Trumpa žalují policisté za újmu při útoku na Kapitol

Dva členové policejní jednotky amerického Kapitolu podali žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa kvůli lednovému útoku jeho stoupenců na sídlo Kongresu. Oba muži tvrdí, že Trump lidi k útoku vyprovokoval a je odpovědný za fyzickou a citovou újmu, kterou oba zakusili. Požadují jako odškodné každý nejméně 75.000 dolarů (1,66 milionu korun).

Donald Trump
doporučujeme

James Blassingame a Sidney Hemby žalobu podali v úterý. List The New York Times píše, že jde o první žalobu proti Trumpovi ze strany policistů Kapitolu. Jejich jednotka má přes 2000 členů. Trump za útok na Kapitol odpovědnost odmítá a k podané žalobě se nevyjádřil.

Žalující uvádějí, že Trumpovi stoupenci věřili, že napadení Kapitolou je jejich poslední šance, jak zvrátit volební výsledek, který Trump opakovaně napadal.

Pan Trump "záměrně vyvolal, podnítil, řídil a napomáhal" k tomu, aby dav napadl budovu a pracovníky uvnitř, uvádí žaloba, Cituje také Trumpův proslov ke shromážděným krátce před útokem na Kapitol a uvádí, že Trump neudělal nic, aby násilnosti zastavil. Události ze 6. ledna nepřežilo pět lidí, mezi nimi i jeden z policistů.

Hemby, který v Kapitolu pracuje 11 let, byl v době útoku před budovou. Dav ho přimáčkl a někdo na něj nastříkal sprej, který mu popálil oči, krk a kůži. Někdo z davu zavolal, že hanobí svůj odznak. Hemby dodnes kvůli zranění krku a zad dochází na fyzioterapii.

Jeho kolega Blassingame slouží v Kapitolu 17 let a 6. ledna utrpěl zranění hlavy a zad. Stále trpí bolestmi, má deprese a poruchy spánku. "Pronásleduje ho vzpomínka na ten útok a stále se mu vrací čichové i zrakové vjemy z té události. Zažil pocit viny, že nebyl schopen pomoci kolegům, kteří byli napadeni stejně jako on. A že přežil," stojí v žalobě.

Policie Kapitolu a města Washingtonu oznámila, že při násilnostech 6. ledna bylo zraněno 138 jejich členů. Jde o zranění od odřenin a podlitin přes popáleniny až po zlomeniny žeber i jeden slabý infarkt.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama