Trump se zapojí do další volební žaloby mířící k nejvyššímu soudu

Americký prezident Donald Trump, který stále odmítá uznat svou prohru v letošních volbách, se hodlá zapojit do další volební žaloby podané státem Texas, která napadá výsledky v několika klíčových státech u nejvyššího soudu USA.

Donald Trump
doporučujeme

Nižší soudy dosud smetly ze stolu desítky Trumpových stížností na regulérnost voleb, agentura AP přitom napsala, že podle právních expertů má nynější pokus přinejlepším podobnou naději na úspěch.

Ministr spravedlnosti státu Texas Ken Paxton podal stížnost na průběh hlasování ve státech Georgia, Michigan, Pensylvánie a Wisconsin, kde letos zvítězil Biden, ačkoli tam před čtyřmi lety dominoval Trump. Paxton využil zvláštního ustanovení, které umožňuje předkládat spory mezi jednotlivými státy přímo nejvyššímu soudu, kam musí za normálních okolností kauzy dospět přes soudy nižší instance.

Trump se přitom již před volbami netajil tím, že by chtěl vést spor o výsledek voleb před nejvyšším soudem, kde mají díky jeho nedávné nominaci značnou převahu konzervativně lnaadění soudci.

AP však poznamenává, že žaloba státu Texas opakuje řadu nepravdivých, vyvrácených a nepodložených obvinění o údajných podvodech s korespondenčními hlasy, které již odmítla řada jiných soudů. Cílem stížnosti je úplně zahodit výsledky ve čtyřech napadených státech, čímž by Trump získal převahu ve sboru volitelů, který o příštím prezidentovi v pondělí oficiálně rozhodne.

Nejvyšší soud však již v úterý odmítl bez podrobnějšího komentáře jinou žalobu, jejímž cílem bylo zpochybnit výsledky voleb v Pensylvánii. Trump se dnes od této kauzy distancoval s tím, že se v ní neangažoval. Jen krátce nato však napsal, že se hodlá vložit do žaloby státu Texas, což je podle něj kauza, "na kterou všichni čekali".

"Je mi líto Texasanů, že se jejich daněmi plýtvá na takovou skutečně trapnou žalobu," řekl ministr spravedlnosti státu Wisconsin Josh Kaul, který snahu Texasu ostře kritizoval stejně jako vedení dalších tří napadených států.

Podle deníku The New York Times již k dnešnímu dni všechny státy uzavřely výsledky svých voleb, podle nichž získal demokrat Joe Biden 306 hlasů volitelů oproti Trumpovým 232.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama