Trump se spojenci šíří spekulaci, že FBI při prohlídce nastrčila důkazy

Zatímco pondělní zásah Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v sídle amerického exprezidenta Donalda Trumpa dál obklopovaly nejasnosti, tábor někdejšího šéfa Bílého domu v úterý a dnes pokračoval v šíření spekulací o politicky výbušné operaci. Nově exprezident a jeho spojenci bez důkazů naznačují, že agenti FBI v Trumpově floridské rezidenci nebo po prohlídce nastrčili kompromitující materiály. Fáma se šíří mimo jiné prostřednictvím populární televize Fox News.

Donald Trump

FBI a federální ministerstvo spravedlnosti ani druhý den po domovní prohlídce věc nekomentují a není tak zcela jasné, z čeho je exprezident podezírán, co agenti v resortu Mar-a-Lago hledali nebo co si odtud odnesli. Objasnit by to přitom mohl i Trump, který podle amerických médií musel dostat seznam zabavených předmětů i kopii povolení k prohlídce, které schválil federální soudce. Exprezident ale tyto materiály nezveřejnil.

"Mohl by popsat, o co šlo a co bylo předmětem sporu. Nemusí spekulovat," řekl webu Politico expert z výzkumného ústavu Federation of American Scientists Steven Aftergood.

Místo toho Trump na své sociální síti Truth Social vydal příspěvek, v němž si stěžoval, že agenti FBI nenechali jeho právníky sledovat svou práci. "Chtěli být o samotě, bez jakýchkoli svědků, kteří by viděli, co dělali, co brali nebo co... podstrkávali," napsal.

Deník The New York Times (NYT) poznamenal, že takováto snaha vyvolávat pochybnosti zapadá do Trumpovy dlouhodobé praxe v situacích, kdy mu hrozí poškozující odhalení. "První útočnou linií bývalého prezidenta proti oponentům často bývá kampaň s cílem předem je a jejich práci zdiskreditovat," píše list.

Nepodložená obvinění ohledně falešných důkazů se podle něj poprvé v médiích objevila v úterý ráno při televizním vystoupení Trumpovy právničky Christiny Bobbové. "Není žádná jistota, že něco nebylo nastrčeno," uvedla. Vzápětí uznala, že neví, zda při zásahu FBI došlo k něčemu nekalému.

Podobná tvrzení se nicméně brzy začala objevovat ve vysílání Fox News. Moderátor Jesse Watters v úterý večer řekl, že FBI "pravděpodobně" proti Trumpovi připravuje falešné důkazy a že už to možná učinil při sestavování žádosti o povolení k prohlídce. Svá tvrzení přitom moderátor nijak nedoložil. Dnes ráno se přidal republikánský senátor Rand Paul, který v rozhovoru na Fox News řekl: "Mám například mám jistotu, že ty krabice materiálů, které odnesli z Mar-a-Lago, že do nich nic nedají, aby ho (Trumpa) chytili do pasti?"

Média předtím s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním informovala, že agenti FBI si z prohlídky u bývalého prezidenta odvezli několik krabic s neznámými předměty. Zásah podle všeho souvisel s vyšetřováním Trumpova nakládání s oficiálními záznamy včetně utajovaných dokumentů. Trump si s sebou při odchodu z Bílého domu na Floridu vzal 15 krabic s předměty z prezidentské kanceláře, včetně oficiálních materiálů. Národní archiv USA, kterému musí američtí prezidenti předávat veškeré dopisy, e-maily či pracovní dokumenty, se k těmto materiálům dostal až letos a podle NYT se následně v balíku našly i dokumenty s označením "tajné".

Jedním z možných vysvětlení pondělního zásahu je varianta, že americké úřady Trumpa podezíraly, že Národnímu archivu nepředal všechny utajované materiály, které byly na konci jeho mandátu přesunuty na Floridu. Nepovolené odstranění či přechovávání tajných dokumentů je v USA těžkým zločinem a hrozí za něj pětileté vězení, píše Politico. Poznamenává, že zpřísnění trestu v roce 2018 svým podpisem uzákonil Trump poté, co v předvolební kampani vytrvale kritizoval svou soupeřku Hillary Clintonovou za přístup k citlivým materiálům.

I kdyby Trump nakonec nebyl z ničeho obžalován, je aktuální vývoj bezprecedentní. Žádnému americkému exprezidentovi předtím FBI bydliště neprohledával. "Dříve nebo později budou muset ministerstvo spravedlnosti a pan Trump vyjasnit, co se stalo. Pak budeme vědět, zda byl skutečně porušen zákon nebo to bylo nějaké spekulativní dobrodružství," míní Aftergood.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Trump měl pravidelně splachovat dokumenty do záchodu, píše se v nové knize

04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

Na Haiti se objevují případy cholery. WHO se obává epidemie a žádá vakcíny

04.10.2022 14:30 Na Haiti zemřelo nejméně osm lidí na choleru, jde o první úmrtí na tuto nemoc po třech letech v…

Trump podal na CNN žalobu pro pomluvu, žádá po ní 12 miliard

04.10.2022 08:00 Bývalý americký prezident Donald Trump podal na zpravodajskou stranici CNN žalobu pro pomluvu. Jako…

USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině, tvrdí…

03.10.2022 10:54 V případě, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne na Ukrajině nasadit jaderné zbraně, zničí…

V druhém kole volby prezidenta v Brazílii se střetnou Lula da Silva a…

03.10.2022 08:10 V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii zvítězil v neděli levicový kandidát Luiz Inácio Lula…

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:43 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

01.10.2022 17:14 Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co…

Rusko v RB OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů…

30.09.2022 22:02 Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů odsuzuje…

Související:

Právě se děje

reklama