Trump vyzývá své příznivce k volebním podvodům. Bezprecedentní, žasne politolog

NÁZOR - Pokud by se aktuální americké prezidentské volby odehrávaly v jiné zemi, ministerstva zahraničí Spojených států by je odsoudilo. S tímto tvrzením vystoupil Brian Klaas, politolog z University College London, v komentáři pro server Washington Post.

Donald Trump

Nebezpečí je reálné

"Taková je realita, které čelíme necelý měsíc před volebním dnem v nejsilnější demokracii světa," píše odborník. Konstatuje, že zatímco se média soustředí na zdravotní stav prezidenta Donalda Trumpa, rostoucí počet nakažených koronavirem v Bílém domě a zjevné rozhodnutí stávající administrativy nechat zemřít více Američanů na nemoc covid-19, ze zřetele se vytrácejí volební nepravosti.

Nebezpečí, které volbám hrozí, je podle politologa reálné. Soudí, že pokud by se blížily v jiné zemi, mezinárodní pozorovatelé by vydávali varovné zprávy před autoritářskou hrozbou - sám autor komentáře totiž pomáhal zprávy hodnotící hluboce zmanipulované volby koncipovat.

Pokud by byl Trump prezidentem Nigérie, Běloruska či Venezuely, mezinárodní společenství by jeho počínání promptně a jednohlasně odsoudilo, míní Klaas. Nejvíce znepokojivé aktivity šéfa Bílého domu se podle něj týkají pěti oblastí: zastrašování voličů, odrazování voličů, podpory politického násilí, šíření lživých informací o volebních procedurách a nabádání voličů k volebním podvodům.

Zastrašování voličů podrývá demokracii, jelikož lidé se bojí využívat svá demokratická práva, vysvětluje expert. Vzpomíná, jak z pozice pozorovatele voleb na Madagaskaru hlásil každý případ, kdy se kdokoliv se střelnou zbraní přiblížil k volební místnosti. Poukazuje, že Trump přitom své příznivce vyzývá k vytvoření "armády za Trumpa", která bude u voleb "bojovat za prezidenta".

Ti, kteří se k volebním místnostem skutečně dostaví, zřejmě nebudou vyškolenými či akreditovanými pozorovateli, obává se politolog. Upozorňuje, že někteří z nich budou ozbrojeni a budou se považovat za vojáky, což může být recept na katastrofu.

Odrazování voličů zase poškozuje demokracii tím, že zrazuje občany od hlasování, případně jim v něm rovnou brání, vyzdvihuje Klaas. Zmiňuje Trumpovo doznání, že odmítá plně financovat americkou poštu i kvůli snaze zabránit korespondenčnímu hlasování, což je alarmující, protože situace může vést k prodlevám a či dokonce k nezapočtení platných hlasů, které budou doručeny pozdě.

"Ale je to znepokojivé také proto, že Trumpova strategie záměrně podrývá důvěru veřejnosti v poštovní služby," pokračuje autor komentáře. Soudí, že někteří voliči, kteří by jinak hlasovali korespondenčně, budou v důsledku vážit zda jim zdravotní riziko umožní zúčastnit se voleb osobně.

Vše podle politologa zhoršuje skutečnost, že navzdory znění zákona, který ukládá započtení všech platných hlasů bez ohledu na to, zda se tak stihne v den voleb, Trump naznačuje, že hlasy spočítané v dalších dnech nehrají roli.

Červené světlo bliká

Politické násilí má pak potenciál uvrhnout volby do chaosu a oslabit důvěru ve výsledky hlasování, deklaruje Klaas. Připomíná, že politici podněcovali k násilnostem například během voleb v Keni v roce 2007, což si vyžádalo na 1.500 mrtvých.

Trump, který při mnoha příležitostech podpořil násilí proti svým odpůrcům, vyzval ozbrojenou, násilnosti páchající extrémně pravicovou skupinu Proud Boys, aby se "připravila" což může být vztaženo právě k volebnímu dni, upozorňuje odborník. Podotýká, že experti na volby již delší dobu upozorňují, že ve Spojených státech bliká varovné světlo, které dále zvýrazňuje prezidentova rétorika.

Pokud politici ve funkcích šíří lživé informace o volbách, mohou zpochybnit jejich legitimitu, což se děje například v subsaharské Africe, konstatuje akademik. Sám byl v regionu svědkem distribuce letáků v baštách opozice, které uváděly chybné datum voleb s cílem zmást voliče. Situace, kdy Trump neustále útočí na korespondenční hlasování, je podle Klaase podobná, protože držitel nejmocnější funkce světa lidem lže o volebních pravidlech se zřetelným cílem zasít pochybnost ohledně výsledků, přičemž očividnost těchto snah nikterak nesnižuje jejich nebezpečnost.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Konečně - a nemohu uvěřit, že to píšu - prezident Spojených států přímo říká svým stoupencům, aby spáchali zločin volebního podvodu," píše politolog. Připomíná, že Trump opakovaně nabádal Američany, aby se pokoušeli hlasovat dvakrát, což je nelegální, a přestože jeho obhájci tvrdí, že prezident pouze vyzývá občany k "prověření systému", jde o stejnou logiku, jako by někdo vyzýval k pokusu o vyloupení banky s tím, že je třeba prověřit schopnosti policie.

Trumpovo chování je podle experta nepřijatelné a zaslouží si jednohlasné odsouzení. Volby v USA přitom sice sleduje malé množství mezinárodních pozorovatelů, ale většina ze zavedených organizací tak z geopolitických důvodů nečiní, protože si nechtějí znepřátelit nejsilnější vládu světa, poukazuje politolog. Deklaruje, že přesto jsou běžně zaznamenávány nedostatky americké demokracie, ať už jde o účelové překreslování volebních obvodů, složitou registraci voličů či nejasné financování kampaní.

Letos je vše ještě horší, navíc mnoho organizací přestalo své pozorovatele vysílat kvůli koronavirové pandemii, zatímco jiné své mise drasticky personálně omezily, uvádí Klaas. Dodává, že za situace, kdy prezident Spojených států bezprecedentně ohrožuje volby v zemi, na ně bude dohlížet ještě méně pozorovatelů než dosud.

Navzdory uvedenému je jediným způsobem, jak překonat Trumpovy útoky na integritu voleb, jít hlasovat, míní politolog. Zdůrazňuje, že hlasování je ve Spojených státech v drtivé většině případů bezpečné a prezidentovy lži nezmění fakt, že země má silný systém zajišťující legální započtení všech platných hlasů. "A zatímco Trumpovy snahy by mohly znamenat rozdíl při těsném výsledku, nedokážou převážit vlnu voličů, kteří se postaví na ochranu demokracie," uzavírá odborník.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 20:37 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

Související:

Právě se děje

reklama