Trump urputně tají daňové přiznání, obrátil se na Nejvyšší soud USA

Americký prezident Donald Trump se obrátil na Nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův právní zástupce Jay Sekulow podle listu The New York Times argumentuje tím, že odvolací soud se dopustil zásadního právního pochybení, když umožnil účetní firmě daňová přiznání poskytnout.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Ve středu odvolací soud zamítl prezidentovu žádost o nové projednání věci, což umožňuje společnosti Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, finanční záznamy šéfa Bílého domu a jeho firem materiály za posledních osm let vydat. Ve čtvrtek se Donald Trump obrátil na Nejvyšší soud.

Prezident žádost k Nejvyššímu soudu postavil na tom, že při výkonu funkce požívá imunitu, která brání státním a místním prokurátorům vést proti hlavě státu případy. "To, že by ústava umožnila tisícům státních a místních zástupců vtáhnout prezidenta do kriminálních případů je nemyslitelné," uvádí Trumpovi právní zástupci.

Už v květnu soudce ve Washingtonu rozhodl, že má účetní firma Mazars LLP udělat, co po ní výbor pro dohledy a reformu Sněmovny reprezentantů požaduje. V říjnu soud vyšší instance ve Washingtonu verdikt potvrdil.

Také před týdnem newyorský odvolací soud potvrdil, že Trump musí vyšetřovatelům předložit daňová přiznání za posledních osm let. Přiznání mají posloužit při vyšetřování, zda šéf Bílého domu ještě před nástupem do úřadu zaplatil za mlčení dvou žen, s nimiž měl údajně nemanželský poměr.

Šéf Bílého domu svá daňová přiznání dlouhodobě odmítá zveřejnit, přestože od dob Richarda Nixona to udělali všichni prezidenti USA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump junior jde do útoku: Lidé mají zaplavit demokraty telefonáty,…

14.12.2019 19:38 Stejnojmenný syn amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes na twitteru vyzval příznivce…

Město New Orleans čelí obřímu kyberútoku, je vyhlášen stav nouze

14.12.2019 11:18 Americké město New Orleans vyhlásilo stav ohrožení kvůli kybernetickému útoku proti počítačovým…

Facebook má další malér. Kdosi ukradl citlivé údaje tisíců zaměstnanců…

14.12.2019 10:03 Osobní data téměř 30.000 nynějších i bývalých amerických zaměstnanců společnosti Facebook ukradl…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama