Trump situaci zhoršil ještě víc. Protesty v Portlandu po intervenci "federálů" sílí

Další srážky mezi demonstranty a bezpečnostními složkami zažilo v noci na dnešek město Portland v americkém státě Oregon, kde skomírající protesty proti policejní brutalitě v posledních dnech oživily agresivní praktiky federálních jednotek. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tam odvádí "fantastickou práci", lokální činitelé je však označují za příčinu zvýšeného napětí.

Donald Trump
doporučujeme

Protesty v Portlandu, který je považován za baštu liberální politiky, trvají bez přestávky už více než 50 dní. Začaly v souvislosti s květnovou smrtí neozbrojeného černocha George Floyda při policejním zásahu, na rozdíl od jiných měst ale od té doby neustaly. Po příjezdu federálních složek vyslaných na základě prezidentského dekretu začaly opět nabírat na síle, přičemž podle agentury AP o víkendu účast přesahovala 1000 lidí.

Pozadí protestů je poněkud nepřehledné, píše v reportáži deník The New York Times (NYT). Současné hnutí tvoří několik různých proudů, které "využívají pestrou škálu taktik ve snaze docílit, aby byly slyšet". "Zdá se však, že skoro všichni se shodnou na jedné věci: bojovné působení federálních agentů v maskáčových úborech věci jen zhoršilo," píše NYT.

Příslušníci jednotek spadajících pod americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost přijeli do oregonského města asi před třemi týdny poté, co místní policie opakovaně kritizovala násilí a výtržnosti páchané demonstranty. Jejich deklarovaným úkolem je chránit památníky a budovy federálních orgánů.

zdroj: YouTube

V noci na dnešek se pořádkové síly znovu střetly s demonstranty u sídla federálního soudu v centru Portlandu, které se stalo epicentrem nepokojů. Z parku před justičním palácem protestující vyháněly i za použití slzného plynu. Ze záběrů pořízených v úterý večer je zřejmé, že v oregonském městě znovu demonstrovaly nejméně stovky lidí, kteří mimo jiné skandovali: "Federálové, jděte domů!".

Prezident Trump se tento týden nechal slyšet, že federální jednotky "v Portlandu odvedly fantastickou práci", a avizoval jejich nasazení i v jiných městech. Lokální činitelé ale jeho pohled nesdílí a například starosta Ted Wheeler opakovaně vyzývá k jejich stažení. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová hovoří o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".

Podle videí sdílených na sociálních sítích a výpovědí svědků agenti zasahují i daleko od federálního majetku a účastníky protestů odváží do vazby v neoznačených vozidlech. Oregon kvůli tomu federální vládu o víkendu zažaloval, v úterý pak přišla žaloba sdružení Western States Center, které se zabývá právy sociálně slabších obyvatel a příslušníků etnických menšin.

Šéf ministerstva pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf trvá na tom, že jeho jednotky v Portlandu nezatýkají bezdůvodně, nýbrž cílí pouze na "ty, kdo byli identifikováni jako pachatelé zločinů". Od 4. července prý ve městě zadrželi 43 lidí.

Administrativa prezidenta Trumpa Portland vykresluje jako "město v obležení", ačkoli výpovědi místních obyvatel tento pohled nereflektují, informuje server Buzz Feed. Šéf Bílého domu podle AP ministerstvo pro vnitřní bezpečnost využívá "bezprecedentním a zpolitizovaným způsobem", přičemž zaznívají i názory, že k vysílání federálních jednotek do amerických měst přistupuje ve snaze podpořit své šance na znovuzvolení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína Johnson & Johnson je podle americké analýzy bezpečná a účinná

24.02.2021 17:05 Vakcína proti koronaviru od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson je podle amerických…

USA chtějí křeslo v Radě OSN pro lidská práva

24.02.2021 11:17 Spojené státy budou usilovat o křeslo v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) pro období mezi lety 2022…

FAA nařídil po incidentu v Denveru okamžitou kontrolu vybraných Boeingů 777

24.02.2021 11:05 Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil okamžitou kontrolu letadel Boeing 777-200 se…

Při nepokojích ve věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 vězňů

24.02.2021 10:31 Při úterních nepokojích ve třech věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 lidí a na dvě desítky dalších osob…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama