Trump vyslal federální agenty do Oregonu. Jejich činy budí kritiku

Politici a další činitelé z amerického státu Oregon si tento týden stěžovali na příslušníky federálních bezpečnostních složek, kteří byli nedávno vyslaní do města Portland kvůli pokračujícím protestům za reformy policie.

Důvodem kritiky jsou údajně agresivní postupy federálních jednotek, které situaci ve městě jen vyostřily. Objevují se zprávy o tom, že agenti jezdí po městě v maskáčových uniformách a nakládají demonstranty do neoznačených vozidel.

Takovouto zkušenost popsal listu The Washington Post (WP) 29letý místní obyvatel Mark Pettibone. Když se před ním v noci na čtvrtek objevilo několik mužů v zelených vojenských oblecích s neurčitými nápisy "policie", dal se na útěk. Nevěděl prý, zda nejde o pravicové extremisty, kteří často v Portlandu levicově smýšlející demonstranty konfrontují oblečení jako vojáci.

"Byl jsem vyděšený," řekl. Muži jej rychle dostihli a odvezli do budovy federálního soudu, kde byl odveden do cely. Federální agenti, kteří jej zadrželi při jeho návratu domů z poklidné manifestace, mu prý nesdělili, proč skončil ve vazbě a ani mu neposkytli žádný dokument o jeho zadržení. Když jim řekl, že na jejich otázky nebude odpovídat, byl velmi rychle propuštěn, řekl Pettibone listu WP.

Příslušníci federálních složek jsou v Portlandu asi dva týdny. Vysláni tam byli na základě dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa o ochraně památníků, které se na mnoha místech v USA staly terčem vandalů při manifestacích proti rasismu a policejní brutalitě. V největším městě Oregonu protesty neutichly ani po sedmi týdnech, přičemž od počátku je provází násilné střety s policií, podle agentury AP ale napětí ve městě od příjezdu federálních činitelů eskalovalo.

Jedním z důvodů je incident z minulé soboty, kdy člen federální policie způsobil jednomu z aktivistů vážná zranění hlavy projektilem z "nesmrtící" zbraně. Ve čtvrtek večer pak federální jednotky proti davu demonstrantů opět zasáhly podobnými projektily, jakož i slzným plynem. Úřadující americký ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf, který krátce předtím Portland navštívil, označil demonstranty za "násilné anarchisty" a řekl, že protesty stále pokračují vinou nečinnosti městských a státních činitelů.

Ti ale věc vidí jinak. Starosta Portlandu Ted Wheeler označil postup federálních složek za nezodpovědný a vyzval je, aby buď město opustili, nebo zůstali pouze ve federálních budovách. Podle šerifa místního policejního sboru Mikea Reese zase cizí jednotky "výrazně poškodily" snahy uklidnit atmosféru kolem protestů. Demokratická guvernérka Oregonu Kate Brownová pak hovořila o "očividném zneužití pravomoci od federální vlády".

O možném protiprávním jednání se mluví i v souvislosti se zatčením mladíka Pettibonea a dalšími podobnými incidenty zachycenými na videích. Podle Jann Carsonové z oregonské větve Americké unie občanských práv (ACLU) je takové počínání "jednoduše protiústavní" a připomíná spíše únosy.

"Zatýkání vyžaduje pravděpodobné podezření, že došlo k federálnímu zločinu, tedy konkrétní informace naznačující, že daná osoba pravděpodobně spáchala federální přečin," vysvětlil profesor práv z Kalifornské univerzity v Berkeley Orin Kerr. "Pokud agenti berou lidi proto, že se možná účastnili protestu, pak to daný princip nesplňuje," řekl WP.

Související

Donald Trump

Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy