Trump si poprvé veřejně nandal roušku, podle Bidena ale pozdě

Joe Biden, vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, dnes šéfa Bílého domu kritizoval za to, že promrhal čtyři měsíce, než si nasadil na veřejnosti ochrannou roušku. Trump se objevil s touto ochrannou pomůckou na veřejnosti poprvé v sobotu při návštěvě nemocnice Waltera Reeda na předměstí Washingtonu.

Donald Trump poprvé v roušce (11. července 2020)
doporučujeme

"Donald Trump několik měsíců ignoroval rady lékařských expertů a politizoval nošení roušky, jednu z nejzásadnějších věcí, kterou můžeme udělat, abychom zabránili šíření viru," řekl mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates. "Namísto toho, aby přijal zodpovědnost a šel příkladem, promarnil čtyři měsíce, po něž se Američané obětovávali, rozdmýchával rozpory a aktivně odrazoval lidi od toho, aby učinili základní krok ke vzájemné ochraně," dodal.

Trump v poslední době poněkud zmírňoval svůj negativní postoj k rouškám a v sobotu prohlásil, že proti nim nic nemá, nicméně dodal, že jejich nošení má svůj čas a místo. Řada politiků, i republikánských, přitom Trumpa dlouhodobě nabádala k občasnému nasazení roušky na veřejnosti, i když to pro něj nemusí mít zdravotní přínos, aby sloužil jako příklad pro miliony svých přívrženců.

List The Washington Post si přitom všímá, že se Trump i zástupci jeho kampaně soustředí v otázce nošení roušek především na vzhled, než na zdravotní přínosy této pomůcky. "Nechci ji sám nosit," řekl Trump v dubnu. "Já to prostě nechci dělat - nevím, jaksi sedět v Oválné pracovně... Myslím nosit roušku, když budu vítat prezidenty, premiéry, diktátory, krále, královny, nevím. Nějak se v tom sám nevidím," dodal.

zdroj: YouTube

V květnu pak po návštěvě továrny ve státu Michigan řekl novinářům, že neměl roušku před kamerami, protože "nechtěl tisku dopřát to potěšení" vidět ho se zahalenou tváří.

Začátkem července však začal měnit názor s tím, jak v USA znovu začal masivně narůstat denní počet potvrzených infekcí, přičemž se nový rozmach nákazy začal stále více dotýkat států, jež se dlouhodobě kloní k republikánům. "Měl jsem na sobě roušku," přiznal poprvé veřejně Trump 1. července. "Byla to tmavě černá maska a myslím, že jsem vypadal OK. Vypadal jsem jako Osamělý jezdec," řekl prezident s odkazem na postavu z amerického westernu.

Trump a jeho přívrženci si přitom v minulosti utahovali z Bidena, který se v černé roušce objevil již 25. května. Manažer Trumpovy kampaně Brad Parscale, prezidentova právnička Jenna Ellisová a další činitelé z jeho tábora a administrativy o víkendu na twitteru sdíleli fotky Trumpa v roušce s komentáři, že Trump vypadá jako "drsňák", že působí prezidentsky, nebo jej srovnávají s Bidenem, který podle nich vypadá v roušce hůře.

Nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová, která má s prezidentem značně napjaté vztahy, dnes prohlásila, že Trump krokem "překročil řeku". "Je to připuštění toho, že pokud jdete za našimi vojáky, musíte mít roušku. Pokud budete s našimi dětmi, musíte mít roušku. Pokud chcete zastavit šíření koronaviru, musíte mít roušku," řekla Pelosiová.

Na twitteru se přitom krátce po prvních záběrech Trumpa v roušce začala šířit fotografie ze stejné návštěvy nemocnice, na které má prezident staženou obličejovou masku pod nos, čímž podle lékařů ztrácí ochranná pomůcka na účinnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama