Trump vyzývá své příznivce k volebním podvodům. Bezprecedentní, žasne politolog

NÁZOR - Pokud by se aktuální americké prezidentské volby odehrávaly v jiné zemi, ministerstva zahraničí Spojených států by je odsoudilo. S tímto tvrzením vystoupil Brian Klaas, politolog z University College London, v komentáři pro server Washington Post.

Donald Trump
doporučujeme

Nebezpečí je reálné

"Taková je realita, které čelíme necelý měsíc před volebním dnem v nejsilnější demokracii světa," píše odborník. Konstatuje, že zatímco se média soustředí na zdravotní stav prezidenta Donalda Trumpa, rostoucí počet nakažených koronavirem v Bílém domě a zjevné rozhodnutí stávající administrativy nechat zemřít více Američanů na nemoc covid-19, ze zřetele se vytrácejí volební nepravosti.

Nebezpečí, které volbám hrozí, je podle politologa reálné. Soudí, že pokud by se blížily v jiné zemi, mezinárodní pozorovatelé by vydávali varovné zprávy před autoritářskou hrozbou - sám autor komentáře totiž pomáhal zprávy hodnotící hluboce zmanipulované volby koncipovat.

Pokud by byl Trump prezidentem Nigérie, Běloruska či Venezuely, mezinárodní společenství by jeho počínání promptně a jednohlasně odsoudilo, míní Klaas. Nejvíce znepokojivé aktivity šéfa Bílého domu se podle něj týkají pěti oblastí: zastrašování voličů, odrazování voličů, podpory politického násilí, šíření lživých informací o volebních procedurách a nabádání voličů k volebním podvodům.

Zastrašování voličů podrývá demokracii, jelikož lidé se bojí využívat svá demokratická práva, vysvětluje expert. Vzpomíná, jak z pozice pozorovatele voleb na Madagaskaru hlásil každý případ, kdy se kdokoliv se střelnou zbraní přiblížil k volební místnosti. Poukazuje, že Trump přitom své příznivce vyzývá k vytvoření "armády za Trumpa", která bude u voleb "bojovat za prezidenta".

Ti, kteří se k volebním místnostem skutečně dostaví, zřejmě nebudou vyškolenými či akreditovanými pozorovateli, obává se politolog. Upozorňuje, že někteří z nich budou ozbrojeni a budou se považovat za vojáky, což může být recept na katastrofu.

Odrazování voličů zase poškozuje demokracii tím, že zrazuje občany od hlasování, případně jim v něm rovnou brání, vyzdvihuje Klaas. Zmiňuje Trumpovo doznání, že odmítá plně financovat americkou poštu i kvůli snaze zabránit korespondenčnímu hlasování, což je alarmující, protože situace může vést k prodlevám a či dokonce k nezapočtení platných hlasů, které budou doručeny pozdě.

"Ale je to znepokojivé také proto, že Trumpova strategie záměrně podrývá důvěru veřejnosti v poštovní služby," pokračuje autor komentáře. Soudí, že někteří voliči, kteří by jinak hlasovali korespondenčně, budou v důsledku vážit zda jim zdravotní riziko umožní zúčastnit se voleb osobně.

Vše podle politologa zhoršuje skutečnost, že navzdory znění zákona, který ukládá započtení všech platných hlasů bez ohledu na to, zda se tak stihne v den voleb, Trump naznačuje, že hlasy spočítané v dalších dnech nehrají roli.

Červené světlo bliká

Politické násilí má pak potenciál uvrhnout volby do chaosu a oslabit důvěru ve výsledky hlasování, deklaruje Klaas. Připomíná, že politici podněcovali k násilnostem například během voleb v Keni v roce 2007, což si vyžádalo na 1.500 mrtvých.

Trump, který při mnoha příležitostech podpořil násilí proti svým odpůrcům, vyzval ozbrojenou, násilnosti páchající extrémně pravicovou skupinu Proud Boys, aby se "připravila" což může být vztaženo právě k volebnímu dni, upozorňuje odborník. Podotýká, že experti na volby již delší dobu upozorňují, že ve Spojených státech bliká varovné světlo, které dále zvýrazňuje prezidentova rétorika.

Pokud politici ve funkcích šíří lživé informace o volbách, mohou zpochybnit jejich legitimitu, což se děje například v subsaharské Africe, konstatuje akademik. Sám byl v regionu svědkem distribuce letáků v baštách opozice, které uváděly chybné datum voleb s cílem zmást voliče. Situace, kdy Trump neustále útočí na korespondenční hlasování, je podle Klaase podobná, protože držitel nejmocnější funkce světa lidem lže o volebních pravidlech se zřetelným cílem zasít pochybnost ohledně výsledků, přičemž očividnost těchto snah nikterak nesnižuje jejich nebezpečnost.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Konečně - a nemohu uvěřit, že to píšu - prezident Spojených států přímo říká svým stoupencům, aby spáchali zločin volebního podvodu," píše politolog. Připomíná, že Trump opakovaně nabádal Američany, aby se pokoušeli hlasovat dvakrát, což je nelegální, a přestože jeho obhájci tvrdí, že prezident pouze vyzývá občany k "prověření systému", jde o stejnou logiku, jako by někdo vyzýval k pokusu o vyloupení banky s tím, že je třeba prověřit schopnosti policie.

Trumpovo chování je podle experta nepřijatelné a zaslouží si jednohlasné odsouzení. Volby v USA přitom sice sleduje malé množství mezinárodních pozorovatelů, ale většina ze zavedených organizací tak z geopolitických důvodů nečiní, protože si nechtějí znepřátelit nejsilnější vládu světa, poukazuje politolog. Deklaruje, že přesto jsou běžně zaznamenávány nedostatky americké demokracie, ať už jde o účelové překreslování volebních obvodů, složitou registraci voličů či nejasné financování kampaní.

Letos je vše ještě horší, navíc mnoho organizací přestalo své pozorovatele vysílat kvůli koronavirové pandemii, zatímco jiné své mise drasticky personálně omezily, uvádí Klaas. Dodává, že za situace, kdy prezident Spojených států bezprecedentně ohrožuje volby v zemi, na ně bude dohlížet ještě méně pozorovatelů než dosud.

Navzdory uvedenému je jediným způsobem, jak překonat Trumpovy útoky na integritu voleb, jít hlasovat, míní politolog. Zdůrazňuje, že hlasování je ve Spojených státech v drtivé většině případů bezpečné a prezidentovy lži nezmění fakt, že země má silný systém zajišťující legální započtení všech platných hlasů. "A zatímco Trumpovy snahy by mohly znamenat rozdíl při těsném výsledku, nedokážou převážit vlnu voličů, kteří se postaví na ochranu demokracie," uzavírá odborník.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama