Trumpova firma čelí trestnímu vyšetřování

Generální prokuratura amerického státu New York, která dosud vedla občanskoprávní řízení vůči firmě bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, se nově připojuje k již probíhajícímu trestněprávnímu vyšetřování společnosti The Trump Organization vedenému manhattanským prokurátorem Cyrusem Vancem.

Eurozpravy.cz

Podle médií to v úterý oznámila kancelář generální prokurátorky Letitie Jamesové. Trump v dnešním prohlášení kroky newyorských činitelů označil za zkorumpované.

Newyorská a manhattanská prokuratura vedly separátní vyšetřování Trumpovy firmy již déle než rok. U Jamesové měla dosud operace podobu civilního řízení, z nějž může vzejít maximálně žaloba či pokuta. Vance vede kriminální vyšetřování, jež může skončit vznesením obvinění z trestné činnosti a v konečném důsledku až uvězněním.

Generální prokuratura bude ve svém řízení pokračovat, nově se však spojí s manhattanskou prokuraturou při vyšetřování případných kriminálních aspektů Trumpova počínání. Pro exprezidenta tak v New Yorku, kde desetiletí žil a podnikal, roste riziko stíhání, které by i mohlo ohrozit jeho případné budoucí politické ambice, píše americký tisk.

Prokurátoři se zabývají zejména tím, zda Trumpova společnost nenadhodnocovala cenu svých nemovitostí, když si chtěla zajistit půjčky, a uměle ji nesnižovala, když se snažila snížit daňové odvody.

"Informovali jsme Trump Organization, že naše vyšetřování již není čistě občanskoprávního charakteru," uvedl mluvčí kanceláře Jamesové. "Nyní společně s manhattanským prokurátorem aktivně vyšetřujeme Trump Organization v trestním řízení," doplnil. Komuniké nespecifikovalo důvody tohoto posunu ani to, zda by se případná obvinění mohla týkat přímo někdejšího šéfa Bílého domu.

Trump v minulosti vyšetřování Jamesové i Vance opakovaně napadal jako politicky motivované. Do Jamesové se dnes opřel znovu a v prohlášení ji obvinil z nespravedlivých útoků a zneužívání funkce. "Není nic zkorumpovanějšího než vyšetřování, které zoufale pátrá po zločinu," citovala z vyjádření exprezidenta agentura Reuters. Oba výše zmínění prokurátoři jsou demokraté, zatímco Trump byl zvolen prezidentem jako kandidát Republikánské strany.

Vanceovi se podařilo po vleklé právní bitvě, která se dvakrát dostala až k nejvyššímu soudu USA, získat přístup k osmi letům Trumpových daňových přiznání a dalších finančních dokumentů. Manhattanský prokurátor se v odděleném vyšetřování zabývá Trumpovým podnikáním v době, než se byznysmen stal prezidentem a "možným rozsáhlým a dlouhodobým jednáním kriminálního charakteru" včetně daňových podvodů a falšování obchodních záznamů v jeho společnosti.

Vance se začal případem zabývat poté, co někdejší Trumpův právník Michael Cohen zaplatil dvěma ženám, aby před prezidentskými volbami v roce 2016 pomlčely o Trumpových záletech. Cohen se pak policii přiznal k porušení pravidel financování politických kampaní a dalším zločinům a dostal tříletý trest, který si nyní odpykává v domácím vězení.

Jamesová v minulosti uvedla, že svoje vyšetřování zahájila poté, co Cohen před Kongresem hovořil o možných Trumpových manipulacích s finančními záznamy ve snaze získat úlevy na daních nebo výhodné půjčky. Cohen byl dříve velmi blízkým Trumpovým spojencem a důvěrníkem, nicméně později se proti prezidentovi obrátil a oba muži na sebe nyní skrze média opakovaně útočí.

"S tím, jak státní a manhattanská prokuratura prochází stále více dokumentů, se na Donalda Trumpa valí stále více problémů! Donald a jeho společníci budou velmi brzo čelit odpovědnosti za svoje činy," napsal Cohen v úterý v textové zprávě agentuře Reuters.

Žalobami v New Yorku však Trumpovy problémy se zákonem nekončí, trestnímu vyšetřování čelí rovněž ve státu Georgia. Prokuratura z okresu Fulton, v němž leží město Atlanta, se zabývá jeho pokusy zvrátit výsledky tamních prezidentských voleb v době, kdy ještě působil v Bílém domě.

Témata: EZ

Po zřícení domu na Floridě čtyři mrtví, 159 se pohřešuje

25.06.2021 15:25 Aktualizováno Floridští hasiči dál pátrají po možných přeživších v troskách dvanáctipatrové budovy, která se v…

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Související:

Právě se děje