Trump se zřejmě nezúčastní summitu k Íránu, který navrhl Putin

Americký prezident Donald Trump při brífinku v sobotu večer řekl médiím, že se "pravděpodobně" nebude účastnit navrhovaného videosummitu o vztazích s Íránem.

Donald Trump
doporučujeme

S iniciativou přišel v pátek ruský prezident Vladimir Putin, který by chtěl kromě Washingtonu a Teheránu jednat s Německem, Francií, Británií a Čínou. Trump nově avizoval také odpověď na neúspěšný pokus prosadit v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga proti Íránu.

Cílem videosummitu navrženého Putinem má být zabránit další "konfrontaci a eskalaci" v OSN, přičemž o situaci by jednaly původní účastníci dohody o íránském jaderném programu, od níž Spojené státy v roce 2018 odstoupily. Ochotu zúčastnit se jednání už vyjádřil například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Návrh přichází v čase vypjatých diskusí kolem případného prodloužení mezinárodního zbrojního embarga, jehož platnost má vypršet 18. října. Trump ruskou iniciativu na tiskové konferenci příliš nekomentoval a naznačil, že se před listopadovými volbami nehodlá pouštět do žádných jednání s Teheránem.

Spojeným státům se v pátek nepodařilo v RB OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu, když z 15 členů pro návrh Washingtonu hlasovala kromě USA pouze Dominikánská republika. O prodloužení embarga usilují i evropští členové RB OSN. Británii, Francii a Německu ale na předložené americké rezoluci vadilo, že měla zákaz obchodování se zbraněmi prodloužit na neurčito.

Trump večer uvedl, že USA v reakci na páteční hlasování budou usilovat o zahájení zvláštního procesu zakotveného ve výše zmíněné jaderné dohodě ve snaze obnovit všechny sankce OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga. "Uvidíte to příští týden," řekl.

Agentura Reuters ovšem uvádí, že podle diplomatů budou Spojené státy v tomto směru čelit složité bitvě. Ohlášený plán se totiž opírá o sporný argument, podle kterého je Washington stále "účastníkem" dohody z roku 2015 a může tedy obnovení sankcí za stanovených podmínek iniciovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama