Trump šíří hoaxy. Žádný z volebních šéfů v USA nenahlásil podvody, ukazuje analýza New York Times

Mezi 50 americkými státy nebyl týden po uzavření volebních místností ani jeden, kde by orgány dohlížející na regulérnost hlasování nahlásily důkazy o podvodech či jakýchkoli nesrovnalostech se zásadním vlivem na prezidentské klání. Napsal to v úterý deník The New York Times (NYT), který na začátku týdne oslovil příslušné činitele po celých Spojených státech.

Volby v USA, ilustrační foto

List The New York Times výsledky svého vyšetřování označuje za jasnou odpověď na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odmítá uznat porážku a volby se snaží vykreslit jako zmanipulované. Systematickým zásahům do volebního procesu v neprospěch Trumpa zatím nic nenasvědčuje, snahu hlavy státu zpochybňovat výsledky přesto ve větší či menší míře podpořila většina čelních představitelů Republikánské strany.

Za hladký průběh voleb zodpovídají tzv. státní tajemníci jednotlivých částí USA, kteří mají stejnou politickou příslušnost jako guvernér daného státu. Žádný z těchto činitelů, ať už jde republikány nebo demokraty, zatím nevystoupil s informacemi o jakýchkoli nekalostech, přičemž někteří volební úředníci naopak hovoří o letošních volbách jako o velkém úspěchu.

"The New York Times v pondělí a úterý kontaktovaly kanceláře nejvyšších volebních činitelů ve všech státech, aby se zeptaly, zda mají podezření nebo důkazy ohledně nelegálního hlasování," napsal list NYT. V ani jednom případě prý nepřišla kladná odpověď.

Přímou reakci poskytlo 45 států, zatímco u dalších čtyř bylo možné otázky zodpovědět na základě vyjádření jiných celostátních orgánů či veřejných vystoupení státních tajemníků. "Žádný nenahlásil jakékoli větší problémy. Celostátní úředníci v Texasu neodpovídali na opakované dotazy. Ale mluvčí nejvýše postaveného volebního činitele Harris County, což je největší texaský okres s populací větší než řada států, uvedla, že se vyskytlo pouze několik menších zádrhelů a že 'za sebou máme hladké volby'," uvádí NYT.

Deník v článku cituje prohlášení několika státních tajemníků z obou politických stran, která různými způsoby rozporují divoké spekulace Trumpa a jeho spojenců o nesrovnalostech při sčítání hlasů. "Lidé mají neobyčejnou schopnost vymýšlet si věci týkající se voleb, které nejsou pravdivé," konstatoval republikán Frank LaRose ze státu Ohio.

Poněkud absurdní situace vznikla tento týden v Georgii, kde si skupina republikánských politiků stěžuje na stranického kolegu a státního tajemníka Brada Raffenspergera kvůli údajně netransparentním volbám. Raffensperger obvinění označil za směšná, zatímco jeden z jeho spolupracovníků se na pondělní tiskové konferenci ohradil proti "hoaxům a nesmyslům" a vzkázal, že "tyhle volby byly skvělým úspěchem".

Zprávy amerických médií nicméně nasvědčují tomu, že s konspiračními teoriemi o zmanipulování voleb se ztotožňuje nemálo voličů prezidenta Trumpa. V různých koutech USA se v uplynulých dnech prezidentovi stoupenci scházeli na protestech proti "krádeži" voleb a dávali jasně najevo, že vítězství demokrata Joea Bidena neuznávají.

"Věřím, že Donald Trump vyhrál volby. Věřím, že se pokusili volby ukrást," řekl televizi CNN jeden z účastníků víkendového protestu v Harrisburgu, což je hlavní město Pensylvánie. Když se reportér jiného muže zeptal na to, jak se dozvěděl o údajných nekalostech s hlasovacími lístky, odpověděl: "Ta videa se rychle šíří všude, viděl jsem je na TikToku, viděl jsem je na facebooku, viděl jsem je na Fox News, viděl jsem je v lokálním zpravodajství z našeho kraje."

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Související:

Právě se děje