Trump sám sebe opět prohlásil za vítěze voleb, neprávem

Světová zpravodajská média označila za vítěze americké prezidentské volby demokrata Joea Bidena a bývalý viceprezident přijímá gratulace od státníků z celého světa, šéf Bílého domu Donald Trump ovšem svou porážku stále odmítá. Na twitteru se večer znovu prohlásil za vítěze voleb a opakoval neurčitá tvrzení o nesrovnalostech při sčítání hlasů.

Donald Trump
doporučujeme

Prezidentův tweet o pěti větách byl napsán kompletně velkými písmeny, na jeho oficiálním účtu se objevil krátce poté, co se hlava státu vrátila do Bílého domu z výjezdu na golf. Twitter k příspěvku velmi rychle připojil poznámku, že "toto tvrzení o volebních podvodech je sporné".

Trump například naznačoval, že volební pozorovatelé z republikánského tábora nebyli vpuštěni do místností, kde se sčítaly hlasy. Tvrzení v tomto duchu již několik dní rozporují americká média i volební činitelé z různých států a žádné takovéto obvinění zatím neobstálo u soudu.

"Volby jsem vyhrál já, mám 71 milionů zákonných hlasů," vzkázal americký prezident. Nejčerstvější průběžné výsledky prezidentské volby ukazovaly, že Trumpovi připadlo bezmála 70,4 milionu hlasů, zatímco Bidenovi na 74,5 milionu.

Uznání porážky ze strany neúspěšného kandidáta je při amerických prezidentských volbách událostí, která symbolicky uzavírá danou kapitolu politického boje. Z právního hlediska však nemá žádnou váhu a i kdyby Trump po potvrzení všech výsledků nadále odmítal gesto učinit, na Bidenově vítězství by to nic neměnilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama