Trump vyzval k nošení roušek, epidemie covid-19 se podle něj ještě zhorší

Americký prezident Donald Trump vyzval občany k nošení roušek, pokud od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. Ve svém prvním briefingu věnovaném koronaviru za poslední měsíce prezident také uvedl, že epidemie v zemi se pravděpodobně bude dále zhoršovat, než se situace obrátí k lepšímu.

Donald Trump
doporučujeme

"Zřejmě se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat," řekl podle CNN Trump novinářům v Bílém domě. Současně poukázal na snižování počtu nových úmrtí a pokroku ve vývoji očkování i léčbě nemoci covid-19. Tu prezident opakovaně nazval "čínským virem".

"Ať už se vám rouška líbí nebo ne, je účinná," dodal s tím, že si na roušku sám zvyká.

zdroj: YouTube

Zakrývání úst a nosu na veřejnosti Trump dlouho odmítal a prohlašoval, že nošení roušek je politickým gestem zaměřeným proti němu. Čelil proto kritice, že dává špatný příklad americké veřejnosti. V poslední době ale svůj negativní postoj k rouškám zmírňoval a v pondělí uvedl, že nošení roušky je projevem vlastenectví. Podle agentury AFP nicméně jeho vystupování přispělo k politizaci nošení roušek ve Spojených státech.

Ve Spojených státech dál denně přibývají desítky tisíc infikovaných. V pondělí jich bylo opět přes 60.000. Dosavadní rekord je 77.000 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2 za den. Dosud se koronavirem v USA nakazilo bezmála 3,89 milionů lidí, z nichž přes 141.000 komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo.

Bílý dům pravidelná setkání s novináři ke koronaviru v minulosti pořádal, ale v květnu schůzky ukončil, když se Trump opakovaně nepohodl s novináři nebo pronesl kontroverzní výroky, například o ničení viru injekcemi dezinfekčních prostředků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama