Trump: Žádná země mi před volbami nepomáhá

Americký prezident Donald Trump dnes v Dillí řekl, že mu žádná země před prezidentskými volbami nepomáhá. Vyjádřil se tak na tiskové konferenci před odjezdem z Indie, kde byl na šestatřicetihodinové návštěvě. Trump kromě toho na závěr indické cesty přišel s "vysoce neobvyklou" výzvou, aby se dvě liberální soudkyně amerického nejvyššího soudu nezapojovaly do případů souvisejících s jeho osobou, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

"Nepřeji si pomoc od žádné země a žádná mi také nepomáhá," odpověděl americký prezident na dotaz týkající se údajného vměšování Ruska do volební kampaně ve Spojených státech. Trump bude v listopadových volbách usilovat o znovuzvolení, přičemž předchozí volby se Rusko podle amerických vyšetřovatelů "systematicky" snažilo ovlivnit v jeho prospěch. Tajné služby USA nedávno podle tamního tisku varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Moskva se vměšuje do předvolební kampaně i nyní a opět s cílem dopomoci Trumpovi k vítězství.

Trump se podle CNN dotkl mnoha témat týkajících se domácích i zahraničních problémů. Chválil rozhodnutí poroty v kauze bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. V pondělí ho porota uznala vinným ze sexuálních deliktů. Trump prohlásil, že je to velké vítězství s významným dopadem.

Zároveň pokračoval v pozoruhodné kritice některých částí americké justice, když naznačil, že soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová a Sonia Sotomayorová by se neměly zapojovat do žádných procesů souvisejících s ním nebo s kroky jeho administrativy. "Prostě nechápu, jak je možné, že se nestáhnou z čehokoli, co má něco do činění s Trumpem," citoval Reuters prezidenta, který dvojici liberálně smýšlejících soudkyň už také zkritizoval na twitteru.

Neobvyklé komentáře zřejmě částečně pramenily ze čtyři roky starého rozhovoru Ginsburgové s americkými médii, v němž soudkyně vyjádřila výhrady k působení tehdy ještě prezidentského kandidáta Trumpa. Záhy se za svá "neuvážená" slova omluvila.

Co se týče Sotomayorové, Trumpa zřejmě pobouřilo její páteční nesouhlasné vyjádření k většinovému verdiktu nejvyššího soudu, který povolil zavedení přísného imigračního opatření ve státě Illinois. Soudkyně se v písemném zdůvodnění svého postoje tázala, proč nejvyšší soud, v jehož devítičlenném senátu je aktuálně pět "konzervativců" včetně dvou jmenovaných Trumpem, tak často schvaluje žádosti současné administrativy o nouzová opatření.

Agentura AP připomíná, že nejvyšší instance v americké justici se na konci března začne zabývat obsílkami ze strany Kongresu a manhattanské prokuratury, které se týkají Trumpových daňových přiznání a dalších finančních záznamů. Soudci nejvyššího soudu USA mohou na základě vlastního uvážení procesy vynechávat, podle AP je však velice nepravděpodobné, že by Ginsburgová nebo Sotomayorová vyhověly dnešnímu prezidentovu požadavku.

V Indii byl Trump podle zpravodajských agentur přijat vřele. Ohlásil dohodu o vyzbrojení indické armády americkým vybavením za miliardy dolarů. Nečekal se velký pokrok v globální obchodní dohodě, o níž se stále jedná. Šéf Bílého domu k tomu na tiskové konferenci řekl, že pokud se podaří dohodu vyjednat, bude to ke konci roku. "Máme s Indií velký obchodní deficit ve výši 24 miliard dolarů (559 miliard korun), to je hodně," sdělil. "Se Spojenými státy se musí jednat férově," dodal. Indie podle něj patří k zemím s mimořádně vysokými cly.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: Vyhlášení karantény v New Yorku není teď nutné

29.03.2020 06:47 Vyhlášení karantény pro oblast New Yorku kvůli šíření koronaviru není v tuto chvíli zapotřebí. V…

Zachování míst, nebo masová nezaměstnanost? Z USA zní jasné doporučení

29.03.2020 00:01 NÁZOR - Ve čtvrtek přišla zpráva, že o podporu v nezaměstnanosti si minulý týden zažádaly více než…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

Trump zvažuje, že v New Yorku kvůli viru vyhlásí karanténu

28.03.2020 22:13 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v New Yorku vyhlásí karanténu, aby zamezil dalšímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama