Trump zveřejní jméno nástupkyně Ginsburgové koncem týdne

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA ještě tento týden, a to v pátek či v sobotu. Prohlásil to v rozhovoru se stanicí Fox News, v němž také řekl, že se rozhoduje mezi čtyřmi nebo pěti uchazečkami, a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Donald Trump
doporučujeme

"Vyhráli jsme volby, a máme právo to udělat, takže máme dostatek času, hodně času," řekl Trump v rozhovoru. "Konečné hlasování by se mělo upřímně řečeno uskutečnit před volbami. Na to máme spoustu času," dodal.

Snahu Trumpa a vůdců senátních republikánů o co nejrychlejší jmenování nástupkyně za v pátek zemřelou liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou ostře kritizují opoziční demokraté, kteří tvrdí, že by se s obsazením volného místa ve vlivném tribunálu mělo počkat až po prezidentských volbách, jež se konají za 42 dní.

Demokraté obviňují republikánské lídry z pokrytectví, protože ti v roce 2016 odmítali umožnit hlasování o nominantovi tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, který měl nahradit zemřelého soudce Antonina Scaliu. Republikáni tehdy tvrdili, že do voleb zbývá málo času, Scalia přitom zemřel v únoru.

Republikánský prezident dnes prohlásil, že chce s oznámením své favoritky počkat do konce týdne z respektu vůči zesnulé soudkyni. "Měli bychom počkat, až skončí smuteční obřady za soudkyni Ginsburgovou," řekl Trump.

Prezident však zároveň shazoval zprávy veřejnoprávní stanice NPR, podle níž Ginsburgová řekla několik dní před smrtí své vnučce, že by si přála, aby se o její náhradě u soudu rozhodlo až po lednové inauguraci nového prezidenta. Trump se domnívá, že za touto zprávou stojí jeho demokratičtí rivalové, mezi nimi kongresman Adam Schiff, který vedl vyšetřování Trumpova počínání před procesem ústavní žaloby, předsedkyně dolní komory Kongresu Nancy Pelosiová, či šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer. "Nevím, jestli to řekla, nebo jestli to napsal Adam Schiff, Schumer nebo Pelosiová. Spíš bych se klonil k tomu druhému," řekl prezident.

Nejvyšší soud dnes oznámil, že tělo Ginsburgové bude tento týden vystaveno v otevřené sloupové hale před vstupem do budovy soudu v metropoli Washingtonu. Veřejnost bude mít možnost její ostatky navštívit ve středu a ve čtvrtek.

V pátek se tělo Ginsburgové přesune do budovy Kongresu. Soudkyně bude pohřbena při soukromém obřadu příští týden na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu vedle svého manžela Martina.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu…

21.10.2020 00:01 NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických…

Trump před debatou označil Bidena za zločince

20.10.2020 21:32 Americký prezident Donald Trump v závěru kampaně před letošními americkými prezidentskými volbami…

USA i dva týdny před dnem voleb dál evidují rozmach epidemie

20.10.2020 18:26 Spojené státy v pondělí znovu zaznamenaly okolo 60.000 nových případů nákazy koronavirem a nárůst…

Od Hollywoodu po Wall Street. Biden získává peníze na kampaň od vlivných a…

20.10.2020 16:22 Kampaň demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena často zdůrazňuje roli malých dárců při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama