Trump: Súdán bude vyřazen ze seznamu teroristických zemí

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že Súdán bude vyřazen z amerického seznamu států, jež podporují terorismus. Vyškrtnut bude, až složí na účty Spojených států 335 milionů dolarů (7,7 miliardy Kč), dodal na twitteru Trump. Peníze poslouží na odškodnění amerických obětí terorismu a jejich rodin za útoky, které podnikla teroristická organizace Al-Káida na velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii v roce 1998. Súdánský vládní zdroj agentuře Reuters potvrdil, že africká země je peníze připravena vyplatit.

Donald Trump
doporučujeme

Súdán byl zařazen na americký seznam zemí podporujících terorismus v roce 1993. Američané ke kroku přikročili kvůli tomu, že v Chartúmu sídlil tehdejší šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. Podle Spojených států vláda generála Umara Bašíra podporovala také další teroristické a povstalecké skupiny. V roce 1997 USA zavedly proti Súdánu ekonomické sankce, které byly zrušeny v roce 2017.

Za vyškrtnutí ze seznamu se v srpnu při návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea v Chartúmu přimlouval šéf přechodné súdánské vlády Abdalláh Hamduk. Podle Hamduka svržením Umara Bašíra v dubnu loňského roku pominul důvod setrvání Súdánu na tomto seznamu.

Vyřazení Súdánu ze seznamu může ulehčit současná jednání s Izraelem o navázání diplomatických vztahů, uvádí agentura Reuters. Podle izraelského ministra financí Jisraele Kace jsou jednání složitá. Washington ale znásobil tlak, aby Chartúm znormalizoval své vztahy s Izraelem do amerických prezidentských voleb, uvádí agentura AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama