Trump udělí posmrtnou milost sufražetce Anthonyové, její odkaz dodnes budí kontroverze

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že udělí posmrtnou milost bojovnici za volební práva žen Susan B. Anthonyové, která byla odsouzena k pokutě za to, že v roce 1872 nelegálně hlasovala ve volbách.

Donald Trump
doporučujeme

Trump oznámení učinil při příležitosti stého výročí ratifikace 19. dodatku americké ústavy, který v USA zakázal odpírat volebního právo na základě pohlaví, informovala BBC.

"Nikdy nebyla omilostněna. Co trvalo tak dlouho?" řekl Trump při vystoupení v Bílém domě, zatímco za ním stála jeho manželka Melanie. "Ženy dominují Spojeným států - myslím, že to můžeme říci velmi hlasitě," řekl prezident s tím, že v americkém Kongresu nyní zasedá rekordní množství žen.

zdroj: YouTube

Susan B. Anthonyová byla zatčena kvůli tehdy nelegálnímu hlasování ve svém rodném New Yorku a soudní porota složená výhradně z mužů ji pak odsoudila k pokutě 100 dolarů. Anthonyová se však před soudem prohlásila, že z pokuty nikdy nic nezaplatí, a kritizovala vládu za to, že zakazuje ženám volit.

Touto kauzou Anthonyová přivedla pozornost celých Spojených států k tématice volebního práva žen. Následně se jí podařilo spojit dvě hlavní skupiny amerických sufražetek a ve snaze prosadit všeobecné volební právo objížděla celé Spojené státy.

Trumpův krok vyvolal odmítavé reakce některých prezidentových kritiků, podle nichž je příběh Anthonyové silný kvůli tomu, že se postavila zákonu, který považovala za nemorální, a prezident neměl do tohoto jejího odkazu zasahovat.

"Jako druhá nejvýše postavená volená činitelka ve státu New York a jménem odkazu Susan B. Anthonyové požaduji, aby vzal Trump svou milost zpět," napsala na twitteru Kathy Hoculová, zástupkyně guvernéra státu, kde sufražetka strávila většinu svého života. "Byla pyšná na to, že její zatčení přivedlo pozornost k otázce práv žen a nikdy svou pokutu nezaplatila. Nechte ji odpočívat v pokoji," dodala.

Podle pozorovatelů se Trump krokem snaží získat před volbami podporu amerických voliček, u nichž podle průzkumů zaostává za svým volebním sokem Joem Bidenem asi o 14 procentních bodů. Prezident je přitom dlouhodobě kvůli svému postoji k ženám terčem silné kritiky. Čelí totiž více než deseti obviněním ze znásilnění a v minulosti vyšly najevo nahrávky, podle nichž vědomě zneužíval svého postavení televizní hvězdy a miliardáře k sexuálním útokům vůči ženám.

Kontroverze však provázejí také odkaz samotné Anthonyové. Jako svůj symbol ji přijali někteří křesťanští bojovníci proti právu na dobrovolný potrat, jejich názoroví oponenti však tvrdí, že postoje Anthonyové v tomto ohledu nejsou jednoznačné. Členové skupiny vystupující proti potratům, jež nese jméno známé sufražetky, dnes však byli přítomni při tiskové konferenci v Bílém domě.

Podle některých historiků se Anthonyová projevila jako rasistka, když ve druhé polovině 19.století získali volební právo černošští muži.

Britský list The Guardian poznamenává, že Trump známé bojovnici za rozšíření volebního práva udělil milost v době, kdy vystupuje proti rozšíření korespondenčního hlasování, přičemž svůj postoj otevřeně odůvodňuje tím, že by zvýšená volební účast spojená s rozšířením možnosti volit na dálku uškodila vyhlídkám jeho Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama