Trump zanechal poselství chaosu, jeho budoucnost je mlhavá, píší média

Když ve středu bývalý americký prezident Donald Trump odletěl od Bílého domu a zamířil do letoviska na Floridě, zanechal za sebou rozdělenou zemi, oslabenou Republikánskou stranu a poselství chaosu, jehož celý rozsah možná teprve začíná vycházet najevo. I takto hodnotila přední americká média vyústění úřadování 45. prezidenta Spojených států. Pokud jde o Trumpa samotného, čelí nejisté budoucnosti, Washingtonu se po něm podle některých komentářů příliš stýskat nebude.

Donald Trump
doporučujeme

Deník The New York Times (NYT) středeční netradiční předání moci mezi Trumpem a Joem Bidenem shrnul tak, že Washington si kolektivně oddechl, byť s jistou dávkou nejistoty. Trump se po bouřlivých čtyřech letech v čele USA přesunul do svého plážového sídla Mar-a-Lago, kde zahajuje život v pozici exprezidenta společně s manželkou Melanií a malou skupinou bývalých poradců z Bílého domu.

Jeho nástupce Biden jej ve svém inauguračním projevu nejmenoval ani jednou, Trumpovo úřadování ale zcela zjevně formuje kroky nové administrativy. "Bidenův první čin v roli prezidenta, podpis více než desítky exekutivních příkazů, byl odpovědí Trumpovi a pokusem zvrátit některá z opatření, která ztělesňují politiku bývalého prezidenta... Zatímco noví činitelé začali zaujímat posty ve vládním aparátu, připravovali se na odkrytí chaosu a problémů utajených Trumpovými činiteli, kteří s Bidenovým týmem odmítli spolupracovat," popisuje začátek Bidenova mandátu web Politico.

Podle agentury AP za sebou Trump zanechal poselství chaosu a zmatku a "hořce rozdělený národ". Analýza připomíná jeho druhý impeachment, miliony nezaměstnaných a 400.000 úmrtí spojených s epidemií covidu-19, ale Trumpa si prý lidé budou pamatovat hlavně ve spojitosti s "posledním významným aktem jeho prezidentství: vyprovokováním povstání v Kapitolu, které si vyžádalo pět mrtvých".

Ve Washingtonu, kde Trump v podzimních volbách dostal 5,4 procenta odevzdaných hlasů, lidé Trumpův odchod slavili, píše deník The Washington Post. "Lidé jásali, smáli se a mávali rukama ve vzduchu. Běžec na východ od Kapitolu vykřikl a muž na procházce s vytáhlým psem zavýskl," popisuje deník moment, kdy vrtulník s Trumpem přelétal nad čtvrtí Capitol Hill.

Podle NYT panovala při následné inauguraci Bidena i přes mimořádná bezpečnostní opatření atmosféra "nadstranické lehkosti", což mohlo a nemuselo souviset s absencí odcházející hlavy státu. Úsměvy ukázali i někdejší Trumpovi spojenci, končící viceprezident Mike Pence a lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell, kteří se údajně pouštěli i do přátelského hovoru s lídry demokratů.

Republikánská strana po Trumpově odchodu z úřadu čelí složitému období. Ve volbách ztratila nejen Bílý dům, ale také většinu v Senátu, navíc ji čeká volba, zda držet Trumpem nastolený kurz "nekonzistentního populismu", nebo se vydat jiným směrem, píše v samostatné analýze AP. Ráznější odklon od Trumpa by přitom byl poměrně ošemetný, vzhledem k přetrvávající popularitě dosavadního prezidenta mezi republikánskými voliči.

Politická budoucnost 45. prezidenta je ovšem také značně mlhavá. Politico píše, že Trumpa na Floridě čeká "nejisté postprezidentské období" spojené s možným trestním stíháním, žalobami a projednáváním jeho druhé ústavní žaloby v americkém Senátu.

Podle AP se Trump i přes podporu milionů věrných stoupenců zdá být bezmocnější než kdy dřív. V souvislosti s nepokoji v sídle Kongresu přišel o svůj virtuální megafon, část Republikánské strany se od něj distancovala a Senát by mu nyní mohl zakázat další kandidaturu na prezidenta. Politico podotýká, že Trump zatím ani nesestavil obhajobu pro druhou fázi procesu impeachmentu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama