Trump vyslal federální agenty do Oregonu. Jejich činy budí kritiku

Politici a další činitelé z amerického státu Oregon si tento týden stěžovali na příslušníky federálních bezpečnostních složek, kteří byli nedávno vyslaní do města Portland kvůli pokračujícím protestům za reformy policie.

Donald Trump
doporučujeme

Důvodem kritiky jsou údajně agresivní postupy federálních jednotek, které situaci ve městě jen vyostřily. Objevují se zprávy o tom, že agenti jezdí po městě v maskáčových uniformách a nakládají demonstranty do neoznačených vozidel.

Takovouto zkušenost popsal listu The Washington Post (WP) 29letý místní obyvatel Mark Pettibone. Když se před ním v noci na čtvrtek objevilo několik mužů v zelených vojenských oblecích s neurčitými nápisy "policie", dal se na útěk. Nevěděl prý, zda nejde o pravicové extremisty, kteří často v Portlandu levicově smýšlející demonstranty konfrontují oblečení jako vojáci.

"Byl jsem vyděšený," řekl. Muži jej rychle dostihli a odvezli do budovy federálního soudu, kde byl odveden do cely. Federální agenti, kteří jej zadrželi při jeho návratu domů z poklidné manifestace, mu prý nesdělili, proč skončil ve vazbě a ani mu neposkytli žádný dokument o jeho zadržení. Když jim řekl, že na jejich otázky nebude odpovídat, byl velmi rychle propuštěn, řekl Pettibone listu WP.

Příslušníci federálních složek jsou v Portlandu asi dva týdny. Vysláni tam byli na základě dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa o ochraně památníků, které se na mnoha místech v USA staly terčem vandalů při manifestacích proti rasismu a policejní brutalitě. V největším městě Oregonu protesty neutichly ani po sedmi týdnech, přičemž od počátku je provází násilné střety s policií, podle agentury AP ale napětí ve městě od příjezdu federálních činitelů eskalovalo.

Jedním z důvodů je incident z minulé soboty, kdy člen federální policie způsobil jednomu z aktivistů vážná zranění hlavy projektilem z "nesmrtící" zbraně. Ve čtvrtek večer pak federální jednotky proti davu demonstrantů opět zasáhly podobnými projektily, jakož i slzným plynem. Úřadující americký ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf, který krátce předtím Portland navštívil, označil demonstranty za "násilné anarchisty" a řekl, že protesty stále pokračují vinou nečinnosti městských a státních činitelů.

Ti ale věc vidí jinak. Starosta Portlandu Ted Wheeler označil postup federálních složek za nezodpovědný a vyzval je, aby buď město opustili, nebo zůstali pouze ve federálních budovách. Podle šerifa místního policejního sboru Mikea Reese zase cizí jednotky "výrazně poškodily" snahy uklidnit atmosféru kolem protestů. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová pak hovořila o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".

O možném protiprávním jednání se mluví i v souvislosti se zatčením mladíka Pettibonea a dalšími podobnými incidenty zachycenými na videích. Podle Jann Carsonové z oregonské větve Americké unie občanských práv (ACLU) je takové počínání "jednoduše protiústavní" a připomíná spíše únosy.

"Zatýkání vyžaduje pravděpodobné podezření, že došlo k federálnímu zločinu, tedy konkrétní informace naznačující, že daná osoba pravděpodobně spáchala federální přečin," vysvětlil profesor práv z Kalifornské univerzity v Berkeley Orin Kerr. "Pokud agenti berou lidi proto, že se možná účastnili protestu, pak to daný princip nesplňuje," řekl WP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Konec kandidatury Kanye Westa? Jeho kampaň se měla pokusit o podvod

11.08.2020 09:25 Stát Wisconsin napadl legitimitu podpisů odevzdaných kampaní rappera Westa. Volitelé zpochybnili…

Počet nově nakažených koronavirem v Brazílii mírně klesl, zemřelých je více

11.08.2020 08:10 Brazílie za poslední den zaznamenala 22.048 nově nakažených koronavirem a 703 úmrtí pacientů s…

Globální bilance koronaviru přesáhla 20 milionů nakažených

11.08.2020 07:50 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama