Trumpa dohání realita. Výsledky možná akceptuje, prohru nepřizná, tvrdí jeho poradci

Prezident Trump v polovině tohoto týdne diskutoval se svým týmem další možné kroky. Dle jeho poradců si prezident pomalu začíná uvědomovat realitu, ti se ho proto snaží připravit na předání úřadu. Zatímco republikáni za ním stále stojí, prezidentův tým ví, že je dobojováno.

Donald Trump
doporučujeme

V průběhu tohoto týdne se měly konat hned dvě schůzky prezidenta Trumpa s jeho poradci. Zatímco v úterý měly být na programu právní spory vedené s některými státy v souvislosti s průběhem a výsledkem voleb, na druhé schůzce se údajně mělo zvažovat, co bude dál. Pro NBC News to uvedl nejmenovaný zdroj z Bílého domu.

Schůzky se zúčastnili mimo jiné prezidentův vrchní poradce Jared Kushner, manažer kampaně Bill Stepien a vrchní poradce prezidentovy kampaně, Jason Miller. Jak dále uvádí NBC, z jednádní vyplynulo, že Donald Trump nehodlá porážku přiznat ani v případě, že výsledek v pro něj klíčových státech posvětí přepočtení hlasů.

Jeden ze zdrojů uvedl, že namísto uznání porážky bude prezident trvat na zmanipulovaných a neférových volbách. Jiný z jeho poradců se domnívá, že po ukončení právních sporů a případného přepočtení hlasů by Trump výsledky akceptovat mohl, jejich správnost ovšem nikoli. 

V souvislosti s prezidentovým odmítnutím uznat výsledky zároveň roste napětí uvnitř Bílého domu. To, co jiní nazvali ostudou, nejistotou nebo zmatkem, vnímají vládní úředníci jako „neudržitelné“. Trumpův tým podle nich totiž nemá jasný plán ohledně toho, kam až právní spory hodlá nechat zajít. Prezident je navíc stále údajně obklopen lidmi, kteří upřímně věří, že by volby mohl zvrátit. 

Těch by ale měla být menšina a sám prezident už prý pomalu uznává, že se pro něj nenachází východisko. ,,Dokonce i Trump pomalu zjišťuje, že šance na změnu výsledku voleb je téměř nulová,“ uvedl jeden z poradců. Ti přitom dávají dohromady strategii, jak prezidenta připravit na nevyhnutelné.

Ta má z části Trumpovi vnuknout pocit alespoň částečného vítězství, a to jakožto „nejúspěšnějšího republikána za několik desetiletí s 89 miliony sledujících na twitteru a 71 miliony obdržených hlasů“. Zároveň ho pobízejí k tomu, aby se aktivně angažoval v druhém kole senátních voleb v Georgii počátkem ledna příštího roku. Současně nevylučují, že se Trump pokusí opět do úřadu vrátit v další volbě za čtyři roky. 

Jeden ze zdrojů pro NBC uvedl, že neoficiálním koncem pro Trumpovu kampaň by měla být neděle, 15. listopadu. Jednotlivé státy by měly vyhlásit ofociální a konečné výsledky nejpozději do 1. prosince. To je jen pár dní před tím, než se sejdou volitelé. Různé přepočty jako na příklad v Georgii by ale mohly trvat déle. Místní státní příslušníci ovšem věří, že hlasy stihnou pčepočítat do 20. listopadu.

Vládní úředníci mají navíc stále nejasné pokyny ohledně toho, zda asistovat Bidenově týmu při předání moci. Velký otazník se také vznáší nad tím, jak dlouho budou republikáni za prezidentem stát. Senátor a člen Senátního výboru pro domácí bezpečnost James Lankford během tohto týdne uvedl, že je nezbytné, aby Biden průběžně dostával informace rozvědky. Lankford zároveň uvedl, že pokud se tak nestane do pátku, vloží se do oné záležitosti osobně.

První hlášení obdržel Biden dle Lankforda v létě, což označil za běžný postup vzhledem k tomu, že v tu dobu ještě není jasné, kdo se stane příští hlavou státu. ,,Nyní je to Bidenovi odpíráno. Myslím si, že bychom v tom měli pokračovat, neboť ani v tuto chvíli stále nevíme, kdo bude příštím prezidentem,“ uvedl Lankford. 

Je tedy jedním z republikánů, kteří vystoupili a v tomto ohledu Bidena podpořili, stále si však stojí za tím, že o prezidentovi není rozhodnuto. Stejného názoru jako Lankford je i senátor Lindsey Graham, souběžně ovšem pokračuje v šíření konspiračních teorií na podporu úřadujícího prezidenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Právní spory doznívají a státy se připravují na zasedání…

29.11.2020 09:00 Krušné povolební období ve Spojených státech se pomalu blíží ke konci, u soudů zaznívají poslední…

Večírek se stovkami lidí v New Yorku ukončil zásah policie

29.11.2020 08:15 Z porušení karanténních nařízení i dalších přečinů obvinila newyorská policie organizátory večírku,…

New York kvůli pandemii zrušil Santacon, charitativní akce nezřídka…

29.11.2020 07:37 Tradiční cestu po barech, kterou v New Yorku každoročně vykonají tisíce mladých lidí v kostýmech…

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

28.11.2020 20:08 Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama