Trump vyhrál nad Kalifornií. Soud zrušil zákon o zveřejnění daňového přiznání

Federální soud v kalifornském Sacramentu vyhověl žádosti prezidentských advokátů, aby zrušil zákon, který by přiměl Donalda Trumpa zveřejnit daňová přiznání. Proti rozhodnutí, které média označují za velké Trumpovo vítězství, se zřejmě stát Kalifornie odvolá.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Stát Kalifornie přijal zákon, podle něhož bez předložení daňových přiznání za minulých pět let nebudou prezidentští kandidáti v březnu připuštění k primárkám před prezidentskými volbami. To by je fakticky vyřadilo z volebního boje. Kalifornský guvernér Gavin Newsom zákon podepsal v červenci.

Podle argumentace republikánů je ale zákon protiústavní, protože kandidaturu na prezidentský úřad podmiňuje novými požadavky. Federální soudce Judge Morrison England v Sacramentu jejich námitky vyslyšel a zákon prozatím nepravomocně zrušil.

Spory kolem prezidentových daňových přiznání se vedou na několika frontách, o přístup k nim například požádal newyorský prokurátor Cyrus Vance. Chce prověřit podezření, že ve finančních výkazech ukryla prezidentova Trump Organization platby pro pornohvězdu Stormy Daniels a modelku Karen McDougalovou v kolonce "výdaje na právní služby". Falšování účetních dokumentů je podle zákonů státu New York trestný čin.

Nahlédnout do finančních dokumentů prezidentovy účetní firmy Mazars žádá již delší dobu několik výboru demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů federálního Kongresu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bloomberg poprvé v TV debatě demokratů. Rivalové na něj nevybíravě útočili

20.02.2020 12:00 Aktualizováno S tvrdými útoky se musel vypořádat americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg, který se…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Čínské restaurace v USA téměř zejí prázdnotou. Hosty odrazuje virus Covid…

20.02.2020 09:12 V restauraci Shabu House v čínské čtvrti amerického města Houston se podávají tradiční asijská…

Trump si za šéfa tajných služeb vybral velvyslance USA v Berlíně, dle…

20.02.2020 07:24 Americký prezident Donald Trump si do funkce úřadujícího šéfa tajných služeb (DNI) vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama