Trump si opět stěžoval na ukradené vítězství. Důkazy nemá, novináři nesměli klást otázky

Americký prezident Donald Trump znovu na tiskové konferenci tvrdil, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání hlasů krade zkorumpovaná mašinérie, ovládaná jeho soupeři z řad demokratů. Žádné důkazy pro svá obvinění nepředložil a po svém prohlášení novináře opustil, aniž by jim umožnil položit mu otázky. Trumpova vyjádření podle BBC odhalují slabost prezidentova postavení ve volbách.

Volby v USA, ilustrační foto

"Vedli jsme v mnoha klíčových státech, a to o hodně, ale pak šla čísla prudce dolů," řekl Trump a stěžoval si na údajné nepřipuštění pozorovatelů ke sčítání hlasů a na započítávání údajně zfalšovaných hlasů, zaslaných poštou. Zdůraznil, že kdyby se počítaly jen "zákonné hlasy", tak by snadno vyhrál. Ale do voleb podle něj zasáhla velká média, velké peníze a velké technologické firmy. Zdůraznil, že se o ukradené vítězství bude soudit.

"Trump zopakoval obvinění z volebních podvodů bez předložení důkazů," upozornila stanice BBC, podobně jako agentura Reuters. Ta celé vystoupení označila za signál, že Trump není ochoten ustoupit svému demokratickému soupeři Joeovi Bidenovi.

"Prezident se zdá čím dál víc izolovaný ve své republikánské straně, zatímco sčítání hlasů pokračuje," napsala agentura AFP. Upozornila také, že některé americké televize v obavě z šíření dezinformací přerušily vysílání prezidentova vystoupení, ačkoliv Trump se chopil slova poprvé od volební noci.

"Tady jsme opět v neobvyklé situaci, kdy (musíme) nejen přerušit prezidenta Spojených států, ale také jej opravit," vyhrkl moderátor Brian Williams ze stanice MSNBC, která velmi rychle přerušila přímý přenos.

NBC News a ABC News také přerušily vysílání Trumpovy tiskové konference, která v konečném důsledku ani nebyla tiskovou konferencí, protožeč prezident opustil sál bez připuštění jakýchkoli otázek.

CNN se rozhodla neodpojit Trumpovi mikrofon, nicméně Jake Tapper doprovodil vystoupení hlavy státu odsudkem: "Jaká je to smutná noc pro Spojené státy vidět, jak jejich prezident (...) falešně obviňuje lidi, že se mu snaží ukrást volby."

BBC na svém webu upozornila, že proti Trumpovým tvrzením se ohradil republikánský guvernér Marylandu Larry Hogan, který uvedl na Twitteru, že proti Trumpovým tvrzením neexistuje "žádná obrana" a že tato tvrzení "podkopávají náš demokratický proces". Republikánský člen Sněmovny reprezentantů za Illinois Adam Kinzinger na Twitteru prezidenta vyzval, že jestli má oprávněné obavy z falšování, tak ať předloží důkaz a předá jej soudu. Jinak ať přestane šířit dezinformace.

Mezitím se Trumpův náskok ve státu Georgia ztenčil během pouhých dvou hodin z téměř 10.000 na necelých 3.500 hlasů, dodala BBC.

Agentura AP dala Trumpovo vystoupení, podkopávající nepodloženými nařčeními důvěru ve volby, do kontrastu s vystoupením prezidentova soupeře. Joe Biden o několik hodin dříve vyzýval k trpělivosti: "Demokracie je občas složitá. Někdy taky vyžaduje trochu trpělivosti," vzkázal Biden téměř dva dny po uzavření posledních volebních místností. "Žádám všechny, aby zůstali v klidu... Proces funguje. Sčítání se dokončuje a (výsledek) budeme vědět velmi brzy," citovala jej americká média.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje