Trump vyslal federální agenty do Oregonu. Jejich činy budí kritiku

Politici a další činitelé z amerického státu Oregon si tento týden stěžovali na příslušníky federálních bezpečnostních složek, kteří byli nedávno vyslaní do města Portland kvůli pokračujícím protestům za reformy policie.

Donald Trump

Důvodem kritiky jsou údajně agresivní postupy federálních jednotek, které situaci ve městě jen vyostřily. Objevují se zprávy o tom, že agenti jezdí po městě v maskáčových uniformách a nakládají demonstranty do neoznačených vozidel.

Takovouto zkušenost popsal listu The Washington Post (WP) 29letý místní obyvatel Mark Pettibone. Když se před ním v noci na čtvrtek objevilo několik mužů v zelených vojenských oblecích s neurčitými nápisy "policie", dal se na útěk. Nevěděl prý, zda nejde o pravicové extremisty, kteří často v Portlandu levicově smýšlející demonstranty konfrontují oblečení jako vojáci.

"Byl jsem vyděšený," řekl. Muži jej rychle dostihli a odvezli do budovy federálního soudu, kde byl odveden do cely. Federální agenti, kteří jej zadrželi při jeho návratu domů z poklidné manifestace, mu prý nesdělili, proč skončil ve vazbě a ani mu neposkytli žádný dokument o jeho zadržení. Když jim řekl, že na jejich otázky nebude odpovídat, byl velmi rychle propuštěn, řekl Pettibone listu WP.

Příslušníci federálních složek jsou v Portlandu asi dva týdny. Vysláni tam byli na základě dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa o ochraně památníků, které se na mnoha místech v USA staly terčem vandalů při manifestacích proti rasismu a policejní brutalitě. V největším městě Oregonu protesty neutichly ani po sedmi týdnech, přičemž od počátku je provází násilné střety s policií, podle agentury AP ale napětí ve městě od příjezdu federálních činitelů eskalovalo.

Jedním z důvodů je incident z minulé soboty, kdy člen federální policie způsobil jednomu z aktivistů vážná zranění hlavy projektilem z "nesmrtící" zbraně. Ve čtvrtek večer pak federální jednotky proti davu demonstrantů opět zasáhly podobnými projektily, jakož i slzným plynem. Úřadující americký ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf, který krátce předtím Portland navštívil, označil demonstranty za "násilné anarchisty" a řekl, že protesty stále pokračují vinou nečinnosti městských a státních činitelů.

Ti ale věc vidí jinak. Starosta Portlandu Ted Wheeler označil postup federálních složek za nezodpovědný a vyzval je, aby buď město opustili, nebo zůstali pouze ve federálních budovách. Podle šerifa místního policejního sboru Mikea Reese zase cizí jednotky "výrazně poškodily" snahy uklidnit atmosféru kolem protestů. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová pak hovořila o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".

O možném protiprávním jednání se mluví i v souvislosti se zatčením mladíka Pettibonea a dalšími podobnými incidenty zachycenými na videích. Podle Jann Carsonové z oregonské větve Americké unie občanských práv (ACLU) je takové počínání "jednoduše protiústavní" a připomíná spíše únosy.

"Zatýkání vyžaduje pravděpodobné podezření, že došlo k federálnímu zločinu, tedy konkrétní informace naznačující, že daná osoba pravděpodobně spáchala federální přečin," vysvětlil profesor práv z Kalifornské univerzity v Berkeley Orin Kerr. "Pokud agenti berou lidi proto, že se možná účastnili protestu, pak to daný princip nesplňuje," řekl WP.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama