Trumpa dohání realita. Výsledky možná akceptuje, prohru nepřizná, tvrdí jeho poradci

Prezident Trump v polovině tohoto týdne diskutoval se svým týmem další možné kroky. Dle jeho poradců si prezident pomalu začíná uvědomovat realitu, ti se ho proto snaží připravit na předání úřadu. Zatímco republikáni za ním stále stojí, prezidentův tým ví, že je dobojováno.

Donald Trump

V průběhu tohoto týdne se měly konat hned dvě schůzky prezidenta Trumpa s jeho poradci. Zatímco v úterý měly být na programu právní spory vedené s některými státy v souvislosti s průběhem a výsledkem voleb, na druhé schůzce se údajně mělo zvažovat, co bude dál. Pro NBC News to uvedl nejmenovaný zdroj z Bílého domu.

Schůzky se zúčastnili mimo jiné prezidentův vrchní poradce Jared Kushner, manažer kampaně Bill Stepien a vrchní poradce prezidentovy kampaně, Jason Miller. Jak dále uvádí NBC, z jednádní vyplynulo, že Donald Trump nehodlá porážku přiznat ani v případě, že výsledek v pro něj klíčových státech posvětí přepočtení hlasů.

Jeden ze zdrojů uvedl, že namísto uznání porážky bude prezident trvat na zmanipulovaných a neférových volbách. Jiný z jeho poradců se domnívá, že po ukončení právních sporů a případného přepočtení hlasů by Trump výsledky akceptovat mohl, jejich správnost ovšem nikoli. 

V souvislosti s prezidentovým odmítnutím uznat výsledky zároveň roste napětí uvnitř Bílého domu. To, co jiní nazvali ostudou, nejistotou nebo zmatkem, vnímají vládní úředníci jako „neudržitelné“. Trumpův tým podle nich totiž nemá jasný plán ohledně toho, kam až právní spory hodlá nechat zajít. Prezident je navíc stále údajně obklopen lidmi, kteří upřímně věří, že by volby mohl zvrátit. 

Těch by ale měla být menšina a sám prezident už prý pomalu uznává, že se pro něj nenachází východisko. ,,Dokonce i Trump pomalu zjišťuje, že šance na změnu výsledku voleb je téměř nulová,“ uvedl jeden z poradců. Ti přitom dávají dohromady strategii, jak prezidenta připravit na nevyhnutelné.

Ta má z části Trumpovi vnuknout pocit alespoň částečného vítězství, a to jakožto „nejúspěšnějšího republikána za několik desetiletí s 89 miliony sledujících na twitteru a 71 miliony obdržených hlasů“. Zároveň ho pobízejí k tomu, aby se aktivně angažoval v druhém kole senátních voleb v Georgii počátkem ledna příštího roku. Současně nevylučují, že se Trump pokusí opět do úřadu vrátit v další volbě za čtyři roky. 

Jeden ze zdrojů pro NBC uvedl, že neoficiálním koncem pro Trumpovu kampaň by měla být neděle, 15. listopadu. Jednotlivé státy by měly vyhlásit ofociální a konečné výsledky nejpozději do 1. prosince. To je jen pár dní před tím, než se sejdou volitelé. Různé přepočty jako na příklad v Georgii by ale mohly trvat déle. Místní státní příslušníci ovšem věří, že hlasy stihnou pčepočítat do 20. listopadu.

Vládní úředníci mají navíc stále nejasné pokyny ohledně toho, zda asistovat Bidenově týmu při předání moci. Velký otazník se také vznáší nad tím, jak dlouho budou republikáni za prezidentem stát. Senátor a člen Senátního výboru pro domácí bezpečnost James Lankford během tohto týdne uvedl, že je nezbytné, aby Biden průběžně dostával informace rozvědky. Lankford zároveň uvedl, že pokud se tak nestane do pátku, vloží se do oné záležitosti osobně.

První hlášení obdržel Biden dle Lankforda v létě, což označil za běžný postup vzhledem k tomu, že v tu dobu ještě není jasné, kdo se stane příští hlavou státu. ,,Nyní je to Bidenovi odpíráno. Myslím si, že bychom v tom měli pokračovat, neboť ani v tuto chvíli stále nevíme, kdo bude příštím prezidentem,“ uvedl Lankford. 

Je tedy jedním z republikánů, kteří vystoupili a v tomto ohledu Bidena podpořili, stále si však stojí za tím, že o prezidentovi není rozhodnuto. Stejného názoru jako Lankford je i senátor Lindsey Graham, souběžně ovšem pokračuje v šíření konspiračních teorií na podporu úřadujícího prezidenta.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:43 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

01.10.2022 17:14 Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co…

Rusko v RB OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů…

30.09.2022 22:02 Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů odsuzuje…

Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob

30.09.2022 18:08 Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob v reakci na dnešní ruskou anexi…

Biden: Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině

29.09.2022 22:01 Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl…

Hurikán Ian zdevastoval část Floridy. Mrtvých mohou být stovky

29.09.2022 21:13 Aktualizováno Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech.…

Česko dostane od USA vojenskou podporu zhruba 2,7 miliardy korun

29.09.2022 12:39 Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy Kč) na modernizaci…

Hurikán Ian vyřadil elektřinu na Kubě, následně udeřil na Floridě

28.09.2022 21:56 Aktualizováno Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

Související:

Právě se děje

reklama