Trump sdílel tweet, podle kterého o covidu-19 "všichni lžou", aby poškodili Ameriku

Americký prezident Donald Trump v noci na svém twitterovém účtu s více než 80 miliony sledujících šířil tvrzení, že zdravotničtí experti včetně amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) říkají nepravdy o nemoci covid-19. Sdílel příspěvek, podle kterého "všichni lžou", a to s cílem poškodit americkou ekonomiku. Trump tak učinil v čase nového rozmachu koronavirové nákazy a sílícího napětí mezi Bílým domem a odborníky na veřejné zdraví.

Donald Trump poprvé v roušce
doporučujeme

Bilance potvrzených infekcí ve Spojených státech v posledním týdnu rostla téměř o 60.000 případů denně, což je skoro dvojnásobné tempo oproti dubnovému vrcholu epidemie. Trump ovšem na veřejnosti nepřipouští, že by se situace v USA zhoršovala, což jej staví do konfliktu se zdravotnickými činiteli. Minulý týden například kritizoval CDC za jeho "nepraktická" doporučení kolem obnovy prezenční výuky na školách. V neděli večer pak americká média psala o snaze Bílého domu zdiskreditovat epidemiologa Anthonyho Fauciho, který jako člen federálního krizového štábu opakovaně vyjádřil výhrady k uvolňování karanténních opatření v některých státech.

Twitterový příspěvek sdílený prezidentem si bere na mušku kromě CDC a lékařů také média a Demokratickou stranu. "Všichni lžou (o covidu-19). CDC, média, demokrati, naši doktoři, ne všichni, ale většina," napsal Chuck Woolery, bývalý moderátor soutěžních pořadů a známý stoupenec Republikánské strany.

"Myslím, že celé je to o (listopadových prezidentských) volbách a o tom zabránit ekonomice, aby se vrátila zpět, což je o volbách. Mám toho plné zuby," pokračoval tweet, jehož autor svá tvrzení nedoložil konkrétními příklady.

Wooleryho slova vyvolala reakce novinářů i zdravotníků. "Nelžeme. Opravdu je to dost hrozné vidět lidi umírat na covid-19. A není to o volbách. Ve skutečnosti je to pořád o tom umírání," napsal na twitteru Craig Spencer z nemocnice New York Presbyterian Hospital. "Taky toho mám plné zuby," dodal.

Reportér Kyle Cheney z magazínu Politico hodnotil Wooleryho tvrzení jako "těžce nepravdivé". "Je obtížné vystihnout, jak nebezpečné je, že prezident při řádění pandemie použije nejsilnější komunikační megafon na světě, aby řekl, že vědci a doktoři jsou skoro všichni politicky motivovaní lháři," komentoval Trumpovo rozhodnutí daný příspěvek sdílet.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Termín summit G7 nejistý. Trump ho chce až po prezidentských volbách a s…

11.08.2020 14:28 Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že zřejmě svolá setkání lídrů zemí rozvinutých…

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Konec kandidatury Kanye Westa? Jeho kampaň se měla pokusit o podvod

11.08.2020 09:25 Stát Wisconsin napadl legitimitu podpisů odevzdaných kampaní rappera Westa. Volitelé zpochybnili…

Počet nově nakažených koronavirem v Brazílii mírně klesl, zemřelých je více

11.08.2020 08:10 Brazílie za poslední den zaznamenala 22.048 nově nakažených koronavirem a 703 úmrtí pacientů s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama