Trump utržil porážku. Soud zamítl jeho pokus vyřadit migranty z výpočtu mandátů

Americký soud ve čtvrtek prohlásil za nelegální nedávné nařízení prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž by měly úřady vyloučit imigranty bez povolení k pobytu ze sčítání obyvatelstva, podle nějž se následně přiděluje jednotlivým státům počet křesel ve Sněmovně reprezentantů. Proti rozhodnutí se však prezident může odvolat k Nejvyššímu soudu USA, informovala agentura Reuters.

Donald Trump
doporučujeme

Nález je podle agentury Reuters vítězstvím pro 38 států, měst a okresů, včetně několika neziskových organizací hájících práva imigrantů, které podaly žalobu na prezidentovu direktivu z 21. července. Nařízení podle nich mělo "xenofobní" motivaci a bylo odrazem "diskriminační nevole" vůči Hispáncům a dalším skupinám imigrantů.

Americké úřady musí podle ústavy každých deset let provádět sčítání lidu, na základě kterého se následně určí počet křesel ve Sněmovně reprezentantů připadající každému ze států. Počet mandátů v Senátu je rovný a neměnný, každý stát má v horní komoře dva zástupce.

Obžaloba Trumpovo nařízení napadla s argumentem, že podle ústavy se musí při rozdělování křesel vzít v potaz "celkový počet osob v každém státu". Prezident přitom tvrdil, že vynechání "nelegálních cizinců" více odpovídá smyslu ústavy a lépe se shoduje s principy americké zastupitelské demokracie.

Soud ve čtvrtečním rozhodnutí uvedl, že federální zákony vyžadují, aby se v zemi provedl jen jeden součet obyvatelstva, který musí být použit pro rozdělení křesel ve Sněmovně. Imigranti bez povolení k pobytu se musí podle federálních zákonů počítat jako osoby pobývající v daném státě, dokud se na jeho území skutečně nacházejí, uvedl soud. Nevyjádřil se však k tomu, zda Trumpovo nařízení odporuje ústavě.

"Toto je obrovské vítězství pro volební právo a pro práva imigrantů," řekl Dale Ho z vlivné nevládní organizace Americká unie občanských práv (ACLU), která byla jednou ze skupin, jež nařízení soudně napadla. "Prezident Trump se znovu pokusil a znovu selhal ve snaze učinit ze sčítání zbraň proti imigrantským komunitám. Zákon mluví jasně - při sčítání se počítá každá osoba," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump do Nejvyššího soudu nominoval Coneyovou Barrettovou

27.09.2020 10:10 Americký prezident Donald Trump si za kandidátku na novou soudkyni Nejvyššího soudu USA vybral Amy…

Trump ztrácí podporu dalšího segmentu voličů. Bidenovi se otevírají dveře

27.09.2020 09:33 Krátce poté, co Spojené státy ohlásily již více jak 200 000 obětí pandemie koronaviru, ukázaly nové…

Kolumbie má přes 800 tisíc nakažených, Argentina 700 tisíc

27.09.2020 08:11 Počet lidí, kteří se od začátku epidemie nakazili v Kolumbii koronavirem, překročil hranici 800.000…

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama