útoku, tak proti íránské odvetě; v obou případech hovoří o porušen irácké svrchovanosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (66)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kanadu zasáhla silná bouře, do akce musela armáda

20.01.2020 21:15 Obyvatelům provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady, kterou v uplynulých dnech zasáhla…

Útok na Havaji: Podivín původem z Česka zastřelil dva policisty

20.01.2020 20:09 Aktualizováno Muž původem z Česka pobodal v neděli na Havaji bytnou a zastřelil dva zasahující policisty. Dnes o…

Virginie se obává protestu příznivců zbraní, platí mimořádný stav

20.01.2020 19:30 Aktualizováno Tisíce stoupenců amerického ústavního práva nosit zbraně dnes vyšly do ulic Richmondu, hlavního…

Trump najal právníky, kteří mají jasno. Impeachment je třeba rychle…

20.01.2020 18:15 Ústavní žaloba, které čelí americký prezident Donald Trump, je výsledkem procesu zmanipulovaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama