Trump se po volbách uchýlil na twitter, kalendář má poloprázdný

Od amerických prezidentských voleb uplynuly tři týdny a republikánský prezident Donald Trump, kterého v hlasování porazil demokrat Joe Biden, od té doby zredukoval svou komunikaci s veřejností prakticky jen na twitter. Od voleb 3. listopadu šéf Bílého domu podle zpravodajského webu The New York Times (NYT) napsal zhruba 550 tweetů, přičemž asi ve dvou třetinách volby zpochybňoval.

Donald Trump
doporučujeme

Legitimitu hlasování od volebního dne prezident podle NYT napadl skoro 400krát, přestože jeho tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech byla opakovaně vyvrácena. Trumpovy útoky na volební výsledky pokračují v době, kdy v USA řádí pandemie covidu-19 - v uplynulých třech týdnech s onemocněním covid-19 v zemi zemřelo nejméně 24.000 lidí. Kalendář prezidenta je přitom od voleb nebývale prázdný, zejména ve srovnání s jeho předvolebním maratonem mítinků se stoupenci, kterých míval i několik denně.

Od 4. do 22. listopadu měl Trump pouze osm dní s oficiálním programem, ale nadále o víkendech hrál golf ve svém klubu ve Virginii, jako měl ve zvyku po většinu svých víkendů strávených ve Washingtonu, píše NYT.

List NYT zveřejnil tabulku s Trumpovým programem v tomto období, počtem úmrtí s covidem-19 v USA v každém z těchto dní a součtem Trumpových tweetů zpochybňujících výsledky voleb za každý den. Ve veřejném kalendáři jsou: Trumpův projev k volbám z 5. listopadu, účast na pietní akci k uctění válečných veteránů z 11. listopadu, oběd s viceprezidentem Mikem Pencem a ministry zahraničí a financí z 12. listopadu, brífink k očkovacímu projektu Operation Warp Speed a prezidentův následný projev v Růžové zahradě Bílého domu z 13. listopadu, další oběd s Pencem 16. listopadu, komentář k cenám léků na předpis a virtuální jednání s asijskými lídry z 20. listopadu a na závěr krátká účast na virtuálním summitu G20 21. a 22. listopadu. Golf prezident podle NYT hrál o víkendech 7.-8. listopadu, 14.-15 listopadu a 21.-22. listopadu.

Za stejné období Trump také využil twitter k oznámení personálních změn. Vyměnil ministra obrany Marka Espera za Chrise Millera a odvolal šéfa vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christophera Krebse, jenž systematicky vyvracel prezidentova nepodložená tvrzení, že mu byly volby "ukradeny" podvodnými hlasy a softwarovými chybami.

V řadě tweetů Trump nepravdivě, ale jednoznačně prohlásil, že volby vyhrál. Jeho šance zvrátit volební výsledky soudní cestou však prakticky zmizela po sérii právních proher v řadě klíčových států, uzavřel NYT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

15.01.2021 20:20 Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál…

Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

15.01.2021 19:43 Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé…

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Na Kapitol zaútočili i bývalí vojáci. Jsou krmeni dezinformacemi, varuje…

15.01.2021 13:07 Mezi účastníky útoku na Kapitol z 6. ledna bylo nejméně 21 současných nebo bývalých příslušníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama