Trump se podle lékařů cítí lépe, z nemocnice bude možná propuštěn v pondělí

Americký prezident Donald Trump od pátku nemá horečku, je mu lépe a pokud půjde léčba nadále dobře, mohl by být propuštěn z nemocnice už v pondělí. Dnes to na brífinku před nemocnicí Waltera Reeda, kde je prezident hospitalizovaný kvůli nákaze koronavirem, oznámil tým jeho lékařů.

Donald Trump
doporučujeme

Trumpův ošetřující lékař Sean Conley dnes potvrdil, že prezident dvakrát dostal dodatečný kyslík kvůli nízké hladině kyslíku v krvi. V pátek měl prezident podle lékaře horečku a saturace kyslíku v krvi mu klesla pod 94 procent, což se zopakovalo v sobotu. Nyní má podle jeho týmu lékařů 98procentní saturaci. Zda se u prezidenta kvůli koronaviru objevilo poškození plic lékaři nesdělili.

Při sobotním brífinku se přitom Conley vyhýbal dotazům novinářů, zda prezident dostal dodatečný kyslík a opakoval, že se prezidentovi dobře daří. O několik hodin později média informovala, že podle personálního šéfa Bílého domu Marka Meadowse byl Trumpův stav v pátek velmi znepokojující, jelikož mu klesla hladina kyslíku v krvi a měl horečku. Výpověď se tak poněkud rozcházela s optimistickým obsahem sobotního brífinku.

Dnes tak Conley neunikl dotazu novinářů, proč v sobotu neřekl, zda prezident dostal kyslík. Lékař na to odpověděl, že chtěl "reflektovat pozitivní náladu" prezidenta a jeho týmu lékařů. Dodal, že nechtěl "poskytnout žádné informace, které by mohly průběh nemoci stočit jiným směrem. A přitom to působilo, jako bychom se snažili něco skrýt, což nebyla nutně pravda".

Další lékař Brian Garibaldi dnes uvedl, že prezident by mohl být propuštěn už v pondělí, pokud půjde léčba nadále dobře. Dobrat léky by tak mohl až v Bílém domě. Trump podle Garibaldiho dostal druhou dávku experimentálního léku remdesivir, což je antivirotikum, které je podáváno nitrožilně a vyvinul jej tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně proti ebole. Podle dosavadních poznatků může remdesivir u pacientů s covidem-19 zkrátit dobu hospitalizace.

Zároveň byla prezidentovi podána první dávka kortikosteroidu dexametazon, který podle výsledků studie britských vědců pomáhá zejména nakaženým s dýchacími obtížemi. Podle BBC se dexametazon používá u vážných infekcí covidu-19.

Podle Garibaldiho lékaři u Trumpa nezpozorovali žádné vedlejší účinky. Prezident je podle nich "na nohou a čilý" a plánem je, aby během dne co nejméně ležel na lůžku.

Trump oznámil nákazu koronavirem ve čtvrtek večer, v noci na sobotu (pátek místního času) byl pak přepraven vrtulníkem do nemocnice Waltera Reeda v Marylandu nedaleko Washingtonu. První dáma Melania Trumpová, která měla rovněž pozitivní test na koronavirus, se léčí doma. Conley již v sobotu uvedl, že její stav hospitalizaci nevyžaduje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další milník v pandemii covid: Na světě se potvrdilo přes 45 milionů…

30.10.2020 07:53 Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké…

USA již nepovažují vlky za chráněný druh. Slavná bioložka je "šokovaná a…

30.10.2020 07:47 Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa odstranila vlky ze seznamu federálně chráněných…

Letošní volby v USA budou nejdražší v historii, demokratům se daří…

30.10.2020 07:40 Letošní volby ve Spojených státech budou s přehledem nejdražší v historii země. Vyplývá to z údajů…

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 07:21 Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama