Trump tlačil na diplomaty, aby dosáhl vyšetřování Bidena

Vysoce postavení američtí diplomaté naváděli Ukrajinu k vyšetřování souvisejícímu s demokratickým prezidentským kandidátem Joem Bidenem a spojovali jej s dohodnutím cesty ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Bílého domu. Vyplývá to z interní komunikace amerických diplomatů, kterou ve čtvrtek zveřejnily dotčené výbory Sněmovny reprezentantů v rámci procesu ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Z dokumentu je rovněž patrné, že někteří zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí pochopili zmrazení finanční pomoci Ukrajině ze strany amerického prezidenta jako součást nátlaku na Kyjev.

Donald Trump

Snaha opozičních demokratů sesadit Trumpa z prezidentské funkce prostřednictvím ústavní žaloby, takzvaného impeachmentu, se opírá o telefonát mezi šéfem Bílého domu a Zelenským z 25. července. Na jeho obsah upozornil stěžovatel z prostředí amerických tajných služeb, který tvrdí, že Trump na Zelenského vyvíjel nátlak ve snaze docílit toho, aby Ukrajina začala vyšetřovat okolnosti podnikání Bidenova syna Huntera. Ve čtvrtek Trump prohlásil, že kdyby byl na místě Zelenského, určitě by vyšetřování doporučil.

V den klíčového červencového telefonátu vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto "za předpokladu, že prezident Z přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat". Reakce poradce ukrajinského prezidenta Andreje Jermaka podle komentátorů naznačovala, že s domluvou souhlasí.

V následujících týdnech Volker a americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland pracovali na přípravě prohlášení o ukrajinském vyšetřování. Kyjev v něm mimo jiné měl slíbit, že bude zkoumat aktivity ukrajinské plynárenské firmy Burisma Group, v níž působil Hunter Biden. Zelenského poradce Jermak ale trval na tom, že prohlášení Ukrajina vydá teprve v okamžiku, kdy Washington potvrdí datum schůzky Trumpa s ukrajinským prezidentem.

"Myslím, že takové prohlášení je možné a že v něm všechny ty záležitosti můžeme zmínit... ale bylo by logické to udělat, až budeme mít potvrzené datum," napsal Jermak 10. srpna Volkerovi. Ten pak se Sondlandem řešil přesné znění prohlášení, které měl Zelenský učinit před zástupci médií.

"Ukrajinci nikdy prohlášení nevydali," napsal list The New York Times (NYT). "Ale kdyby tak učinili, pak by to v zásadě znamenalo, že poradci pana Trumpa dotlačili cizí vládu, aby dodala věrohodnost obviněním, jejichž smyslem je zpochybnit jednoho z předních prezidentských kandidátů Demokratické strany pro rok 2020 (Bidena)," dodává list.

Podle agentury AP jsou ve zveřejněné komunikaci diplomatů patrné "hrubé obrysy potenciálního obchodu ve stylu něco za něco". Jeden z amerických činitelů zároveň vůči postupu Washingtonu otevřeně vyjadřoval výhrady, konkrétně ohledně rozhodnutí zmrazit 400 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) určených na pomoc Ukrajině. Tento krok nařídil Trump několik dní před hovorem se Zelenským.

"Jak jsem říkal po telefonu, myslím, že je šílené zablokovat bezpečnostní podporu kvůli pomoci s politickou kampaní," napsal na začátku září Volkerovi chargé d'affaires na americké ambasádě na Ukrajině William Taylor. Volker mu odpověděl, že jeho hodnocení situace není správné a že prezident Trump dal jasně najevo, že scénář "něco za něco" naprosto neschvaluje.

Bývalý zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu Volker ve čtvrtek téměř deset hodin za zavřenými dveřmi vypovídal před členy Kongresu. Podle AP podal svědectví o "zmatku" uvnitř ministerstva zahraničí způsobeném Trumpovou snahou o vyšetřování Bidena a jeho rodiny. Demokratičtí lídři tří výborů Sněmovny reprezentantů, které zveřejnily zprávy diplomatů, uvedli, že mají v úmyslu publikovat i další důkazy shromažďované v rámci procesu ústavní žaloby.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě se střílí. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 10:23 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama