Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové, kterou by měl Senát dnes večer místního času (krátce po půlnoci SEČ) schválit do funkce soudkyně nejvyššího soudu USA.

Nejvyšší soud USA

Ceremonie se má konat krátce po vlastním hlasování a Coneyová Barrettová by na ní měla podle stanice CNN složit slavnostní přísahu. Agentura Reuters připomněla, že se po podobné akci začal v Bílém domě na konci září šířit koronavirus.

V plénu amerického Senátu se od neděle o Trumpově kandidátce na soudkyni nejvyššího soudu debatuje. Republikánští senátoři, kteří mají ve sboru většinu, ale schválili návrh, podle nějž může debata trvat jen 30 hodin. Konečné hlasování se čeká dnes po 19:26 místního času (úterý 00:26 SEČ).

Nedělní hlasování o omezení debaty podle agentury AP ukázalo, že Coneyová Barrettová má post členky nejvyššího soudu prakticky jistý. Očekává se, že pro ni budou hlasovat všichni republikánští senátoři s výjimkou Susan Collinsové. "To, jak budu hlasovat, nijak nesouvisí s tím, co si myslím o kvalifikaci soudkyně Barrettové," uvedla senátorka za stát Maine, která se uchází o znovuzvolení. "Myslím si ale, že není spravedlivé ani konzistentní, abychom v Senátu o schválení hlasovali před volbami," dodala.

Aljašská senátorka Lisa Murkowská, která ještě v neděli hlasovala společně s demokraty proti časovému omezení debaty, uvedla, že při konečném schvalování Coneyovou Barrettovou podpoří.

Agentura Reuters připomněla, že podobná akce, jaká se nyní chystá na oslavu schválení soudkyně, se konala již na konci září a je spojovaná s rozšířením koronaviru. Trump v Růžové zahradě tehdy oficiálně představil Coneyovou Barrettovou jako svou kandidátku na soudkyni nejvyššího soudu. Následně se infekce prokázala nejen u něj, jeho ženy Melanie, syna Barrona, ale i u řady prezidentových spolupracovníků a kongresmanů. Šéf Bílého domu s covidem-19 strávil tři noci v nemocnici.

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes uvedl, že oslava, která by se měla konat záhy po hlasování, se nejspíš odehraje ve venkovních prostorech. Zároveň zdůraznil, že bude dělat vše pro to, aby lidé dodržovali minimální rozestupy.

Osmačtyřicetiletá Coneyová Barrettová je od roku 2017 soudkyní federálního odvolacího soudu v Chicagu. Na nejvyšším soudu má nahradit zesnulou liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou. Coneyová Barrettová je přitom známa jako konzervativní, silně věřící katolička. Je rovněž známou odpůrkyní potratů. Při slyšení v senátním právním výborů na počátku října řekla, že se chce při rozhodování řídit jen právem a nikoli svými osobními názory.

Pokud se Coneyová Barrettová skutečně stane novou soudkyní nejvyššího soudu, posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem. Trump od svého zvolení jmenoval už dva soudce nejvyššího soudu - v roce 2017 Neila Gorsucha a o rok později Bretta Kavanaugha. Soudci amerického nejvyššího soudu zastávají své funkce doživotně.

Agentura Reuters upozornila, že americký Senát dosud žádného soudce nejvyššího soudu neschvaloval tak krátce před prezidentskými volbami. Volební den je již 3. listopadu. Demokraté chtěli hlasování o novém soudci před volbami zabránit. Tvrdili, že by jej měl vybrat až vítěz hlasování.

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

Související:

Právě se děje

reklama