Trump v maléru. Únik z Boltonovy knihy zdramatizoval impeachment

Nový dramatický náboj má od víkendu proces ústavní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi po zveřejnění výňatků z připravované knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Shoduje se na tom dnešní americký tisk. Bolton v knize údajně píše o srpnovém rozhovoru s Trumpem, v němž se mu prezident svěřil, že chce zmrazit vojenskou pomoc Ukrajině, dokud mu Kyjev nepomůže v kampani před letošními prezidentskými volbami.

Donald Trump. 45. prezident USA
doporučujeme

Informaci v neděli zveřejnil list The New York Times a později také agentura AP. Podle dnešní zprávy agentury Reuters ji potvrdil i Boltonův advokát Charles Cooper. Řekl, že rukopis Boltonovy knihy "Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu" v prosinci předložil ke kontrole americké Národní bezpečnostní radě (NSC), protože může obsahovat utajované informace. To je obvyklý postup povinný pro všechny vládní úředníky.

Demokraté už dlouho tvrdí, že prezident zmrazil vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 391 milionů dolarů, aby si vynutil zásah kyjevské prokuratury ve věci syna Joea Bidena, Trumpova pravděpodobného soupeře v listopadových prezidentských volbách.

Joe Biden mladší měl být zapleten do finančních machinací ukrajinské energetické firmy Burisma, v jejímž vedení působil. Přestože vyšetřování prohřešky nepotvrdilo, Bílý dům trval na jeho obnovení. Trump navíc podezíral Bidena staršího, že ve prospěch svého syna intervenoval.

Trump souvislost zmrazení pomoci Ukrajině s vyšetřováním Bidenových popírá a tvrdí, že podle zásady "něco za něco" nepostupoval. Napsal to i v neděli na twitteru. "Nikdy jsem Johnu Boltonovi neřekl, že pomoc Ukrajině má vazbu na vyšetřování demokratů včetně Bidenů... Pokud to John Bolton tvrdí, chce jen prodat svou knihu," napsal Trump.

John Bolton odešel z funkce prezidentského poradce loni v září; podle Trumpa byl vyhozen, Bolton tvrdí, že kvůli sporům s prezidentem rezignoval sám.

Televizní stanice Fox News nakloněná Trumpovi dnes informaci z Boltonovy knihy přirovnala k výbuchu bomby. Konzervativní americká média stejně jako Trump soudí, že aféra má zvýšit prodej připravované knihy. Únik informace podle nich zorganizoval Boltonův tým. "John Bolton se snaží vydělat na kampani plné lží a úniků informací, aby zvrátil výsledky (prezidentských) voleb z roku 2016... Je zběsilý z toho, že ho Trump vyhodil," napsal na webu konzervativního časopisu The Federalist komentátor Sean David.

S napětím se teď podle agentury Reuters očekává, zda republikáni v rámci ústavní žaloby připustí předvolání svědků, mezi nimiž by mohl být i Bolton. Rozhodnutí by mělo padnout tento týden. Sám Bolton je ochoten vypovídat, republikáni, kteří mají v Senátu většinu 53 ku 47 mandátům, ale žádné výslechy svědků zatím připustit nechtějí. Předvolání Boltona by se mohl pokusit zablokovat i Trump, uvedl server Politico.

Úniky informací z Boltonovy knihy demokraty povzbudil, aby o předvolání svědků usilovali s ještě větší energií, uvedla agentura Reuters. "Nemůže být pochyb o tom, že Bolton je v konfliktu s podstatou prezidentovy obhajoby, a proto musí být v rámci impeachmentu předvolán jako svědek," uvedla v prohlášení skupina sedmi demokratických poslanců, kteří v Senátu vystupují jako žalobci. "Není žádný rozumný důvod čekat, až kniha vyjde, když informace v ní obsažená je kriticky důležitá pro rozhodování Senátu o ústavní žalobě," konstatovali. Boltonovy memoáry mají vyjít v březnu.

Aby demokraté prosadili předvolávání svědků, museli by vzhledem k poměru sil v Senátu získat podporu nejméně čtyř republikánů. Podle mínění amerických komentátorů není vyloučeno, že únik z Boltonovy knihy jejich snahu přemluvit "přeběhlíky" významně posílí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko bude mít velvyslance v Bolívii, vztahy s Venezuelou se naopak…

30.10.2020 10:02 Španělsko ohlásilo normalizaci diplomatických vztahů s Bolívií. Informuje o tom dnes španělská…

Předčasně se volí i v Pensylvánii, klíčovém volebním státě v USA

30.10.2020 09:15 Do prezidentských voleb ve Spojených státech sice zbývají ještě čtyři dny, lidé na mnoha místech…

Další milník v pandemii covid: Na světě se potvrdilo přes 45 milionů…

30.10.2020 07:53 Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké…

USA již nepovažují vlky za chráněný druh. Slavná bioložka je "šokovaná a…

30.10.2020 07:47 Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa odstranila vlky ze seznamu federálně chráněných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama