Trump telefonoval Netanjahuovi, hovořili o hrozbě z Íránu

Americký prezident Donald Trump v neděli telefonicky hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Tématem jejich rozhovoru byla zejména hrozba, kterou představuje Írán, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Bílého domu.

Donald Trump
doporučujeme

"Oba vůdci spolu diskutovali o hrozbě z Íránu a rovněž o dalších závažných bilaterálních a regionálních tématech," sdělil Bílý dům v krátkém prohlášení. Izrael zatím telefonát nekomentoval.

Jak napsal list The Times of Israel, Trump a Netanjahu spolu naposledy mluvili 19. listopadu, když izraelský premiér děkoval americkému prezidentovi za rozhodnutí, že USA již nebudou židovské osady označovat za protiprávní.

Trump je velkým spojencem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Naposledy Washington židovský stát výrazně podpořil právě před dvěma týdny, když oznámil, že židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní právo.

Židovské osady jsou komunity vzniklé na území, které Izrael okupoval za války v roce 1967. Převážná většina mezinárodního společenství je přitom pokládá za nelegální.

USA a Izrael považují Írán za hrozbu stability na Blízkém východě. Nejnovější zostření americko-íránských vztahů souvisí s mezinárodní dohodou z roku 2015, v níž se Teherán zavázal výměnou za uvolnění mezinárodních sankcí omezit svůj jaderný program. Trump, který je v úřadu od roku 2017, od dohody loni odstoupil s tím, že je neúčinná. Spojené státy pak sankce vůči Teheránu obnovily a rozšířily.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama