Trump triumfuje. Nejvyšší soud USA umožnil zavést zpřísněný azylový režim

Americký nejvyšší soud ve středu rozhodl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa může bez omezení uplatňovat nové pravidlo zpřísňující podmínky pro získání azylu ve Spojených státech. Nařízení soudců dočasně anuluje verdikt soudu nižší instance, který zablokoval vymáhání nové politiky v některých státech USA na hranici s Mexikem.

Donald Trump
doporučujeme

Podle agentury AP vládní opatření znemožní většině středoamerických migrantů usilovat o azyl v USA.

Soudní tahanice se týká rozhodnutí vlády upřít právo na azyl osobám, které po cestě ze své vlasti do USA prošly třetí zemí, aniž by v ní žádaly o ochranu. Nejvyšší soud vyhověl žádosti Trumpovy administrativy a rozhodl, že pravidlo může být uplatňováno, zatímco bude spor ohledně jeho legálnosti pokračovat.

Prezident Donald Trump na twitteru reagoval příspěvkem o "velkém vítězství pro hranici".

Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley uvedl, že nejvyšší soud zvrátil "chybný" předchozí verdikt, což vládu potěšilo. Podle AP nicméně není jasné, jak rychle bude omezení práva na azyl zaváděno v praxi.

"Tohle je jen dočasný krok a my doufáme, že nakonec odejdeme jako vítězové," komentoval postup nejvyššího soudu právník Lee Gelernt z Americké unie občanských práv (ACLU), která společně s dalšími stranami vládní opatření napadla.

Na jejich stranu se přiklonily liberální soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová a Sonia Sottomayorová, které nesouhlasily s většinovým názorem devítičlenného soudního senátu. Sottomayorová ve zdůvodnění svého postoje napsala, že sporný vládní dekret bourá dlouholetou praxi a dopadá na velmi zranitelnou skupinu lidí.

Zpřísnění azylového režimu oznámila vláda 15. července a podle agentury Reuters jde o klíčový prvek Trumpovy "nekompromisní imigrační politiky". Ještě před koncem července opatření zablokoval federální soud v San Francisku, soud vyšší instance ale následně omezil platnost tohoto nařízení jen na státy Arizona a Kalifornie. U přistěhovalců přicházejících z Mexika do Texasu a Nového Mexika se už tedy nový režim mohl uplatňovat.

Podle médií je nová restrikce namířena především proti uprchlíkům z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, kteří se snaží proniknout do USA přes Mexiko. "Většina lidí překračujících jižní hranici (Spojených států) jsou Středoameričané, kteří utíkají před násilím a chudobou. Na základě nového pravidla budou z větší části nezpůsobilí, stejně jako žadatelé o azyl z Afriky, Asie a Jižní Ameriky, kteří běžně k jižní hranici přichází," napsala AP.

Podle dosud platných regulí neměli právo na azyl pouze migranti přicházející do USA z takzvaných bezpečných zemí. Tento status má na severoamerickém kontinentu jen severní soused USA Kanada, na Mexiko se nevztahuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama