Trump tají něco zásadního, tvrdí advokát. Naznačil, co bude dál

NÁZOR - Během vyšetřování snah amerického prezidenta Donalda Trumpa přinutit Ukrajinu k zahájení vyšetřování jeho politického protivníka Joe Bidena a jeho syna Huntera vydal výbor pro dohled nad tajnými službami dolní komory amerického Kongresu 71 žádostí o svědectví a poskytnutí informací, připomíná bývalý americký státní žalobce Elie Honig. V komentáři pro server CNN dodává, že Trumpova administrativa vůbec nereagovala a neposkytla jediný list papíru.

Alarmující náznak

"Takže, lze položit jedinou oprávněnou otázku: co skrývají?" píše právník. Tvrdí, že nám byl poskytnut první malý náznak a odpověď je alarmující.  

Federální soud nařídil Trumpově administrativě vydat dokumenty, které si na základě zákonu o svobodném přístupu k informacím vyžádala nezisková organizace Center for Public Integrity, poukazuje Honig. Uvádí, že jedním z nich je i email od pracovníka Pentagonu Michaela Duffeye, kterého Trump dosadil do kanceláře pro správu a rozpočet.

Email nabízí jasný pohled na způsob, jakým se Trumpova administrativa snažila zastavit pomoc Ukrajině a následně zakrýt toto jednání, deklaruje bývalý žalobce. Podotýká, že Duffey, který má být jedním ze čtyř svědků předvolaných předsedou demokratického senátorského klubu Chuckem Schumerem v rámci blížícího se impeachmentu, email odeslal zhruba 90 minut poté, co Trump 25. července po telefonu hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

"Duffeyův email je žalobcův sen, otevírá mnoho linií potenciálně přínosného dotazování," nastiňuje právník. Vysvětluje, že Duffey v mailu na základě pokynů, které obdržel v souladu se záměrem Trumpovy administrativy přehodnotit pomoc Ukrajině, žádal pozastavit veškeré dodatečné závazky amerického ministerstva obrany vztahující se k uvedeným prostředkům.  

První otázka by podle někdejšího žalobce měla znít, kdo vydal zmíněné pokyny, zatímco druhá by měla požadovat objasnění jejich podstaty. "Je jasné, že někdo v Bílém domě, kdo byl Duffeyův nadřízený, mu řekl, aby zajistil pozastavení zahraniční pomoci Ukrajině - a učinil tak bezprostředně po Trumpově telefonátu se Zelenským," míní Honig.

Ničivý dopad na Trumpa

Odpověď na dvě uvedené otázky může poskytnout klíčové informace pro pochopení Trumpových kroků vůči Ukrajině a jejich motivů, věří právník. Připomíná, že Duffey v emailu uvedl, že by ocenil, aby byla jím předaná informace držena v tajnosti, s ohledem na citlivou povahu celé záležitosti.

Duffey by tak měl vysvětlit, proč považoval žádost o pozastavení pomoci Ukrajině za citlivou, nabádá Honig. Sám by svědkovi položil otázky, proč byla citlivá a kdo mu sdělil, že je citlivá.

Komentář v  originálním znění si můžete přečíst zde.

Odpovědi mohou mít na Trumpa a jeho vysoce postavené spolupracovníky ničivý dopad, míní bývalý žalobce. Zdůrazňuje přitom, že Duffeyův email je pouze jednou z mnoha tisíc stran dokumentů, které stávající administrativa odmítá vydat.

"Pokud jeden email vyvolává tolik důležitých otázek, jen si představte, co zatím nevíme," pokračuje Honig. Věří, že nakonec uvidíme značnou část, ne-li všechny dokumenty, které Trumpova administrativa zadržuje, přičemž možnou cestou je odvolávat se na zákon o svobodném přístupu k informacím, jako v případě Duffeyova emailu.

Dokumenty se mohou dostat na veřejnost také skrze jiné žaloby, žádosti ze strany Kongresu či žalobců, odtajnění budoucími administrativami či úniky do médií, naznačuje Honig. Věří, že bez ohledu na způsob se nakonec dozvíme, co Trumpova administrativa možná skrývá.  

Problém spočívá právě v tom, že nemusíme vědět, co Trumpova administrativa tají, do doby, než bude příliš pozdě - než administrativa řádně dovládne, případně již nebude příležitost napravit jí napáchané škody, varuje závěrem právník.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ukrajina

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 26 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy