Trumpova obhajoba podle jeho právníka nebude zpochybňovat volby

Zpochybňovat loňské americké prezidentské volby při jednání o ústavní žalobě na exprezidenta Donalda Trumpa by bylo "hloupé a šílené". Řekl to dnes v rozhovoru s agenturou Reuters jeden z Trumpových právníků Bruce Castor. Senát se má začít žalobou zabývat příští týden - Trump čelí obvinění z podněcování ke vzpouře.

Donald Trump
doporučujeme

Aby byl shledán vinným, muselo by s 50 senátními demokraty hlasovat nejméně 17 jejich republikánských kolegů, což je podle expertů málo pravděpodobné.

Trumpův původní právní tým se minulý týden rozpadl a nově je v něm bývalý pensylvánský prokurátor Castor a David Schoen, který v minulosti zastupoval Trumpova poradce Rogera Stonea.

Trump se označuje za pravého vítěze loňských voleb a tvrdí, že prezident Joe Biden vyhrál jen díky volebním podvodům. To si myslí i Trumpovi stoupenci, kteří 6. ledna po Trumpově projevu zaútočili na Kapitol. Právě kvůli tomu byla na Trumpa vznesena už druhá ústavní žaloba za jeho prezidentské kariéry.

Castor řekl, že ho Trump nenutí, aby otázku legitimity voleb použil při argumentaci v senátním slyšení k impeachmentu. "Začlenit to do případu, který je předem vyhraný, by bylo hloupé. Bylo by to šílené. Do takové obhajoby mne nikdo nenutí," řekl.

Trumpovi právníci Senátu v úterý předali svůj výklad případu a uvedli v něm, že kongresová komora nemá právo posuzovat žalobu na prezidenta, který už není v úřadě. Castor dnes řekl, že toto bude zásadní argument obhajoby.

Senát hlasoval 26. ledna o zastavení řízení z téhož důvodu a pro tehdy bylo 45 republikánských senátorů. Reuters k tomu píše, že projevili stranickou jednotu a že je to známka toho, že Trump usvědčen nebude.

Žalující strana ve svém přehledu kauzy v úterý uvedla, že Trump zneužil dav svým podněcováním a jako "nabité dělo" ho namířil na Kapitol. Podle demokratů by neměl mít právo zastávat v budoucnu žádnou veřejnou funkci.

V původní skupině obhájců byl Butch Bowers, s nímž se Trump podle Reuters rozešel kvůli strategii obhajoby.

Castor dnes řekl, že neplánuje k senátnímu jednání předvolat svědky, pokud tak neučiní žalující strana demokratů. Neřekl, koho by v takovém případě povolal svědčit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama