Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové, kterou by měl Senát dnes večer místního času (krátce po půlnoci SEČ) schválit do funkce soudkyně nejvyššího soudu USA.

Nejvyšší soud USA
doporučujeme

Ceremonie se má konat krátce po vlastním hlasování a Coneyová Barrettová by na ní měla podle stanice CNN složit slavnostní přísahu. Agentura Reuters připomněla, že se po podobné akci začal v Bílém domě na konci září šířit koronavirus.

V plénu amerického Senátu se od neděle o Trumpově kandidátce na soudkyni nejvyššího soudu debatuje. Republikánští senátoři, kteří mají ve sboru většinu, ale schválili návrh, podle nějž může debata trvat jen 30 hodin. Konečné hlasování se čeká dnes po 19:26 místního času (úterý 00:26 SEČ).

Nedělní hlasování o omezení debaty podle agentury AP ukázalo, že Coneyová Barrettová má post členky nejvyššího soudu prakticky jistý. Očekává se, že pro ni budou hlasovat všichni republikánští senátoři s výjimkou Susan Collinsové. "To, jak budu hlasovat, nijak nesouvisí s tím, co si myslím o kvalifikaci soudkyně Barrettové," uvedla senátorka za stát Maine, která se uchází o znovuzvolení. "Myslím si ale, že není spravedlivé ani konzistentní, abychom v Senátu o schválení hlasovali před volbami," dodala.

Aljašská senátorka Lisa Murkowská, která ještě v neděli hlasovala společně s demokraty proti časovému omezení debaty, uvedla, že při konečném schvalování Coneyovou Barrettovou podpoří.

Agentura Reuters připomněla, že podobná akce, jaká se nyní chystá na oslavu schválení soudkyně, se konala již na konci září a je spojovaná s rozšířením koronaviru. Trump v Růžové zahradě tehdy oficiálně představil Coneyovou Barrettovou jako svou kandidátku na soudkyni nejvyššího soudu. Následně se infekce prokázala nejen u něj, jeho ženy Melanie, syna Barrona, ale i u řady prezidentových spolupracovníků a kongresmanů. Šéf Bílého domu s covidem-19 strávil tři noci v nemocnici.

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes uvedl, že oslava, která by se měla konat záhy po hlasování, se nejspíš odehraje ve venkovních prostorech. Zároveň zdůraznil, že bude dělat vše pro to, aby lidé dodržovali minimální rozestupy.

Osmačtyřicetiletá Coneyová Barrettová je od roku 2017 soudkyní federálního odvolacího soudu v Chicagu. Na nejvyšším soudu má nahradit zesnulou liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou. Coneyová Barrettová je přitom známa jako konzervativní, silně věřící katolička. Je rovněž známou odpůrkyní potratů. Při slyšení v senátním právním výborů na počátku října řekla, že se chce při rozhodování řídit jen právem a nikoli svými osobními názory.

Pokud se Coneyová Barrettová skutečně stane novou soudkyní nejvyššího soudu, posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem. Trump od svého zvolení jmenoval už dva soudce nejvyššího soudu - v roce 2017 Neila Gorsucha a o rok později Bretta Kavanaugha. Soudci amerického nejvyššího soudu zastávají své funkce doživotně.

Agentura Reuters upozornila, že americký Senát dosud žádného soudce nejvyššího soudu neschvaloval tak krátce před prezidentskými volbami. Volební den je již 3. listopadu. Demokraté chtěli hlasování o novém soudci před volbami zabránit. Tvrdili, že by jej měl vybrat až vítěz hlasování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump stále opakuje, že volby byly zfalšované. Jejich výsledek chce zvrátit

26.11.2020 07:21 Americký prezident Donald Trump dnes vyzval své zastánce, aby "zvrátili" výsledek prezidentských…

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické…

26.11.2020 07:15 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího…

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama