Trump telefonoval Netanjahuovi, hovořili o hrozbě z Íránu

Americký prezident Donald Trump v neděli telefonicky hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Tématem jejich rozhovoru byla zejména hrozba, kterou představuje Írán, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Bílého domu.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

"Oba vůdci spolu diskutovali o hrozbě z Íránu a rovněž o dalších závažných bilaterálních a regionálních tématech," sdělil Bílý dům v krátkém prohlášení. Izrael zatím telefonát nekomentoval.

Jak napsal list The Times of Israel, Trump a Netanjahu spolu naposledy mluvili 19. listopadu, když izraelský premiér děkoval americkému prezidentovi za rozhodnutí, že USA již nebudou židovské osady označovat za protiprávní.

Trump je velkým spojencem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Naposledy Washington židovský stát výrazně podpořil právě před dvěma týdny, když oznámil, že židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní právo.

Židovské osady jsou komunity vzniklé na území, které Izrael okupoval za války v roce 1967. Převážná většina mezinárodního společenství je přitom pokládá za nelegální.

USA a Izrael považují Írán za hrozbu stability na Blízkém východě. Nejnovější zostření americko-íránských vztahů souvisí s mezinárodní dohodou z roku 2015, v níž se Teherán zavázal výměnou za uvolnění mezinárodních sankcí omezit svůj jaderný program. Trump, který je v úřadu od roku 2017, od dohody loni odstoupil s tím, že je neúčinná. Spojené státy pak sankce vůči Teheránu obnovily a rozšířily.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing zaplatí čtyřmilionovou pokutu za montáž vadných součástek

07.12.2019 09:25 Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů Kč) za…

Dron americké armády zřejmě v Libyi sestřelili Rusové

07.12.2019 08:40 Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc…

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog upozornil na důležitou transfromaci

07.12.2019 00:01 NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

Biden se pohádal s voličem. Měl ho slovně napadnout

06.12.2019 23:03 Favorizovaný uchazeč o nominaci demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden se na čtvrteční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama