Trump zneužívá vládu k pošpinění Bidena. Politického rivala chce dát vyšetřovat

Prezident USA Donald Trump v úterý při televizním rozhovoru vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby okamžitě zahájilo vyšetřování neověřených tvrzení ohledně činnosti demokratického kandidáta Joea Bidena a jeho syna Huntera.

Donald Trump, 45. prezident USA

"Musíme ministra spravedlnosti přimět k činům," řekl Trump ve svém oblíbeném pořadu Fox&Friends. "Musí jednat a musí jednat rychle. (...) Toto je zásadní korupce a musí se to zjistit před volbami," pokračoval prezident.

Trump dlouhodobě útočí na Bidena kvůli podnikatelským aktivitám i osobnímu životu jeho syna Huntera a opírá se přitom o nepodložená tvrzení. V týdnech před listopadovými volbami však útoky zintenzivňuje, a to především s odkazem na články bulvárního deníku The New York Post. Ten minulý týden na základě neověřených informací tvrdil, že se Biden sešel s obchodními partnery svého syna na Ukrajině v době, kdy byl viceprezidentem. Bidenova kampaň schůzku popírá.

Podle historika z Pricetonské univerzity Juliana Zelizera Trumpova nátlaková kampaň posunuje hranice toho, co bylo pro prezidenty dosud považováno za přípustné. "V posledních fázích kampaně jsme svědky totální politizace systému spravedlnosti," řekl historik s tím, že by ministr William Barr v případě vyslyšení Trumpova volání podryl reformy a nařízení, která úřad přijal v reakci na aféru Watergate v 70. letech minulého století.

Trump zatím neupřesnil, jakého zločinu se podle něj Biden dopustil. To mu však nebrání volat po jeho zatčení, poznamenává AP. Prezidentův postup tak připomíná taktiku, kterou použil již před čtyřmi lety proti své tehdejší soupeřce Hillary Clintonové, jež čelila vyšetřování federálních úřadů kvůli použití soukromého e-mailového serveru pro vyřizování státních záležitosti v pozici ministryně zahraničí. Pochybení se u ní však nakonec neprokázalo.

Prezident v poslední době dává hlasitě najevo nespokojenost s Barrem, po němž veřejně požaduje, aby zakročil proti jeho politickým soupeřům. Barrův úřad nařídil za hlasitého potlesku republikánů průzkum začátků vyšetřování vlivu Ruska na průběh voleb z roku 2016, které vedlo k zatčení několika Trumpových spolupracovníků. Prezident totiž opakovaně tvrdí, že se jeho tým snažila poškodit administrativa exprezidenta Baracka Obamy. Po roce a půl však podle některých zdrojů nepřineslo vyšetřování v podstatě žádné výsledky a ministerstvo závěrečnou zprávu nehodlá zveřejnit před volbami.

Trump neskrývá frustraci. "Pro slávu boží, zatkněte už někoho," napsal nedávno na twitteru, kde zároveň sdílel Barrovu fotku. K tématu se vyjádřil rovněž při pondělním setkání s příznivci v Arizoně: "Znám lidi, kteří by jej (Bidena) zatkli už před pěti týdny. Bill Barr je velmi slušný muž a velmi čestný muž," řekl prezident. "A někteří z nás z toho v mnoha ohledech nemají radost," dodal.

Barr je přitom věrným Trumpovým stoupencem a v mnoha případech se prezidenta i jeho spojenců zastal. Barrův úřad například usiluje o ukončení stíhání Trumpova někdejšího poradce Michaela Flynna, který se přiznal k lhaní federálním vyšetřovatelům. Zasáhl také do kauzy dalšího exporadce Rogera Stonea, který se nakonec přes odsouzení vyhnul nástupu do vězení.

Ministr se v poslední době k Trumpovým kritickým výpadům veřejně nevyjadřuje, podle pozorovatelů však není jasné, co se děje v zákulisí. Právní expert z bostonské univerzity Michael Cassidy poznamenává, že Barr má k nepsaným pravidlům podobný respekt jako jeho šéf. "Nezapomeňte, je to ten samý ministr spravedlnosti, podle nějž jsou karanténní opatření na úrovni států největším porušením občanských svobod od dob otroctví. Je bořičem norem. Není to tradiční ministr spravedlnosti," řekl Cassidy.

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

Související:

Právě se děje

reklama