Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr to odmítá

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise Johnsona k vypovězení čínské firmy Huawei z budování sítí páté generace v Británii. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes Trumpovo tvrzení zpochybnil, zatímco Johnsonův mluvčí jako příčinu rozhodnutí Londýna označil americké sankce. Čína ohlásila, že po změně britského stanoviska je odhodlaná chránit své zájmy.

Johnsonova vláda v úterý zakázala využívat od příštího roku při výstavbě komunikačních sítí páté generace technologie firmy Huawei. Už použité komponenty musejí být do roku 2027 odstraněny. Důvodem jsou pochybnosti o bezpečnosti firmy a také americké sankce proti ní. Washington tvrdí, že technologie Huawei jsou bezpečnostní hrozbou, protože jsou využitelné ke špionáži.

"Přesvědčili jsme mnoho zemí, mnoho zemí, většinu z nich já, aby nevyužívaly Huawei, protože si myslíme, že představuje bezpečnostní riziko. Je to velké bezpečnostní riziko," řekl Trump při úterní tiskové konferenci v zahradě Bílého domu. "Mnohým zemím jsem to rozmluvil... Pokud se nepletu, zrovna dnes oznámila Británie, že to nebudou používat," pokračoval americký prezident.

Hancock dnes podle Reuters prohlásil, že za krok Británie "si mohou připisovat zásluhy mnozí, ale rozhodnutí bylo technické". "Všichni Donalda Trumpa známe, že?" dodal.

Mluvčí premiéra Johnsona ve své reakci zdůrazňoval efekt amerických sankcí oznámených v květnu, které prý nemají obdoby. "Příčinou změny britské pozice byl dopad sankcí Spojených států... V důsledku amerických sankcí je pro NCSC (Národní středisko kybernetické bezpečnosti) nemožné nadále garantovat bezpečnost vybavení od Huawei," citovala jej agentura Reuters.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing dnes novinářům řekla, že Čína učiní všechna opatření k ochraně svých zájmů. Nejde jí prý však o odplatu, ale o spolupráci prospěšnou pro všechny. Dodala, že Peking s rozhodnutím Londýna zásadně nesouhlasí, a věc označila nikoli za záležitost národní bezpečnosti, ale politizaci obchodních a technologických témat. Pochyby o schopnosti Británie vytvářet poctivé podnikatelské prostředí vyjádřil už v úterý čínský velvyslanec v Británii.

Také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost považuje technologie čínských firem Huawei i ZTE, jež se ucházejí o kmitočty pro sítě 5G, za bezpečnostní riziko. Premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Mike Pompeo podepsali deklaraci, jejímž cílem je vybudovat takové 5G sítě, které "chrání před neautorizovaným přístupem" a "zajistí občanům soukromí".

Související

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Donald Trump Huawei Matt Hancock (britský politik) Velká Británie Prezident USA USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy