Trumpa dohání realita. Výsledky možná akceptuje, prohru nepřizná, tvrdí jeho poradci

Prezident Trump v polovině tohoto týdne diskutoval se svým týmem další možné kroky. Dle jeho poradců si prezident pomalu začíná uvědomovat realitu, ti se ho proto snaží připravit na předání úřadu. Zatímco republikáni za ním stále stojí, prezidentův tým ví, že je dobojováno.

Donald Trump

V průběhu tohoto týdne se měly konat hned dvě schůzky prezidenta Trumpa s jeho poradci. Zatímco v úterý měly být na programu právní spory vedené s některými státy v souvislosti s průběhem a výsledkem voleb, na druhé schůzce se údajně mělo zvažovat, co bude dál. Pro NBC News to uvedl nejmenovaný zdroj z Bílého domu.

Schůzky se zúčastnili mimo jiné prezidentův vrchní poradce Jared Kushner, manažer kampaně Bill Stepien a vrchní poradce prezidentovy kampaně, Jason Miller. Jak dále uvádí NBC, z jednádní vyplynulo, že Donald Trump nehodlá porážku přiznat ani v případě, že výsledek v pro něj klíčových státech posvětí přepočtení hlasů.

Jeden ze zdrojů uvedl, že namísto uznání porážky bude prezident trvat na zmanipulovaných a neférových volbách. Jiný z jeho poradců se domnívá, že po ukončení právních sporů a případného přepočtení hlasů by Trump výsledky akceptovat mohl, jejich správnost ovšem nikoli. 

V souvislosti s prezidentovým odmítnutím uznat výsledky zároveň roste napětí uvnitř Bílého domu. To, co jiní nazvali ostudou, nejistotou nebo zmatkem, vnímají vládní úředníci jako „neudržitelné“. Trumpův tým podle nich totiž nemá jasný plán ohledně toho, kam až právní spory hodlá nechat zajít. Prezident je navíc stále údajně obklopen lidmi, kteří upřímně věří, že by volby mohl zvrátit. 

Těch by ale měla být menšina a sám prezident už prý pomalu uznává, že se pro něj nenachází východisko. ,,Dokonce i Trump pomalu zjišťuje, že šance na změnu výsledku voleb je téměř nulová,“ uvedl jeden z poradců. Ti přitom dávají dohromady strategii, jak prezidenta připravit na nevyhnutelné.

Ta má z části Trumpovi vnuknout pocit alespoň částečného vítězství, a to jakožto „nejúspěšnějšího republikána za několik desetiletí s 89 miliony sledujících na twitteru a 71 miliony obdržených hlasů“. Zároveň ho pobízejí k tomu, aby se aktivně angažoval v druhém kole senátních voleb v Georgii počátkem ledna příštího roku. Současně nevylučují, že se Trump pokusí opět do úřadu vrátit v další volbě za čtyři roky. 

Jeden ze zdrojů pro NBC uvedl, že neoficiálním koncem pro Trumpovu kampaň by měla být neděle, 15. listopadu. Jednotlivé státy by měly vyhlásit ofociální a konečné výsledky nejpozději do 1. prosince. To je jen pár dní před tím, než se sejdou volitelé. Různé přepočty jako na příklad v Georgii by ale mohly trvat déle. Místní státní příslušníci ovšem věří, že hlasy stihnou pčepočítat do 20. listopadu.

Vládní úředníci mají navíc stále nejasné pokyny ohledně toho, zda asistovat Bidenově týmu při předání moci. Velký otazník se také vznáší nad tím, jak dlouho budou republikáni za prezidentem stát. Senátor a člen Senátního výboru pro domácí bezpečnost James Lankford během tohto týdne uvedl, že je nezbytné, aby Biden průběžně dostával informace rozvědky. Lankford zároveň uvedl, že pokud se tak nestane do pátku, vloží se do oné záležitosti osobně.

První hlášení obdržel Biden dle Lankforda v létě, což označil za běžný postup vzhledem k tomu, že v tu dobu ještě není jasné, kdo se stane příští hlavou státu. ,,Nyní je to Bidenovi odpíráno. Myslím si, že bychom v tom měli pokračovat, neboť ani v tuto chvíli stále nevíme, kdo bude příštím prezidentem,“ uvedl Lankford. 

Je tedy jedním z republikánů, kteří vystoupili a v tomto ohledu Bidena podpořili, stále si však stojí za tím, že o prezidentovi není rozhodnuto. Stejného názoru jako Lankford je i senátor Lindsey Graham, souběžně ovšem pokračuje v šíření konspiračních teorií na podporu úřadujícího prezidenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje