Trump zrušil restrikci, která se vztahovala na židovské osady

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes zrušila zákaz financovat izraelský vědecký výzkum prováděný v židovských osadách na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu z peněz amerických daňových poplatníků.

Donald Trump
doporučujeme

Konec omezení, které bylo v platnosti desítky let, se setkal s kritikou ze strany Palestinců, informovala agentura Reuters. Zároveň připomněla, že Trump krok učinil krátce před americkými prezidentskými volbami, jejichž hlavní termín připadá na 3. listopadu.

Trumpovo rozhodnutí ocenil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle Reuters mohou krok také uvítat ti voliči, kteří židovské osady na Západním břehu Jordánu podporují.

Osada Ariel, kde se nachází izraelská univerzita, byla vybrána jako místo pro slavnostní nastartování nové americké vědecké spolupráce s izraelskými výzkumníky.

Palestinci, kteří se Západním břehem Jordánu počítají pro svůj budoucí stát, označili Washington za spoluviníka izraelské okupace palestinských území.

Netanjahu a americký velvyslanec v Izraeli David Friedman v osadě Ariel revidovali tři dohody dosažené v letech 1972-77, což umožňuje vědcům v osadách požádat o granty z amerických vládních fondů. Představitelé obou zemí zároveň podepsali novou dohodu o vědecké a technologické spolupráci.

V židovských osadách na Západním břehu Jordánu žije více než 450.000 Izraelců. Osady jsou podle většiny států z pohledu mezinárodního práva nelegální a komplikovaly minulá kola izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Západní břeh Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967, Palestinci chtějí pro svůj budoucí stát. Izrael to odmítá s tím, že má na území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Trumpova vláda loni v praxi dala zelenou výstavbě židovských osad na Západním břehu Jordánu, když upustila od dlouhodobé americké pozice, podle které osady "nejsou v souladu s mezinárodním právem".

USA spolu s Izraelem označení "anexe" pro izraelské kroky nepoužívají. Argumentují tím, že o anexi by šlo v případě konfiskace půdy svrchovaného státu, zatímco Západní břeh byl dříve kontrolován Jordánskem, ale před válkou v roce 1967 nebyl považován za svrchované území.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama