Trump se odvolal proti zamítnutí žaloby v Pensylvánii, jeho tým se distancoval od kontroverzní právničky

Šéf Bílého domu Donald Trump nevzdal boj o Pensylvánii ani poté, co federální soudce zamítl žalobu, jíž chtěl Trumpův tým zablokovat uzavření výsledků prezidentských voleb v tomto státě. Trumpova kampaň, která si stěžovala na nesrovnalosti při hlasování, se v neděli proti rozhodnutí soudce odvolala, informovala agentura AP.

Donald Trump
doporučujeme

Trump se snaží zvrátit výsledek voleb, v nichž podle projekcí médií vyhrál demokrat Joe Biden.

Prezident a jeho tým podali odvolání k odvolacímu soudu ve Filadelfii. Tento krok již dříve avizoval Trumpův právník Rudy Giuliani.

V Pensylvánii vyhrál podle médií Biden asi o 80.000 hlasů, výhrou získal za tento stát 20 volitelů. Trumpův volební tým ale tvrdí, že v Pensylvánii se s hlasy demokratických voličů zacházelo jinak než s hlasy republikánů, čímž nebylo zajištěné rovné volební právo dané ústavou.

Volební úředníci totiž v některých okresech v Pensylvánii nabídli voličům upravit korespondenční lístky, které obsahovaly některé technické nedostatky - například postrádaly doručení ve vnitřní tajné obálce nebo jim chyběl podpis voliče na vnější obálce. Úřady takový postup nemají podle místních zákonů nařízený, ale mohou tak činit. Trumpův tým přitom tvrdí, že takovou nápravu úředníci nabízeli nepoměrně více v okresech, které se kloní k demokratům.

Podle soudce Matthewa Branna požádala Trumpova kampaň o "zneplatnění hlasů téměř sedmi milionů voličů v Pensylvánii". To republikánský soudce podle AP zamítl s tím, že soudu byly předloženy jen slabé právní argumenty a spekulativní obvinění. Výsledky hlasování by měly pensylvánské úřady uzavřít již dnes.

Celkem má podle projekcí amerických médií Biden 306 volitelů a Trump 232; ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince.

Trumpův tým se distancoval od kontroverzní právničky Powellové

Powellová se přitom ještě minulý týden objevila na tiskové konferenci po boku Trumpova osobního právníka Rudyho Giulianiho. Prezident o ní hovořil jako o součásti svého týmu, jehož cílem je prokázat údajně volební podvody, pro něž však podle úřadů a expertů chybí důkazy. Proti Powellové i zbytku Trumpova týmu se v neděli ohradil prezidentův spojenec a guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa nepřímo vyzval k přijetí projektovaného výsledku voleb hlavy státu.

V prezidentských volbách konaných 3. listopadu zvítězil podle analytiků respektovaných médií demokrat Joe Biden, který získá 306 hlasů v takzvaném sboru volitelů, který hlavu státu formálně vybírá. K cestě do Bílého domu jich přitom potřebuje nejméně 270. Trump si podle projekcí připíše 232 hlasů.

Prezident a jeho tým však od voleb tvrdí, že hlasování poznamenaly masivní podvody hned v několika klíčových státech, z čehož těžil Biden. Trumpův právní tým však zatím neuspěl u soudů ani s jednou z řady žalob, naposledy jejich stížnost smetl ze stolu soudce v Pensylvánii.

Powellová, o které Trump ještě 14. listopadu mluvil na twitteru jako o jedné ze svých právniček, ale s obviněními z podvodů očividně zašla ve čtvrtek příliš daleko. Právnička kromě jiného nepravdivě uvedla, že volební software ve státě Georgia a dalších byl vytvořen na příkaz zesnulého levicového venezuelského prezidenta Huga Cháveze a umožnil krádež milionů hlasů Trumpovi.

V rozhovoru se stanicí Newsmax pak Powellová nařkla republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa a státního tajemníka Georgie, že se podíleli na spiknutí, jehož součástí bylo i přidělení kontraktu na volební automaty a software, které poškodily Trumpa.

"Georgia bude pravděpodobně prvním státem, který vyhodím do povětří," prohlásila Powellová. Později dodala, že plánuje podat na stát "biblickou" žalobu.

V neděli prezidentův tým uvedl, že už s Powellovou nespolupracuje. "Není členkou Trumpova právního týmu. A není ani prezidentovou osobní právničkou," uvedli v prohlášení právníci prezidentovy kampaně Rudy Giuliani a Jenna Ellisová.

Trumpovy pokusy o zvrácení výsledků voleb u soudů kritizuje stále více republikánů včetně některých, kteří patří do prezidentových blízkých kruhů. Proti Powellové a zbytku právního týmu se například v neděli ohradil i republikán Chris Christie, který Trumpa připravoval na dvě předvolební debaty s Bidenem.

"Zcela upřímně, počínání prezidentova právního týmu je národní ostudou," řekl Christie v rozhovoru s televizí ABC. "Mimo soudní síň tvrdí, že došlo k podvodům, ale když vejdou dovnitř, tak se na podvody neodvolávají a ani jimi neargumentují," řekl Christie s tím, že u soudu na rozdíl od veřejných prohlášení hrozí za poskytnutí nepravdivých informací postih.

"Pokud nejste ochotni předstoupit s důkazy, musí to znamenat, že žádné neexistují," pokračoval. "Nejvíce by jim mělo záležet na naší zemi. Jakkoliv jsem silně přesvědčeným republikánem a miluji svou stranu, na prvním místě by vždy měla stát naše země," řekl guvernér a dodal, že prezident a jeho tým nemohou nadále "dělat, že se stalo něco, co se nestalo".

Trump se po sérii neúspěšných pokusů u soudů snaží ovlivnit volební činitele v klíčových státech a přesvědčit je, aby nesouhlasili s oficiálním uzavřením sčítání hlasů. Pozorovatelé považují jeho šance na zvrácení předpokládané prohry za mizivé, podle průzkumů se mu však daří mezi svými podporovateli vzbuzovat nedůvěru v legitimitu hlasování a tím i v mandát svého soupeře Bidena.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama