Trump vypustil nejasný tweet o stažení vojáků z Afghánistánu, Tálibán už oslavuje

Afghánské islamistické hnutí Tálibán uvítalo tweet prezidenta Spojených států o stažení amerických vojáků do Vánoc. Není však jasné, zda vyjádření šéfa Bílého domu na sociální síti je nařízení nebo spíše dlouhodobé přání, upozornila dnes agentura Reuters.

Robert O'Brien (poradce Trumpa třetí zleva), Mike Pence a Donald Trump.
doporučujeme

"Měli bychom mít malý zbývající počet našich STATEČNÝCH mužů a žen sloužících v Afghánistánu doma do Vánoc!" napsal ve středu na svém twitterovém účtu Donald Trump.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien o několik hodin dříve na Nevadské univerzitě v Las Vegas hovořil o snižování počtu amerických vojáků v asijské zemi. "Když se prezident (Donald) Trump ujal úřadu, bylo v Afghánistánu přes 10.000 amerických vojáků. K dnešku je jich tam méně než 5000 a půjde to na 2500 do počátku příštího roku," řekl O'Brien. Podotkl, že zástupci afghánské vlády budou muset vyjednat mírovou dohodu sami a bude to náročný a dlouhý proces.

Mluvčí Tálibánu Muhammad Naím dnes Trumpovo vyjádření označil za "pozitivní krok k realizaci dohody z Dauhá".

Únorová dohoda z Dauhá mezi Spojenými státy a Tálibánem počítá se stažením zahraničních vojsk z Afghánistánu do května příštího roku výměnou za bezpečnostní záruky Tálibánu a dodržení jeho slibu bojovat proti teroristickým uskupením. Tálibán zároveň souhlasil s dojednáním permanentního příměří a s vytvořením pravidel rozdělení moci s afghánskou vládou.

Trump, jenž usiluje o znovuzvolení do Bílého domu v listopadových prezidentských volbách, opakovaně slibuje návrat amerických vojáků působících dlouhodobě v konfliktních zónách v zahraničí. V Afghánistánu jsou američtí vojáci devatenáct let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama